Sterilet Copper T

Sterilet Copper T | Autor: Savvy

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit si La multi ani sanatosi si fericiti!
Intrebarea mea: steriletul Copper T v-a facut probleme, aveti sangerari dese, chiar daca in cantitate mica... sau atat de multe incat sa nu mai stiti sa va calculati prima zi de CM?
Ar merita schimbat si inlocuit cu Mirena sau alta marca?


Mami de Robert (07.07.11)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Bine v-am gasit si La multi ani sanatosi si fericiti!
Intrebarea mea: steriletul Copper T v-a facut probleme, aveti sangerari dese, chiar daca in cantitate mica... sau atat de multe incat sa nu mai stiti sa va calculati prima zi de CM?
Ar merita schimbat si inlocuit cu Mirena sau alta marca?


Mami de Robert (07.07.11)


Eu am sterilet Copper T. Am avut inainte Mirena si mi-a fost foarte rau in primele luni - perioada de adaptare. A trebuit sa renunt la Mirena dupa ce am descoperit niste tumori in ficat pe baza hormonala. Acum am Copper si sunt multumita de el. Si mie mi-a fost teama de sangerari abundente si dureri infioratoare insa la mine nu e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Eu am Mirena Coil si dupa ce prima luna si jumate dupa ce mi l-a pus nu am avut CM, acum am la fiecare 2 saptamini si ma tine 2 sapatmini, chiar daca e putin cantitativ. Deci nici poveste sa mai calculez CM, e total haotic si mai tot timpul trebuie sa port tampoane. Am fost la doctor si mi-a spus ca e normal sa fie asa in primele 6 luni, ca atita dureaza acomodarea. Eu mi-am pus acest sterilet pentru ca aveam CM foarte abundente si m-au gasit anemica tare din cauza asta. Mi l-am pus iulie.

Miriluta, tu cum i descoperit tumorile alea la ficat, ca m-ai cam speriat acuma? Ce masnifestari ai avut? Acum ai scapat de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri. Eu mi l-am pus in mai 2012, deci cele 6 luni de acomodare au trecut, dar totul devine din ce in ce mai haotic si mi-e greu sa calculez prima zi de CM. Cred ca o sa ma duc la dr. sa-l schimb cu Mirena sau altcvea.
Apropo, cat a costat Mirena?
Poate ne mai povesteste cineva despre experienta cu steriletele, bine-ar fi sa adunam cat mai multe informatii.
Multa, multa sanatate!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Letitia tumorile le-am descoperit intamplator pentru ca am avut intr-o seara dureri foarte mari si m-a fosrtat sotul sa merg la doctor la cateva zile dupa. Pentru ca sunt multe (adica 4) medicul a crezut initial ca sunt metastaze insa dupa CT s-a vazut ca nu sunt. Sunt insa tumori care se dezvolta sub influenta hormonilor - de obicei dupa utilizarea de anticonceptionale. Eu nu am folosit insa niciodata anticonceptionale ci doar Mirena. Apoi am descoperit recenzii facute la Mirena unde mii de femei se plangeau de probleme. Eu tin tumorile din ficat sub supraveghere pentru ca 10% se dezvolta in carcinoame. De curand am descoperit la un control de rutina, acelasi tip de tumori si in san - la fel trebuie sa merg la control de doua ori pe an.
Exista insa multe femei care folosesc Mirena de ani si nu au nici o problema asa cum sunt si femei care folosesc de ani anticonceptionale si nu au nimic.

Savvy pe mine m-a costat aproape 500€ Mirena insa banuiesc ca in Germania sunt preturile mai mari decat in Romania. Durata de viata e de 5 ani insa eu a trebuit sa il scot dupa 16 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Doamne fereste Miriluta ce-mi spui! Eu nuam alta problema decit aia cu singeratul cind ti-e lumea mai draga, dar macar cantitativ nu e mult, dar e deranjant. Mie mi-au spus sa ma mai duc la doctor dupa de implinesc 6 luni si mai vedem atuncea daca nu se amelioreaza situatia.

Savvy, eu nu am platit nimic pe mirena si o sa o tin 5 ani dupa care o schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu am de aproape un an (in februarie se implineste anul) sterilet Mirena. Nu am avut nici o problema cu el. CM-ul e foarte putin abundent, in unele luni nici nu am avut, dar e cat de cat regulat si tine cam 5-7 zile, exact ca inainte. Uneori sunt doar cativa stropi. Nu mi-a fost rau, nu am avut alte neplaceri, decat poate cateva kg luate (da' nu bag mana in foc ca numai de la sterilet, ca mancam si mult in perioada aia). Oricum kg s-au dus, si in rest parca nici nu e acolo.
Ce inconvenienta am avut a fost ca il "simtea" sotul mai la inceput, apoi nu au mai fost probelme.

Eu l-am cumparat de la Sensiblu cu 500 lei. dar parca am vazut si mai ieftin, in jur de 480-490 la Catena (cred ca era catena...). oricum, tot pe acolo e pretul. Montatul m-a costat 100 lei la un cabinet particular.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput