Facebook...necesar?

Facebook...necesar? | Autor: totosika

Link direct la acest mesaj

Serviciul de Informatii Facebook....este un rau necesar?Cum v-a schimbat voua viata aceasta uzina de informatii personale?Sunteti mai bogate sufleteste,mai implinite,prin aceasta modalitate de a socializa?Vreau sa aflu si eu parerile voastre pertinente despre aceasta noua psihoza,aceasta noua ramura a comunicarii .......sortita esecului sau din contra ,ne va ajuta sa evoluam?


"Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea" - N.Iorga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ai deschis doua subiecte interogative, iti dau un raspuns unic pentru amandoua:
Facebookul este un Vanghelion al comunicarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu cred ca FB este exact cat de indiscret ii permitem noi sa fie.

Desigur, poti pune poze cu tzitzele goale ca sa moara dusmancele de ciuda si dusmanii de pofta. Si sa le faci publice. Poti pune poze cu toata familia, cu rudele pana la a 7a spita si iti poti actualiza statusul de cate ori partenerul de viata se ridica de pe canapea.
Sau poti alege sa iti faci profilul privat, sa incarci exact 3 poze cropaite cat sa nu se mai planga matusa de a 7a spita ca ele nu si-au vazut niciodata nepotul si sa selectezi cu mare grija prietenii pe care ii accepti.

Dpdv al informatiilor private si al utilizarii lor de catre terti, FB "culege" exact ceea ce "semeni".

Mie imi place. Exceptand faptul ca da dependenta :). Mi-am regasit colegi pe care nu stiam pe unde sa ii caut si am restabilit legaturi la care nu ma asteptam. Si de curand, tocmai s-a putut ajuta (si speram salva) o viata de prematur gratie mobilizarii generale si antenelor intinse in toate directiile...pe FB. Asa ca, daca ai un pic de grija cu informatiile pe care le oferi, avantajele mi se par destul de mari cat sa justifice "carnetul de membru"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

E oarecum necesar. Mi-am gasit si eu pe fb multi fosti colegi, ne-am organizat intalnirile cu clasa pe fb si eu si alti prieteni, tin legatura cu prietenii de peste mari si tari, mai vad ce au facut unii, altii, sunt in grupuri pt salvarea animalelor,scriu mesahe de La multi ani, samd.
E foarte bun si asa cum spunea pisigri, tu poti hotari cate informatii dai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu cred ca am imbatranit rau de tot .
Cu vreo 10-15 ani in urma, cand eram pustoaica si internetul abia aparuse, cred ca nu exista chat sau forma de comunicare pe care sa n-o fi testat, incepand cu icq, mirc, si terminand cu predecesorii facebookului (pe care spre rusinea mea nu mai stiu cum ii chema ) - site-uri pe care-ti faceai un profil, iti incarcai poze si puteai trimite mesaje.
Acum, facebook-ul e asa, ceva sa nu zica lumea ca nu am si eu cont, unde-am trantit vreo cateva poze cu copii, si pe care-l accesez in cel mai fericit caz odata pe luna . Mint, il acceseaza fie-mea mai des de vreo 2 saptamani , are nu stiu ce joc cu ferma care l-a descoperit de craciun cand a fost in vizita la verisoara ei, si care se joaca de pe profil de FB. Se joaca amandoua in retea cumva, habar n-am, isi trimit una alteia chestii pe-acolo. Faza haioasa e ca il joaca mijlocia, care nu stie inca sa citeasca (abia invata literele), si drept urmare mi-a bombardat prietenii din lista (majoritatea mamici de pe forum) cu invitatii la joc. Am prins-o intr-o zi incantata zor nevoie ca gasise nu stiu ce buton prin care trimitea invitatii, n-a ratat pe nimeni , or fi zis oamenii ca am luat-o pe aratura de-i invit sa se joace chestii de copii mici.
Cam la asta se rezuma activitatea mea pe FB, daca n-ar exista, nu i-as simti lipsa. Insa ma gandesc cu groaza ca in cativa ani o sa am 3 copii calare pe el, si atunci s-ar putea sa nu mai fie un rau necesar, ci doar un rau daca nu voi sti sa gestionez situatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca ar fi necesar, toata lumea si-ar face cont pe FB, ca nu-i ceva spectaculos.
Dar nu-si face toata lumea cont, plus cei ce si-au facut de chichi, sa dea bine la lume, dar nu se uita la el.
Deci e clar ca nu e necesar.
Eu si nevasta n-avem cont si nu suferim neam. Fetele mari au, evident. Le foloseste la ceva concret? Sigur ca nu, dar le place. E problema lor.
Comunicare? Lumea a comunicat si fara FB si a facut-o foarte bine. Daca e sa ma intrebati pe mine, faptul ca se comunica mai usor pe FB nu inseamna ca se face si mai bine, dimpotriva. Iar eu nu dau binele pe un usor relativ. Nici macar in joaca.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Nici eu nu am cont pe FB si nu ma deranjeaza...Unii ma intreaba:Cum nu ai cont???nu existi....
Pentru cine nu exist?
Zic: dar nu sunt in fata ta,nu ma vezi?
Spune:mai vorbeam si noi....
Zic: si la telefon nu putem,sa ne intalnim ,sa mai vorbim ,nu putem?
Spune: da ma da, pe FB e altfel!!!
Dupa cate am observat eu,sunt oameni care neaga realitatea si doresc abstractul...De ce ? Sunt altfel in virtual????
Cum spunea si domnul Puric la Tv...Ca sunt copii(vorbesc de generatiile tinere) care desi sunt fata in fata prefera sa comunice pe telefon ,pe FB,decat vorbind.....

"Cand uiti de propriile tale defecte devii mandru" - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

FB e bun pentru business, e o carte de vizita lasata acolo si sigur o gaseste cineva si apoi te gaseste pe tine prin ea. Am vazut mai alaltaieri pe un stalp in magazinul Lidl din Austria 'Suntem si pe Facebook!'...

Pe latura personala, pentru multi FB e un 'io-la, io-cu, io-in' ( io la mare, io cu soacra, io in Touareg ...si variatiuni). De-o fi bine sau rau, ramane de vazut, in timp.

Cat despre comunicarea impersonala, indirecta si cibernetica, m-a uns pe suflet si in acelasi timp m-a palmuit zicerea unui preot,incidental ajunsa la urechi : 'Uraciunea pustiirii va fi atunci cand n-or mai fi carari intre oameni'. Cand e mai usor sa add friend pe Fb, decat sa investesti in relatii reale, care costa si cer investitii personale si dor mai mult cand se rup decat cand apesi pe 'sterge din lista de prieteni'.

Eu nu-s un bun prieten virtual, nu am gasit inca un convertor potrivit intre cele doua lumi si prefer sa amanam o poveste buna pana ne privim in ochi, decat sa insir emails personalizate cu smileys, ca sa descriu cu cat mai mare acuratete ceea ce vreau sa transmit.
Cu toate acestea, am intalnit oameni faini pe FB si implicit in spatiul virtual, cu care ne-am intalnit si in viata reala si nu regret. Si-ar mai fi cativa, care-s in lista de asteptare a momentului potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fb e ca si forumul din pctul de vedere al interactiunii/comunicarii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Circula o gluma potrivit careia daca nu ai cont pe FB...
esti dubios!
Si asta pt ca... ai avea ceva de ascuns.

Consider ca pot exista beneficii din echilibrata utilizare a FB ului. E un instrument de comunicare! Info sunt atat de publice cat le permiti tu sa fie :) Tu esti "la butoane".

Am mai spus-o si o repet. Despre mine de ex (si cred ca despre multi dintre voi) aici, pe forum se pot gasi mai multe info decat pe FB

E cu mai putina personalitate decat DC.. e drept..
dar are utilitatea lui si daca exista si-mi pot face viata mai usoara folosindu-l ... de ce sa nu o fac!?
Exista acel prag al dependentei de care e bine sa ai grija.
Am fost si eu impotriva curentului o vreme, dar am realizat ca imi poate aduce beneficii indiscutabile.

Poti construi grupuri private de 15-20 pers (sau mai multe) fix pe o zona de interes... cu parintii de clasa ai copilului. In astfel de grupuri se pot discuta si organiza lucrurile care altfel ar manca multi nervi, telefoane, timp
la fel si intalniri cu fostii colegi
promovari de campanii, evenimente publice, etc
poti sustine pagini de promovare de produs, etc





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu am cont pe FB si cred ca sunt destul de activa. Nu scriu neaparat despre mine, mai pun poze din cand in cand, dar il verific zilnic si citesc tot ce scriu cei din lista mea de prieteni. E drept ca imi este si foarte la indemana sa-l verific caci il am il am pe telefon.

De ce m-am inscris pe FB ? ... pentru ca vreau sa raman conectata cu ceea ce este nou in lume ... de aceea mi-am luat tableta, mi-am cumparat smartphone, imi verific emailul pe telefon, mi-am cumparat kindle, WII si ... mi-am facut cont pe FB. Aceasta este directia in care omenirea se indreapta si vreau sa fiu la curent, pentru ca copiii mei, cu energia si curiozitatea tineretii, vor consuma aceste "resurse". Mi se pare ca pot ramane si supraveghea lumea preocuparilor lor daca stiu sa manuiesc si eu aceste resurse. Incerc cu alte cuvinte sa tin pasul cu ei, sa pot macar purta un dialog, sa inteleg ce ii preocupa si despre ce vorbesc.

Reticenta asta la "nou" cred ca tine de varsta ... cu cat imbatranesti cu atat multe noutati nu ni se mai par necesare. Se poate trai fara FB ? Sigur ca se poate, asa cum se poate si fara internet, si fara TV, chiar si fara masina de spalat ...generatii in spatele nostru nu le-au avut inventate si au trait.

Si eu am fost reticenta la FB pentru ca nu mi-a placut modul in care aceasta afacere s-a dezvoltat, dar pana la urma, daca FB este o resursa folosita de atatia oameni si creeaza un mod de comunicare (pe care nu il putem nega), atunci mi se pare retrograd sa-l contestam.

Mergi la inceput