Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Asa devreme se programeaza o cezariana? eu nici nu stiu cum o sa nasc, si nici nu am apucat sa vorbesc cu doctorul despre asta (ultimul control a fost la 19 saptamani). Mie mi s-a spus ca inainte de 7 luni nici nu are rost sa discut despre asa ceva. Habar nu am cum sta bebe, habar nu am unde e placenta, etc :)) ma simt inapoiata. atat stiu ca la ultimul control mi s-a spus ca am uter retrovers si in rest e totul bine.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Ramonika, habar n-am de ce asa devreme programeaza cezariana. Poate pt ca asa se simt ei bine si organizati. Prima data am vb cu dr. cand aveam 15 sapt si erau dispusi atunci sa o programeze dar am zis ca ma mai gandesc. Atunci m-au chemat la 28 sapt. Una peste alta, mie imi convine de minune.

27+ Edward

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Danidani74 am inteles. Cand voi merge si eu la control peste vreo 2 saptamani voi deschide si eu subiectul minune, sa vad ce parere are. Mai ales ca la mine DPN pica de Florii/Saptamana Mare.
Pana acum vreo 2 ani eram sigura ca voi face cezariana cand va fi vremea, acum sunt in dubii. Vroiam cezariana pentru simplu fapt sa nu trec prin travaliu :)) dar dupa ce am asistat la cezariana prietenei mele m-am cam razgandit. Mai bine sufar inainte decat dupa. Dar din pacate nu tine doar de noi.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Hello burtici de buburuze
Am devorat tot ce ati mai scris intre timp...mi s-a facut pofta de clatite..
Eu sunt ok, am fost pe 4 ianuarie la eco : bebe A - 1.400 grame, bebe B - 1.200 grame la fix 28 sapt, in rest totul bine, bebeii sunt foarte activi, e veselie mare in burtica mea...si la eco se impingeau unul pe celalalt, abia putea sa ii masoare
In rest am fost ieri la cumparaturi de hainute de bebei, ca sa "profit" de reduceri si le-am facut o garderoba frumusica.
tudoralexa ma bucur din suflet ca e totul bine cu tine si bebeii tai; si eu o sa fac Dexa incepand cu sapt. 30.
Bun venit noilor burtici de buburuze
Pup toate fetele si aveti grija de voi si de burtici
Sa aveti o duminica frumoasa.

28+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Bun#259; burtici,

Ce de ve#537;ti! Bebei activi #537;i melomani.
Am #537;i eu o mic#259; problem#259;, poate m#259; ajut#259; o mami cu experin#539;#259;, cu na#537;teri la activ. Azi noapte am avut ni#537;te dureri în zona pelvian#259;. Nu contrac#539;ii, dureri ca de ciclu menstrual. Posibil s#259; fie contrac#539;ii B-H, dar, neavându-le în varianta asta, adic#259; mai intense, nu am grad de compara#539;ie. Azi sunt bine, dar m#259; tot gândesc s#259; nu fie ceva...precoce. Oricum mâine discut cu doctori#539;a care m#259; urm#259;re#537;te #537;i aflu curând cum procedez #537;i cu na#537;terea, dac#259; va fi natural#259; sau ba.

Apropo, poate facem #537;i o list#259; cu ce avem nevoie la maternitate #537;i pentru noi #537;i pentru bebei. Eu am început s#259; fac o list#259; cu sfaturi de la o prieten#259; care a n#259;scut acum un an, dar orice sfat ar fi binevenit.

Duminic#259; frumoas#259;!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna seara, burtici!

Noi doar ce ne-am intors dintr-o mica vacanta la Constanta, la parintii mei. Mi-a prins f bine, tinand cont ca probabil va mai trece mult timp pana sa pot bate atata drum. M-am plimbat pe plaja, la soare, am hranit lebedele, am mancat bunatati si am facut ceva shopping pt Bebe.

Sunt linistita si pt ca am reusit sa rezolv si cu concediul, pe 3 Ian am fost ultima data la serviciu. De acum imi doresc sa citesc, sa ascult muzica si sa ma odihnesc pt ca durerile de spate si articulatii ma fac praf.

Deci sper sa fiu mult mai activa pe forum de acum inainte. O seara frumoasa!

29+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

IoanaNae, o mica intrebare : tu spuneai cumva ca nasti la Filantropia cu dr Nestianu?

29+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Am vazut ca vb de miscarile pe care ar tb bb sa le faca, eu nu cred ca este o regula. La a doua sarcina Rebi a miscat destul de putin, chiar ma ingrijoram uneori, mai ales in ultima luna, fiecare bb e diferit, acum zici ca joaca fotbal non stop in burta .

Din experinta mea am sa va scriu o lista cu ce aveti nevoie pt voi si bb, atat pt cele care nasc natural cat si pt cele care nasc prin cezariana. Insa asta mai depinde si de la spital la spital, ce mai bine sa vb cu dr sau cu asistenta dr care stie cel mai bine cuum stau lucrurile.










Danina 31 sapt cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

din experienta mea- depinde foarte mult la ce spital nasti . de exemplu in Galati acum 7 ani cand am nascut eu nu te lasau sa aduci nimic de acasa si cat timp stateai in spital ( de stat) purtai carpele lor - ca haine nu se puteau numi. Acum s-au mai schimbat lucrurile in sensul ca ai voie sa porti hainele tale ba chiar si haine pt bebe poti sa aduci de acasa. Banuiesc ca la Bucuresti si la Iasi sunt mai avansati la capitolul asta.
Cine naste la particular iarasi depinde de la caz la caz. La Isis unde eram eu hotarata si unde sper in continuare sa nasc trebuie sa-ti aduci doar obiectele de uz personal si hainute pt scos bebe din maternitate. Bineinteles ca daca vrei sa aduci mai mult nu se supara nimeni dar daca n-ai apucat inca sa faci cumparaturi... nu ramane copilul dezbracat. Eu am de gand sa-mi aduc in plus pompa de san. In rest am citit destul de multe opinii contradictorii referitoare la torsoanele( acele absorbante speciale pt lohii) care la unele spitale se pun la dispozitia mamicilr iar la altele trebuie sa ti le confectionezi singura acasa. Eu la prima nastere mi-am facut singura din bucati lungi de vata hidrofila de buna calitate ca niste tampoane pe care le-am imbract in doua straturi de tifon steril ca sa nu se agate de cusaturile de la episiotomie. A fost ok ba chiar o asistenta m-a felicitat ca am avut ideea asta fiindca ele nu mai aveau nici vata in depozit. Acum am primit de la o prietena din Italia niste tampoane speciale pentru dupa nastere care arata cam ca ce v-am descris mai sus. In plus voi avea la mine tampoane maxi de noapate de la Always- vreo 2 pachete.
Avand in vedere ca bebe se va naste la inceputul primaverii o sa am pentru scos din spital:
- costumas tip salopeta cu bluzita - numarul 56( nr 50 este pt nou nascuti dar din exeperienta anterioara - fiica mea a avut 52 cm la nastere- daca mai adaugi si pampersul, bebe are nevoie de mai mult spatiu ,
- o paturica,
-2 caciulite,
-scoica auto
- scutec din bumbac gros
- biberon pentru hranit in timpul transportului pana acasa
- scutece Pampers newborn - dupa parerea mea si a multora in primele 3 luni sunt cele mai indicate. Dupa aia mai vedem in functie de calitate si buget.
M-am lungit si inca n-am terminat.
Pentru sani am inteles ca este bun GARMASTAN-ul si tura asta am de gand sa mi-l procur si eu iar pentru taietura de la episiotomie - iarasi din experienta proprie - eu am folosit pentru spalaturi ceai de pelin. de cate ori ma duceam la WC ma spalam cu ceai de pelin. In 2 saptamani aproape ca nu se mai cunostea nimic.
Sper ca tura asta sa scap de taietura...vom vedea
Pupici

31 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

apropos de nastere normala -tot umbland hai hui pe forum am gasit o discutie despre un gel care ajuta la nasterea normala si protejeaza perineul; mai jos postez link-ul. Gelul se cheama DIANATAL
http://www.e.dianatal.com/page/content/index.asp?MenuID=127&ID=201&Menu=3&Item=5.4


31 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput