Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5* | Autor: Sept-Oct2011

Link direct la acest mesaj




In 2011 ,pe la inceput de an ,asa,am inceput sa ne adunam o mana de viitoare mamici in burticile carora cresteau samburei de strugurasi.Timp de 9 luni si un pic am vorbit,am impartasit experiente,ne-am consolat unele pe altele si ne-am incurajat de aici pana aici. Apoi ,dupa ce toti strugurasii au venit pe lume ,ne-am mutat aici ,unde timp de 365 de zile am trecut impreuna prin colici, ragade, "lapte furios" , apoi mancarici , retete, creme miraculoase de fundic usturator, operatii ,dar ne-am si bucurat de zambete,ras in hohote,primii pasi "de-a busilea" , primul pas de manuta,primul pas facut singurel,am lacrimat impreuna la primul "mama" si ne-am incurajat la nevoie.Am asteptat si ne-am rugat ca pana la ziua de nastere a celui mai mic din "vie",sa aflam ca un strugurel va deveni fratior mai mare, si s-a intamplat aici ,in ultimul capitol.

Incepem al doilea anisor de aici:
1, 2, 3,4 ,


Ne sarbatorim pe rand, cu tortulet,in ordinea urmatoare :
Cine-i nascut in luna AUGUST hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 7 baietei!




* 05 *EVA --- ANDREEA2011
* 16* BOGDAN NICOLAE --- TANNO25
* 17*VALERIA --- MARRYAN
* 20*MARA --- LOREDANAR
* 21* MARTIN --- LAI
* 23*TEODORA IOANA ---LALI_METE +PAUL IULIAN(01.10.2009)
*24 *ELENA ALEXANDRA --- SEIDANA
*24 *EVA MARIA ---CAMADY +Razvan)07.07.2003)
*24 *MARIA SOFIA ---LALIC
*25*ROBERT MIHAI --- ATHOSIK
* 25*ANASTASIA MARIA --- RACHEEL
* 25*CATERINA ---BUJO +FILIP
*26*EDUARD STEFAN ---RALUCA050
* 26*LORIANA MARIA --- CATY2585
* 28*KATE RINA ---MATZAREBELA
* 28* TUDOR ANDREI ---JADEJADOR
* 28*STRUGUREL si STRUGUREL --- RAMMY_79
* 30*CLARA --- RALLU +ROBERT(24.06.2009)
* 30*ILINCA --- NATALIAS + ANA(01.02.2005)+ STEFANIA IRINA(26.12.2007)


Cine-i nascut in SEPTEMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 25 de baietei!


*01 *LUCA ---DIDIANANA+GEORGE
* 02*LENARD SEBASTIEN ---THEEA +
*02 *ADIEL ---SIMMO+MARCU (02.2006)+MADALINA(01.2010)
*02 *AYAN ---ZUBI
*04 *MIRIAM --- INEZLUIZA
* 07*ANTON DANIEL ---ABMARIANA
*09 *GEORGE RAZVAN ---IRINUSH4U
* 09*ALEXIA MARIA ---ELENA2706
* 11*DAN ANDREI ---PINKYSOR
*12 *STRUGUREL ---ANDR@
*13 *IANCU MATEI ---ANCA_TOMA
* 14*SARAH --- GERTRUDA32
* 15*RAZVAN OCTAVIAN ---HAYAT_KH
* 15*INEZ ALEXANDRA --- NANNA_MIKA +INDRA STEFANIA
* 16*CIPRIAN ANDREI ---RALU_24
*17 *STRUGUREL ---DANANAGI
* 17*AMALIA MARIA ---OANAB04
*18 *STRUGUREL ---HELENUTZA23
* 18*ECATERINA MARIA ---OANAIASI
* 18*STEFAN ALEXANDRU ---MICHELLA78+TEODORA(2006)
*18 *ALBERT STEFAN ---MARIA26
*18 *ELISA EBECA ---CREOLA +MARIA SARAH(13.04.2005)
*19 *PETRU SEVER ---HELLENA
*19 *LUCA ALEXANDRU SI MATHIAS VALENTIN ---MARINAENACHE
*20 *MARIA CLARA ---ALEX2011
* 20*MARIA ALEXANDRA --- MIKKA11
*21 *ANDREI BOGDAN ---ANDREEA_T
*21 *RONALD ---ELLY+ANNELIES(30.06.2005)
*21 *DIMITRIS ---KORA_B+IANNIS
*21 *LUCA STEFAN ---MUSETTE_01
* 23*MAXIMILIAN ---STEFY13
* 25*RADU GEORGE ---KLAU_DITZA
*26 *BEATRICE ANA ---MAY3
*26 *ANTONIA --- IRIS_K
* 29*TEODOR ---INUTSA+
*30 *MADALINA MARIA --- CORIVIO




Cine-i nascut in OCTOMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 8 fetite si 5 baietei!





* *MIRUNA MARIA --- IDANUKA
*01 *NOA --- DBUNNY +DANIEL(23.11.2006)
*03 *MIRUNA MIHAELA ---ANILANSA +DARIUS GABRIEL
*04 *ILINCA MARIA ---UNBOTICUTZ +RARES MIHAI
* 06*ANTONIA MARIA --- ANNARE
*07 * RADU ---DARISA +ALEX
*08 *MAIA --- LENAC
*08 * FLAVIUS --- ANCARORO
* 09*NOURA ---ALAYNA
*11 * CALIN --- OANA_S
*26 *LUCAS --- BROOME
*28 *MARIA SOPHIA ---MARIA SOPHIA
*31 * TUDOR --- IONELAMARIA +MIHNEA(14.11.2009)




Rugaciunea noastra pentru puiutii nostri
Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin

Sa-l ajutam pe Strugurasul nostru Razvanel sa ajunga cu bine la operatie, si apoi sa vedem zambetul lui mami si a lui tati ca totul e bine
Donatii : in contul RO35 RNCB 0231 0921 0892 0001
BCR Loc.Medias, pe numele BUCUR RODICA-GEORGEANA:





Zilele de nastere

IANUARIE LenaC: : 07.01.1986,Andreea 2011 09.01.1984, corivio: 23.01.1979, HellenaD: 26.01.1986
FEBRUARIE Mariasophia2, Gertruda32: 20.02.1979, Ionelamaria: 28.02.1982,
MARTIE camady: 05.03.1976, ralu-24: 09.03.1986, NataliaS: 13.03.1976
APRILIE ancaroro: 08.04.1982, Anilansa: 09.04.1984,MatzaRebela: 13.04.1987,musette01: 14.04.1988,
,MAI,loredanar: 24.05.1984
IUNIE raluca050: 01.06.1978, oanab04: 04.06.1981, mikka11: 04.06.1979, elly_b: 13.06.1981, andreea_t: 13.06.1979, athosik: 17.06.1983, Hayat_kh : 24.06.1982, seidana: 25.06.1984
IULIE Creola: 15.07.1975, theea: 22.07.1982, rallu: 23.07.1979,didianana: 24.07.1987
AUGUST Lali_mete: 13.08.1986, adika210xy: 24.08.1981
SEPTEMBRIEAlayna:06.09.1980 , bujo: 06.09.1981, marryan: 21.09.1981, maria_scu: 24.09.1978
OCTOMBRIE maria26: 09.10.1981, racheel: 20.10.1982
NOIEMBRIE dananaig: 20.11.1974, andr@: 27.11.1983
DECEMBRIE inutsa: 04.12.1985, annare: 05.12.1982, klau_ditza: 07.12.1981, zubi: 07.12.1981, caty2585: 25.12.1985, pinkysor: 30.12.1982




CE SA FACI DACA:
Trebuie facut un nou capitol

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.


Cum sa faci parte din grupul nostru
http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/

Cum intri in grupul de yahoo, sa ne vezi si sa te vedem:
-Intri des pe forum,participi activ la discutii sa ne cunoastem.
-Ceri acceptul pe forum,sa vada toata lumea
-Intri pe linkul http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/ si dai "JOIN" la grup
-Specifici printr-un mesaj trimis odata cu "join" sau intr-un pm nickul de pe DC,ca sa te recunoasca administratorii
-Astepti acceptul cerberilor nostri
-Pui in cel mai scurt timp poze cu tine sa te cunoastem si noi

Esti eliminat din grup daca :
-Nu faci folder cu poze intr-o saptamana ( putem modifica timpul ,cum spuneti voi)
-Nu dai date sa dam de tine( un nr de telefon,un mail,sa dam de tine daca dispari si ne ingrijoram)


Nu vrem sa parem rele sau (prea) exclusiviste dar in trecut au fost ceva probleme , si asa am ajuns precaute. Pe grupul de yahoo sunt si date personale de aceea nu se da acceptul foarte usor

CONTUL COMUN
Sept-Oct2011
pentru parola trimite PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

Un capitol nou cu vesti bune va urez !


Lali !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Uitati ce mi-am comandat ca parte de cadou pentru ziua mea (de la sot): http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002CD58V4/ref=oh_details_o00_s01_i02
Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MIHAELA inteleg ca e un germinator. Eu nu am mancat niciodata germeni, insa e interesant. Sa il folosesti cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Am facut humus. a iesit super dar l am mancat ta,su. cateri nici nu s a uitat la el. Mihaela, si eu stiu la fel despre anemie ..nu trebuie neglijata..dar depinde si ce valoare aare hemoglobina ca sa afecteze in felul asta. eu la 10.37 nu mi as face griji.

pana la urma am mancat lapte cu paste integrale si ou. mortala combinatia:))))

Am testat absorbantele softino de la lidl. sunt super si f ieftine! Le recomand cu toata inima!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nici eu nu am mai consumat germeni dar vreau sa incerc sa fac si sa ii dau lui Dani si sa mananc si eu. Sotul e un carnivor convins pentru care legumele si salatele nu prea exista.
Mmmmm, taietei cu lapte... buuun! Si humus. Eu am nimerit o combinatie cam grea la pranz, probabil prea mult ficat. Dani a mancat, eu am mancat cu paine ce-a ramas dupa el... si mi s-a parut bomba pentru ficat. Sper sa nu sufere si el saracutul. Inca mi-e greata desi era gustoasa.
I-as da biscuite muiat in lapte sa vad reactia. Ca mancare nu mi se pare ceva de promovat dar na, parca imi placea cand eram mica si mai trebuie si chestii placute, nu doar sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Mda. Nu stiu daca de la biscuitele muiat in lapte sau de la masa grea dinainte... dar a avut un accident dupa lapte. O voma imensa, mai mare decat masa de lapte pe covor si pe canapea (textila). Si maine e ziua mea. Zi de rufe dupa cum se vede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Hello

Noura este bine ,nu a mai facut febra din noaptea de revelion si nici pumni peste gura nu-si mai trage ,n-am gasit la farmacie Boiron ,mi-a recomandat farmacista Osanit , niste granule homeopate si tind sa cred ca ne-a ajutat

Lali in Romania a fost.....frumos ! Pe langa gerul ala nebun si nametii cat casa,o saptamana intreaga am tusit de ma pp pe mine si m-a durea gatul .
Noura a mancat intr-una si foarte dezordonat cum mananca ai mei a invatat multe cuvinte intr-o saptamana cat o invat eu in 2 luni , a fost activa , prietenoasa dar mai putin cu mos craciun ,care plangea de-i tremura barba cand l-a vazut
Iti pup fata aia frumoasa ,isteata si vorbareata


Klau asa e si Noura vorbesc cu ea si nu ma baga in seama ,pleaca sau isi intoarce capul spre directia opusa cand vb cu ea .De citit o carte nici nu mai zic, ori mi-o smulge si-o tranteste de pamant ori vrea s-o rupa
Vrea sa faca numai ce vrea ea si nu asculta deloc !

May ce mancacioasa e Bia sa nu fie de deochi ptiu ptiu

Zubi imi pare rau ca treceti printr-o perioada asa dificila

Anca frumos nume ati ales


Puneti si pasta de susan (tahini) la humus?
La omleta puneti tot albusul oului?


De cand a implinit 1 an i-am dat somon si nu a avut reactii ciudate , zilele trecute i-am dat dorada si avea burtica plina de pete rosii ,a facut alergie si m-am speriat foarte tare ,azi arata mult mai bine










Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata fetelro !

LA multi ani Mihaela,sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bine !

Eu sunt un pic trista vazand cazul mamicii din Constanta, care a ascut ptrmatur . A ajuns in Buc,la Marie Curie ,da in ce hal a ajuns micutul ... . Ma rog si eu alaturi de celelalte mamici sa ii fie bine . Mai are rost sa scriu cat ma enerveaza spitalul asta din Constanta? Cat as vrea sa ii strang de gat incetisor pe unii doctori impreuna cu asistoantele lor? Dar ce as deveni? Poae doar la fel ca ei gandind asa . Ma rog si pentru ei, sa se lase de meserie si sa se apuce de maturat strada daca ala e nivelul lor . Atat de tare m-a intristat mai ales ca ajuns cu cateva degetele necrozate la picioruse din cauza ca nu i-au pus branulele corect . Astia-s macelari nu doctori! Ca sa lucrezi pe sectia de prematuri si nou-nascuti iti trbuie finete,daruire ... nu sange de macelra. In fine,nu vreau sa va intristez si pe voi,doar va urez sa nu fiti niciodata internate intr-un spital ca asta,unde doctorii sunt atat de prosti si de mandri de prostia lor incat nu recunosc cand sunt depasiti de situatie,si prefera sa moara un om decat sa isi recunoasca incompetenta si sa accepte ajutor de la altii mai buni,mai bine pregatiti sau cu aparatura/medicatie mai buna.

Va pup, poate revin mai tarziu. Voiam sa merg la biserica sa iau aghiazma,dar parca imi e sila de atatia milogi ce mai ca iti pun piedica sa le dai bani, si te injura daca nu o faci. Ce stiu ei ca de multe ori au mai multi bani ca mine in buzunar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, ce fel de lapte a mancat? De vaca? E prima oara?

Alayna, nu am pus tahini ca nu am avut. a iesit f bun si asa...dar...baloneaza. am niste colici de la el de numa...si l am lasat la hidratat 12 h si fiert bine bine...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LALI ce se intampla in sistemul medical e CRIMA! La noi a murit o gravida in 9 luni impreuna cu fatul de sarbatori..si avea inca 3 copii acasa...si asta pentru ca nu a cotizat....ma rog, explicatia oficiala e alta.

Mergi la inceput