Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Burtici dragute,

O sa-mi cer scuze ca am uitat azi fisele de la curs acasa si n-am cum sa le scanez. Maine sper sa nu le uit si le pun pe mailul comun.
Eu abia astept sa intru in concediu si intre timp trebuie sa gasesc inlocuitor si mai trec pe la birou pt interviuri si sa las niste lucruri in ordine. Si cum mai am si alte preocupari decat strict servici, se face ca inca mai am de lucru :)

Acum trebuie sa merg la medicul de familie sa-i las adeverinta si ultima ecografie, ca sa mi dea hartiile alea pt concediu prenatal.

Sper si eu cat de curand sa fiu mai atenta la liste si pregatiri de bebe :)

Va
Happy 28+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delia_Rodica

Multumesc Emilia, am zburat de aici, va doresc la toate nasteri usoare si copii sanatosi

viitoare mamica


Delia, eu nu te-am gonit, doar ti-am zis unde mai poti scrie pentru a schimba pareri cu fete care nasc cam in aceeasi perioada ca si tine pentru ca noi nastem toate in martie-aprilie si dupa o sa ramai singurica pe aici cata vreme bebeii nostrii ne vor tine ocupate si mai departe de net. Din partea mea poti scrie fara probleme si la noi.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Buna arianna05, si pe mine ma tenteaza tot president, am auzit numai de bine de ei, sper sa reusesc sa strang banutii. tu la ce medic mergi?

Pana una alta mi-am facut si eu programare pe joia viitoare sa imi vad ingerasul, de abia astept avand in vedere ca nu am mai fost la control din 3 decembrie
Acum am racit cobza... din pacate e frig la lucru si dupa doar 3 zile a cedat si imunitatea mea. sper sa treaca cu multe ceaiuri cu miere si lamaie plus vit C.

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Neata, fetelor!

Eu sunt cam deprimata. Am fost ieri la control si se pare ca am colul deschis si moale, si burtica cam tare. Deci pt noi de acum doar patut, Gynipral, Nospa si Doamne ajuta sa stea bebe cāt mai mult timp la caldurica.

30+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Neata fetele!
VeveMara imi pare rau pentru vesti, dar vorba aceea fii barbata. Sunt multe mamici care avand un col moale sau chiar am auzit si de dilatatie 2, au mers si 8 saptamani. Sunt multe mamici care au dilatatie 2 si 2-3 saptamani inainte de nastere si alea sunt niste norocoase ca nasc usor daca bebe este in pozitie buna. Daca esti cuminte si stai 6-7 saptamani asa vei fi o norocoasa sa nasti repede. Ia-ti un teanc de carti langa pat si dai bataie. Sa nu faci mai nimik, exclus bai, doar dus cu apa calduta si daca trebuie sa te sui in cada, sa fie cineva langa tine sa te ajute.
Si daca cumva vine bebe mai repede pe lume, gandeste-te ca de acum bebe are foarte multe sanse sa traiasca si sa fie sanatos si roaga-te, asta ajuta cel mai mult. Dumnezeu toate le indreapta.
Sotul meu s-a nascut la 7 luni jumate si ste o namila de barbat, cel mai inalt de la el din familie, are 1,88. Deci fara spaima, iar atunci nu erau incubatoare si atatea chestii performante.
Pupicei.
p.s:ce greutate are bebe? si fara stres, daca se naste mai devreme trebuie sa fii linistita ca sa-i poti da lapte puiului, asta este cea mai buna mancare pentru prematuri.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna Ramonika,eu sunt la doamna dr Mariana Ciupa si cum ea nu mai lucreaza la stat nu am incotro decat sa nasc la particular(sunt fortata sa fac asta chiar dc nu era planificat)Eu sincer as fi nascut si la stat deoarece in functie de ce dr ai poti sa ajungi sa stai si in saloane f faine care aduc mult cu cele de la privat.la sarcina trecuta stat mult prin spital si am vazut ce de au saloane ok si care nu.
Vevemara,eu am colul scurtat la 2.7 cm de la 18 sapt,ce-i drept e deshis doar pe interior ,restul e inchis si nu am auzit sa-mi fi zis ca e moale dar cu reapos si putin trat la inceput s-a mai inchis si a aj la 3 cm.din cate stiu dc dr vrea se mai poate face si cerclaj(cel putin dr mea face cerclaj pana la 31 de sapt).Prietena mea a avut col deschis si dilatatie 2 cm de pe la 33 de sapt,nu a stat un min in pat si tot a nascut cu cezariana la 40 de sapt.Important este sa nu ai contractii si sa stai in patut,de preferat cu picioarele mai sus decat fundul ca sa nu faci presiune pe col(eu asa dorm si stau de 2 luni cu perna sub picioare)
Eu zic sa nu te stresezi prea tare si ai sa vezi ca bebele are sa vina dupa 36 de sapt.


25+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:



Delia, eu nu te-am gonit, doar ti-am zis unde mai poti scrie pentru a schimba pareri cu fete care nasc cam in aceeasi perioada ca si tine pentru ca noi nastem toate in martie-aprilie si dupa o sa ramai singurica pe aici cata vreme bebeii nostrii ne vor tine ocupate si mai departe de net. Din partea mea poti scrie fara probleme si la noi.


Am inteles perfect, multumesc de indrumare, aveam nevoie, ca inca sunt pierduta pe forumul acesta



viitoare mamica 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neatza fetelor .
Am fost si noi la control si bebe e bine, are 1170 grame si e bucalat la fata :). Doar ca se incapataneaza sa stea foarte jos...si eu am colul moale dar e inchis. Oricum doctorita mea e foarte sceptica ca ajung in martie :((. saptamana viitoare m-a programat la dexametazona si analize.
Mai rau e ca am niste dureri de spate lombare daca stau in picioare asa ca la pat de acuma pentru mine... si am tratament cu Nospa , Scobutil dimineata si seara 5 zile da 5 zile pauza plus utrogestan dimineata si seara.
Va pup si va urmaresc cu mare interes chiar daca scriu un pic mai rar.
Anka 28 + sapt. cu .Robert Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Multumesc de incurajari!

Deocamdata ieri mi-a facut doar tuseu vaginal, la eco am programare peste 10 zile la morfofetala de 32 de sapt. Niciodata colul meu nu a avut mai mult de 30 mm si mereu a fost mai moale insa acum ma sperie si contractiile destul de frecvente ( marea majoritate nedureroase). La eco de acum 1 luna bebe era in grafic si avea 870 g la 26 sapt. Sper sa aiba acum macar spre 1500 g.
Incerc sa ma linistesc si sa ma imbarbatez insa deja noaptea trecuta n-am dormit decāt vreo 2 ore ( nu cred ca ajuta deloc faptul ca sunt medic si ma gandesc la toate nebuniile). Baie in cada oricum nu faceam insa cred ca va trebui sa mai reduc temperatura apei la dus pt ca īmi place f fierbinte. In rest intrebarea mea e daca mai pot face mici treburi casnice ( ceva de mancare, spalat vase, aranjat lucruri ) in limita a 10-15 min de stat in picioare cand si cand?

30+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Off dragutelor, se vede a ne apropiem de final.....si.va fi unul fericit, o sa vedeti.

Si eu am morcovul cu tot cu iepure pt ca se poate schmba situatia de la o ora la alta.
Am din ce in ce mai multe zile cand ma doare spatele, burta si nu ma refer la durerile de spate care au fost prezente in fiecare zi de sarcina ci acele dureri de ciclu asociate cu dureri de burta. Dr a spus ca le tinem sub observatie.......pana intr-o zi .
Asa ca Veve, Anka va inteleg perfect.
Nu avem decat sa asteptam, sa ne rugam ca va fi bine si sa respectam indicatiile medicilor.

Veve, parerea mea este sa nu mai faci nimic. Treburile casnice pot sa astepte. Cere ajutor de la oricine: sot, familie, vecini.
Stai in pat cat poti de mult, nici macar in fund, renunta la dusurile fierbinti (oricum nu sunt indicate in sarcina) si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa ajungi cu bine la capat.
Eu imi petrec ziua schimband canapeaua cu patul, cred ca la finalul sarcinii vor trebui inlocuite. Nu mai fac de mancare, nu spal nici macar vase....imi pune o presiune enorma pe coloana, daca scap ceva din mana si se intampla des pt ca am mainile f umflate acolo ramane acel obiect pana vine sotul de la servici.
A fost greu sa ma obisnuiesc cu noul meu statul tinand cont ca sunt o femeie independenta dar pt copii fac orice, fara prea multe comentarii.
Cu toata grija mea tot am dureri, tot merg disperata la dr si tot stau cu sufletul la gura sa pot sa-mi duc copii cat mai aproape de o nastere sigura.
Pe langa anemie am mai nou tahicardie. Noroc ca nu mi-au dat tratament si pt asta.
O tin sub control.
Faceti injectiile cu Dexa cat mai repede. Sunt f multi prematuri salvati datorita lor si vb de copii nascuti la 900 gr. asa ca insistati cat puteti pt ca se fac intre 28-32 saptamani asa ca este perfect.

Sa ne ajute Dumnezeu sa avem copii sanatosi atunci cand o fi vremea randuita de el.

Va pup dulce


28+

Mergi la inceput