Bravo Aschiutza! Felicitari tuturor mamicilor! #52

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Aschiuza nici la mine nu era suficienta coborata si asta pana a rupt moasa membranele ( dilatatia era maxima si aveam contractii de impins). Deci mai poti spera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Aschiuta tinem pumnii!!! Nici ai mei nu coborasera destul nici unul pana nu mi-au rupt membranele. Aveam contractii dar dilatare doar 1-2 cm asa ca la ambele nasteri mi-au indus, a fost ok. La a doua nastere s-a intamplat rapid, la 3 perfuzia si la 6 deja o nascusem.

Si noi tot pe 16 martie vrem sa facem botezul la brasov, am zis ca pana atunci se mai duce un pic frigul mare si zapada.

Un weekend fain tuturor! Luni avem zi mare, prima zi la gradinitia a lui Robin, am terminat cu cresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Mult succes aschiutza si curaj! Trece repede!
Noi papam la trei ore san si completare si in rest dormim.Dupa noaptea asta pot spune ca sunt odihnita, in sfarsit.

Stiu ca si la voi se intampla: Petrutz da destul de mult lapte afara, dupa ce mananca, chiar si dupa 2 ore. Pediatra a zis ca e normal.Exista ceva in strainatate, motilium suspnsie, ptr astfel de varsaturi. Cica la noi nu s-ar gasi nimic pe piata.


referitor la alocatie: adica pot merge si acum sa-mi depun actele ptr Cic, chiar daca sunt in postnatal pana in februarie? Si ptr alocatia de stat oricand se pot depune, deja?

Uneori uitam ca suntem parinti de baietel, si mereu ne trezim cu cate un pishulica in aer...
Sa aveti un weekend linistit !

Carmen si Catalina Nicole (21.10.2004) si burtica 38 sapt baiat

FILMULETZ http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1712e9e5f8ebb82b8090cb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Camys, noua asa ne-au zis: din momentul in care avem drcizia de suspendare a contractului de munca (parca asa ii zice), putem depune actele. Iar pt alocatie se pot depune imediat ce ai certificatul de nastere.
Astea sunt info de la bucuresti, sector 6. Dar presupun ca e la fel peste tot

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Angelique, Cellena nu cred ca Bephantenul a ajutat sa-i treaca petele. Eu nu o dau cu nimic si ii trec si reapar in alte locuri in cateva ore. E normal, sunt hormonii.

Ce v-as sfatui e sa aveti grija sa ii curatati bine la incheieturi, acolo unde se pliaza pielea (membre, gat). Eu desi sunt la la al 2lea copil am uitat si in prima saptamana a facut o opareala de mai mare frumusestea. Noroc cu crema de fundulet weleda...
Cel mai bine se curata cu un betigas de ureche inmuiat in uleiul weleda.

Ina felicitari! Ai baiat mare de acum...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Buna, fetelor!

Am fost la biserica sa vad cum e cu botezul pe 16 martie. Au zis ca se poate face, doar ca e saptamana alba si nu se mananca carne (numai peste). La restaurant mi-au spus ca au liber si pe 2 martie, si cred ca asa va ramane pana la urma. Azi decidem.
Ina, tu ziceai ca vrei sa faci pe 16 martie. Tot asa ti-au zis de la biserica ca nu se mananca carne? Nu stiu cum se proceddeaza... Adica botezuri mi-au spus la biserica ca fac oricanf, doar ca trebuie sa tinem cont, daca e post, lasata secului sau alte randuieli din astea pe care eu chiar nu le stiu. Preotul nu vine sa verifice mancarea la restaurant, dar nu stiu cat e de ok sa incalci randuiala.

Cellena, dosarul pt cic se depune in momentul in care inceteaza postnatalul, nu? Sector 6 zici? Si eu stau in dr taberei ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Multumesc Angiuta! Chiar baiat mare, mamele cu doi copii stiu deja, ininte il vedeam asa mic la doi ani si ceva acuma de cand o am pe Riana asa mare il vad! Aici gradinita e in cadrul scolii asa ca incepe la scoala, intra la doi ani jumate si iese la 18 ani, parca asa e si in Germania.

Geani nu am intrebat de peste, tata doar a intrebat daca se oficiaza botez pe data aia, noi suntem catolici. Dar bine ca mi-ai zis, ca sa ii zic sa intrebe, multam!

Am vazut poze minunate pe picasa cu bebelusii nostri, ce frumosi sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angiuta, e foarte probabil sa fi trecut de la sine. Eu am dat-o cu bepanthen pt ca suspectam ca ar fi facut bubitele de la transpiratie (era in perioada in care era mama la noi si cum o prindea, cum ii mai dadea o patura pe ea. La un monent dat era invelita cu trei paturi si 2 caciuli la 25 de grade in casa de era copilul ca in sauna :)))

Geani, noua ne-au zis ca se poate depune oricand. Eu luni o sa vorbesc cu cei de la hr de la mine de la birou sa vad daca imi pot da decizia aia si daca da, il trimit pe sot sa depuna dosarul.

La meniul botezului gandeste-te mai degraba daca ai invitati multi care sa tina post si daca da, ce optiuni ai pt ei?

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Nicoleta, sa stii ca si eu ma chinui un pic sa ii pun laptic in nas, ca nu sta, se foieste, dau pe langa mult, casca gurita sa prinda sanul, dar pana la urma cateva picaturi nimeresc si in nasuc.

Si eu stiu ca in primele 3 luni trebuie sa ia 750g, urmatoarele 3 cate 500g si apoi 250 parca. Eu cantar nu am de data asta, am dat tot ce aveam de la baieti cu vreo 2 luni inainte sa raman insarcinata si nici nu am mai luat. Pe primul l-am cantarit zilnic, pe al doilea cam la 2 sapt, pe Sofia deloc. A venit ieri dr si a cantarit-o, a luat 650g in 2 sapt, deci pana la o luna cred ca ia mai mult de 1 Kg.

Angelique
, e normal sa tresara, sa geama prin somn, asa face si Sofia si baietii la fel faceau.

Aschiutza, nu dispera, mai e inca timp. Eu m-am internat luni pentru inducere si de marti trebuia sa incepem injectiile, dar nu am mai apucat ca peste noapte m-au luat contractiile.
Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Geani


Mergi la inceput