Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Sterilet Copper T

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Savvy

312 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Savvy Adauga semn de carte la mesaj Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote

Sterilet Copper T

Bine v-am gasit si La multi ani sanatosi si fericiti!
Intrebarea mea: steriletul Copper T v-a facut probleme, aveti sangerari dese, chiar daca in cantitate mica... sau atat de multe incat sa nu mai stiti sa va calculati prima zi de CM?
Ar merita schimbat si inlocuit cu Mirena sau alta marca?

Mami de Robert (07.07.11)
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Savvy on 03/01/2013 15:00:01

Miriluta

1078 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMiriluta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Miriluta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Bine v-am gasit si La multi ani sanatosi si fericiti!
Intrebarea mea: steriletul Copper T v-a facut probleme, aveti sangerari dese, chiar daca in cantitate mica... sau atat de multe incat sa nu mai stiti sa va calculati prima zi de CM?
Ar merita schimbat si inlocuit cu Mirena sau alta marca?

Eu am sterilet Copper T. Am avut inainte Mirena si mi-a fost foarte rau in primele luni - perioada de adaptare. A trebuit sa renunt la Mirena dupa ce am descoperit niste tumori in ficat pe baza hormonala. Acum am Copper si sunt multumita de el. Si mie mi-a fost teama de sangerari abundente si dureri infioratoare insa la mine nu e cazul.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Mergi la inceput

Letitia1

1840 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Letitia1 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am Mirena Coil si dupa ce prima luna si jumate dupa ce mi l-a pus nu am avut CM, acum am la fiecare 2 saptamini si ma tine 2 sapatmini, chiar daca e putin cantitativ. Deci nici poveste sa mai calculez CM, e total haotic si mai tot timpul trebuie sa port tampoane. Am fost la doctor si mi-a spus ca e normal sa fie asa in primele 6 luni, ca atita dureaza acomodarea. Eu mi-am pus acest sterilet pentru ca aveam CM foarte abundente si m-au gasit anemica tare din cauza asta. Mi l-am pus iulie.

Miriluta, tu cum i descoperit tumorile alea la ficat, ca m-ai cam speriat acuma? Ce masnifestari ai avut? Acum ai scapat de ele?
Mergi la inceput

Savvy

312 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSavvy Adauga semn de carte la raspuns Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri. Eu mi l-am pus in mai 2012, deci cele 6 luni de acomodare au trecut, dar totul devine din ce in ce mai haotic si mi-e greu sa calculez prima zi de CM. Cred ca o sa ma duc la dr. sa-l schimb cu Mirena sau altcvea.
Apropo, cat a costat Mirena?
Poate ne mai povesteste cineva despre experienta cu steriletele, bine-ar fi sa adunam cat mai multe informatii.
Multa, multa sanatate!

Mergi la inceput

Miriluta

1078 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMiriluta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Miriluta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Letitia tumorile le-am descoperit intamplator pentru ca am avut intr-o seara dureri foarte mari si m-a fosrtat sotul sa merg la doctor la cateva zile dupa. Pentru ca sunt multe (adica 4) medicul a crezut initial ca sunt metastaze insa dupa CT s-a vazut ca nu sunt. Sunt insa tumori care se dezvolta sub influenta hormonilor - de obicei dupa utilizarea de anticonceptionale. Eu nu am folosit insa niciodata anticonceptionale ci doar Mirena. Apoi am descoperit recenzii facute la Mirena unde mii de femei se plangeau de probleme. Eu tin tumorile din ficat sub supraveghere pentru ca 10% se dezvolta in carcinoame. De curand am descoperit la un control de rutina, acelasi tip de tumori si in san - la fel trebuie sa merg la control de doua ori pe an.
Exista insa multe femei care folosesc Mirena de ani si nu au nici o problema asa cum sunt si femei care folosesc de ani anticonceptionale si nu au nimic.

Savvy pe mine m-a costat aproape 500 Mirena insa banuiesc ca in Germania sunt preturile mai mari decat in Romania. Durata de viata e de 5 ani insa eu a trebuit sa il scot dupa 16 luni.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Mergi la inceput

Letitia1

1840 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Letitia1 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Doamne fereste Miriluta ce-mi spui! Eu nuam alta problema decit aia cu singeratul cind ti-e lumea mai draga, dar macar cantitativ nu e mult, dar e deranjant. Mie mi-au spus sa ma mai duc la doctor dupa de implinesc 6 luni si mai vedem atuncea daca nu se amelioreaza situatia.

Savvy, eu nu am platit nimic pe mirena si o sa o tin 5 ani dupa care o schimb.
Mergi la inceput

dia_filipas

1435 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dia_filipas un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am de aproape un an (in februarie se implineste anul) sterilet Mirena. Nu am avut nici o problema cu el. CM-ul e foarte putin abundent, in unele luni nici nu am avut, dar e cat de cat regulat si tine cam 5-7 zile, exact ca inainte. Uneori sunt doar cativa stropi. Nu mi-a fost rau, nu am avut alte neplaceri, decat poate cateva kg luate (da' nu bag mana in foc ca numai de la sterilet, ca mancam si mult in perioada aia). Oricum kg s-au dus, si in rest parca nici nu e acolo.
Ce inconvenienta am avut a fost ca il "simtea" sotul mai la inceput, apoi nu au mai fost probelme.

Eu l-am cumparat de la Sensiblu cu 500 lei. dar parca am vazut si mai ieftin, in jur de 480-490 la Catena (cred ca era catena...). oricum, tot pe acolo e pretul. Montatul m-a costat 100 lei la un cabinet particular.

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com