*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns futuremother spune:

faza cu 'despartitul in silabe' eu o asociez cu 'ureche muzicala'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui futuremother

faza cu 'despartitul in silabe' eu o asociez cu 'ureche muzicala'


asa zicea si mama....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Multumesc fetele Madutza-bra ,Monicabo , nu stiam de vaccin , o sa ma interesez ce este cu el , de ce nu l-a facut Sofi inca .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Prezent....
Si noi am patinat din plin in primele ziele ale anului. Eu am mai patinat dar cu perioada mare de cand nu am mai pus patinele in picioare. Pentru pui.. a fost prima data . am inchiriat patine amandoua pentru o ora jumate in AFI Palace.
Dupa o ora de patinat impreuna.. Ana a inceput singura sa patineze... ma asteptam sa 'prinda| repede "zborul" pe gheata. A fost tare incantata.
Am poze... https://picasaweb.google.com/113318776285819354329/InceputDe2013#
In ziua aceea a venit si Kanal D la patinoar.. si cameramanul canaului a stat langa tati, care a stat pe "margine" si ne-a privit cum ne avanturam pe gheata. Am fost filmate de acest Kanal si am fost si la televizor in acea seara... la rubrica Stiri. Tati ne-a vazut la stiri... noi nu am fost pe 'faza" cand s-a dat la televizor imagini de la patinoar.
A fost o experienta ff frumoasa din toate punctele de vedere. Ana a prins un curaj extraordinar pe gheata si incantata sa mai ne avanturam.
Vrem sa incercam si noi cu schiurile in viitorul apropiat. sa vedem cu va fi si aici. Ea este incantata f mult de gimnastica.. si cum pana la 5 ani nu este permis sa practici acest sport pe principiul ca oasele nu sunt "solidificate" ni s-a spus de catre antrenorul clubului STEAUA ca acest sport incepe de la varsta de 5 ani, asa ca mai asteptam.
Ii place sa fac sa faca sport f mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

madutza_bra
Felicitari cozonacelule pentru curajul aratat la vaccin.
F bine ca ati schimbat pediatra. Si noi intentionam sa il schimbam, zilele acestea. Am facut si noi vaccinul de 4 ani, Infarix DT si l-am facut in picior. Ami un copil care nu a plans deloc... si distragerea atentiei face mult in cazul copiilor. Asa ca nu am plans si nici nu am avut ceva repercursiuni dupa vaccin.

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Hello!

Ce pustiu pe aici.
Monicus, ce faci? tu erai mereu prezenta

Eu am fost sapt trecuta si mi-am facut cererea de reincapere a serv ...asta e viata...
Apoi vineri i-am facut lui Cristi vaccinul de 4 ani. A plans putin, dar dr-ita a stiut exact cum sa-l ia sa-i distraga atentia. Este o pediatra noua de care suntem fff incantati, si este chiar f aproape de noi fata de cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Noi la grupa mijlocie nu avem aceasta activitate de despartit in silabe cuvintele. Avem diverse activitati interesante cf varstei lor. Luni am fost micii bucatari, au inceput sa faca literele... si fac aleatoriu cate o litera la doua saptamani... avem stiute litera "A", "F", etc. mare de tipar. .. mai mult ca sa il stie,, cum arata decat sa il scrie in detaliu..... dupa parerea mea... dar f incantata ca stie ...
Au fost multe activitati legate de anotimpuri... plus sedinte deschise cu parintii... cum sa facem gogosele.. au fost pentru o zi micii bucatari si rezultatul a fost pe masura, pentru ca au fost si mancate de prichindei. Diverse si diverse activitati... plus ce fac la activitati optionale.


Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Madutza_bra,
Despartiri in silabe a facut Andreea la grupa mare. Ana Maria la grupa mijlocie nu prea au facut, e in programa de gr. mare/pregatitoare partea asta de sunete/silabe.
Cred ca pe Cristi l-a ajutat si logopedia, ca tot ati lucrat cu sunete (poate si silabe)
Altminteri la gr, mijlocie, invata despre multimi, sa grupeze diverse lucruri intr-i multime, sa coloreze grupa de 3 papusi cu rosu. Si au tot felul de tematici pe saptamana: familia, fructe de toamna, legume de toamna, jocuri de iarna, steagul romaniei, costume populare (in perioada lui 1 dec, acum cu 24 ianuarie).

Cam chestii de genul asta fac si cei de la grupa mare, insa cu cerinte ceva mai complexe, si care necesita un timp putin mai lung de rezolvare.

Duminica am fost iarasi cu fetele in AFI la patinoar, le-am inchiriat patine, eu le am pe ale mele. Data trecute le luase si o foca din aia de sprijin, dar am constatat ca mai mult incurca dracia aia (plus ca mai si costa) asa ca de data asta n-am mai luat. Pana s-au reobisnuit, fetele au mai mers de mana cu mine, sau se mai tineau de mantinela, dar apoi au luat-o la sanatoasa.

Tu de cand incepi serviciul, din feb, nu? Dupa ziua Catalinei. Tu ai mai mult de 2 ani intre copii, ai lucrat intre CIC-uri? Daca da, putin, nu? Eu am stat snur 3 ani si jumatate in cele 2 CIC-uri, le-am avut suprapuse, ce m-am mai agitat cu actele cand s-au marit indemnizatiile, aveam emotii, nu stiam daca la al doilea CIC imi dau aceiasi bani... A trecut vremea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Sanatate multa cozonacicai...criss703

F ciudat ca nu v-a comunicat,.... dr trebuie sa va cheme sa il faceti... pentru ca se comanda de catre dr pediatru la Dispeceratul de Sanatate Publica pe cod numeric personal al copilului pana sa implineasca 4 ani... este datoria dr-ului sa faca demersurile pentru ca, copilul se fie vaccinat pana la varsta de 4 ani... in caz ca este copilul sanatos,.. sau il poti amana in punct de vedere al sanatatii copilului la acel moment.

Citat:
citat din mesajul lui criss703

Despre ce vaccin de 4 ani e vorba ???

Sofi nu a facut , nici nu ne-a zis nimeni sa-l facem , chiar ieri a fost la medicul de familie dar a consultat-o decat de raceala ...eu fiind racita cobza .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Suntem fff incantati de anotimpul iarna... asa ca am incercat pentru prima data sa ne dam cu saniuta singurica.

Vedeti..poze https://picasaweb.google.com/113318776285819354329/IarnaAnotimpulCuMulteSatisfactii#
si . filmuletul
https://picasaweb.google.com/113318776285819354329/IarnaAnotimpulCuMulteSatisfactii#5833398862939991314


Am printesa curajoasa... profitam la maxim de acest anotimp.

O seara placuta va doresc.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

monicus, am admirat cozonacica viteaza in filmulete. Ce dulce e cum merge pe patine. Si Cristi s-a dat singura cu saniuta, dar nu am putut sa-l filmez ca stateam cu pitica . Singurel isi urca saniuta in deal si se dadea pana jos .
Sambata mergem si noi in Afi, si revin cu impresii.

Legat de schi nu stiu ce sa zic...noi am vorbit acum 2 ani cu monitori de schi si ne-au spus ca si la 3 ani pot fi pusi pe schiuri copilasii, dar ca la 4 e mai bine pt ca sunt mai atenti, coopereaza etc. Va uram succes pentru la anul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Salutare!

Monicus, zau ca ne eclipsati total . Voi zilnic faceti ceva cu Ana, faceti poze, filme. Sunteti amandoi parintii atat de dedicati.

Eu la capitolul acesta simt cele mai mari deficiente. Timpul meu niciodata nu este suficient. E edevarat ca fac si multe activitati impreuna. Fac spectacole de balet, dans, defileaza in diverse tinute. Dar as vrea sa am mai mult timp sa ma ocup de fiecare in parte. Trei zile pe saptamana Ana are activitati extrascolare, o zi e cam planificata sa merg cu ele la locul de joaca de la sala de sport si vinerea de obicei cumparam mancare. Sambata mai mergem la magazine pentru alte tipuri de cumparaturi si iaca s-a dus saptamana. Si anul ce va urma va fi si mai nasol. Bine ca suntem sanatosi.

Acum sa trecem la subiect. Mijlocia mea a avut evaluarea de 4 ani (avea programare in decembrie insa in ultimul moment a trebuit sa o aman ca aveam o sedinta importanta). Ei si chiar daca a mai avut o luna in plus tot nu s-a descurcat foarte bine. A spus anumite obiecte, a numarat pana la 20, a spus culorile, a si repetat anumite propozitii dupa asistenta dar nu a colaborat pe tot parcursul testului. Iar la testul vizual s-a plictisit pana la urma si nu a mai vrut sa spuna ce vede sau daca vede pe ultimele 3 randuri.
Asa ca vom avea o a doua evaluare.
Sincer, m-am mirat ca a deschis gura fiind o persoana noua si ea atat de timida.
Ce n-a stiut foarte bine au fost prepozitiile in norvegiana. Era un catelus pe/sub/in/in stanga/in dreapta/ in fata unei case. A avut acelasi test ca si Ana acum 4 ani insa n-am vrut sa o pregatesc pentru el. Mi se pare corect sa-i vada fix nivelul ei de cunostinte asa cum e de la gradinita.
Nu ma astept sa scape de timiditate asa peste noapte. Stiu ca e un proces de durata asa ca ne bucuram de fiecare mic pas. Ieri de exemplu a prins curaj si pentru prima data i-a spus educatorului "Go morgen" cand am intrat in gradinita.

Ei si cu intarziere ii urez Oliviei . Ai inceput serviciul?

Mergi la inceput