Delfinasi jucausi de iulie-august (97)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Buna fetelor!

Sunt tare suparata ca Raducu are din nou scaun moale si urat mirositor, deocamdata 1 pe zi sau la 2 zile. Nu inteleg ce anume i-a declansat din nou problema, inainte de sarbatori avea scaune absolut normale

Nu i-am dat nici un aliment nou. Nu mai inteleg nimic! Imi spune si ca il doare burta. Exact acum 1 an era debutul...se pare ca "aniversam" luand-o de la capat. Abia ce mai luase si el in greutate in din toamna incoace, acum cred ca nu am incotro si macar 2 saptamani trebuie sa-l trec iarasi pe regim, mi-e atat de mila de puiul meu

Saptamana viitoare ii voi face si analizele la scaun din nou, sa vedem cum stam de data asta, daca a aparut ceva diferit, apoi ma gandesc sa merg la Bucuresti la un gastroenterolog sau macar la un pediatru mai bun. Nu stiu exact cum ne vom descurca, ca suntem si intr-un mare impas financiar.

Fetele din Bucuresti, va rog mult,poate imi puteti recomanda un gastroenterolog pediatru bun sau macar un pediatru bun (in Constanta nu vreau sa mai pierd timpul cautand doctor bun)! Histamina stiu ca mi-ai spus mai demult de vreo doi medici, dar nu mai am mesajele de la tine si nici nu am salvat informatia pe computer , te rog mult daca intri pe forum scrie-mi!

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Puiutz, sa stii ca si Vlad face intr-un kk si moale si tare... adica incepe cu bobite tari si finalul e moale... noi am tinut-o in kk numai cu bobite f tari cam o luna. Desi manca zilnic pere, prune, fibre, incercam apa cat de multa. S-a reglat dupa semintele de in. Si apoi 3 zile a avut scaun f moale si f urat mirositor. Acum vad ca iar s-a reglat, si nu am umblat la alimentatie. Se plange zilnic, de minim 3 ori pe zi ca il doare stomacul (asa zice el) si seara ma pune sa ii tin mana pe burta. Ii zic sa traga un partz, ca ii va trece. Si face. Am citit pe net despre durerile astea si cica multi copii se plang. Ma gandesc la mine, ca uneori is prea balonata, alteori poate am acid, alteori is prea satula, si toate starile astea vlad le zice intr-un singur fel- ca il doare stomacul. Poate gresesc, dar nu imi fac griji. Incerc sa ii dau fibre, legume, apa cat de multe, fructe. Incerc sa nu aiba rontaieli intre mese (dar bunicii is obsedati sa ii dea mereu ceva sa manance, ori o paine prajita, ori merisoare, ori alte fructe, orice, numai sa il vada ca mananca). No, in rest e vesel, bine, tot slab ca pana acum... Imi pare rau ca iar va chinuiti... si cate ati incercat, nici nu stiu ce ai mai putea incerca, sau ce ti-ar mai putea zice vreu medic... sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Elena, poate ca intr-adevar ar tb sa mergi la un dr bun, care sa te linisteasca, sa gaseasca motvul pt care are scaune moi...desi nu e diaree, poate asa functioneaza el. Raducu mai bea lapte praf?
Si Raul se mai plange de dureri de burta. De obicei cand il vad ca umbla cocosat , stiu ca nu ma minte si il doare si ii dau Alinan, si ii trece, dar scaunul e asa ca a lui Vladut...tare al incepu si moale la sfarsit!!!

Cristina, sunt mare, prea mare pt 13 sapt...asa eram la 5 luni cu Raul. Nu vreau sa ma urc pe cantar...dar joi ma duc la dr de familie si ma cantareste, vreau nu vreau

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Elena, poate ca intr-adevar ar tb sa mergi la un dr bun, care sa te linisteasca, sa gaseasca motvul pt care are scaune moi...desi nu e diaree, poate asa functioneaza el. Raducu mai bea lapte praf?
Si Raul se mai plange de dureri de burta. De obicei cand il vad ca umbla cocosat , stiu ca nu ma minte si il doare si ii dau Alinan, si ii trece, dar scaunul e asa ca a lui Vladut...tare al incepu si moale la sfarsit!!!

Cristina, sunt mare, prea mare pt 13 sapt...asa eram la 5 luni cu Raul. Nu vreau sa ma urc pe cantar...dar joi ma duc la dr de familie si ma cantareste, vreau nu vreau

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze


Aloo, doamna! Sunt sigura ca esti PERFECTA!! Si eu stiam ca toate mamicile cresc mai repede in "abdomen" ca prima data. Uterul e mai elastic, nu mai trebuie sa munceasca atat sa creasca. Mare avantaj bb, piscina, loc mai mare de desfasurare!

Elena, Vic are de cele mai multe ori scaunul moale si sigur nu miroase a flori.. Sper ca la puiul tau sa fie de data asta doar ceva izolat si sa nu o luati de la capat cu investigatiile. Sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Fete dragi, ma bucr tare ca mi-ati povestit despre delfinasii vostri, macar pot sa-mi fac o idee daca exagerez eu sau nu.

La Raducu scaunul se reglase de prin toamna incoace, iar daca se intampla sa faca mai moale se autoregla iarasi in cateva zile, fara nici un regim. Doar ca ii dadeam merele si bananele piure.

Acum zic eu ca totusi e o problema, pentru ca scaunul e aproape lichid, nu apos, dar ... aproape. O sa-i dau doar 2-3 zile regim, sa vad poate reusim de data asta sa scapam numai cu atat, nici nu cred ca m-as intelege cu el sa mai manance regim strict pe termen lung si nu am de gand sa-l chinui. I-am facut si mucilagiu si i-am dat aseara sa bea in loc de LP.

Si pt. linistea mea, o sa-i fac si analizele la scaun.

Va multumesc ca m-ati incurajat! Fug la bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Din toamna vreau sa il dau pe V la camin, de stat. Dar habar nu am la care camin??? in functie de ce aleg? pretentii f mari nu cred ca pot avea la mancare, ca toate dau cam acelasi lucru, la cei 7 lei cat costa meniul zilnic. Cam toate au curte mare, frumoasa. Ce ma intereseaza mai mult e educatoarea, vreau o femeie blanda si cu rabdare. Ori nu pot lua caminele la puricat si sa cer sa le vad educatoarele... e oare musai sa incep la gradinita cea mai aproape de domiciliu? ca parca asa era intr-o vreme. Mie toate imi sunt la aceeasi distanta, deci nu ar conta pentru mine asta. Ioi, ce vremuri ma asteapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata! dau o cafea!

are vlad niste expresii, de mor. mereu zice "mama, vreau sa te intreb ceva"si abia apoi intreaba. Sau vrea sa faca/ sa facem ceva, imi explica ce vrea, si apoi zice "hmmm, nu stiu ce sa zic". Sau cand il aud zicand "sper sa nu se strice..." sau "cred ca reusesc, ce zici mama?"atata ma distreaza omuletul asta Seara zice catre taica-so 'tata, imi aduci periuta cu dinti?"

fug ca ma spal pe cap si vlad intoarce casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

hello mamici! la multi ani pe anul asta! sa aveti un an plin cu sanatate!
eu am inceput munca de azi, groaznic, tudor e bolnavior are amigdalitele pline cu puroi, e acasa cu tati care si-a luat concediu, inca nu a inceput cresa, de luni o sa mergem desi cred ca va fi greu pana se va reacomoda.
eu am avut parte de niste sarbatori frumusele zic eu. le-am petrecut la campulung, in familie alaturi de tata.
am avut si parte de evenimente mai putin placute ca mama a plecat de acasa dupa revelion ca a zis ca nu renunta la serv ei pt tata si a venit in buc si m-a lasat pe mine la campulung cu tata care nu mai poate sa merga, sta la pat si are sonda pusa. lui tata i s-a facut rau si a trebuit sa chem salvarea sa-l duc la spital la campulung. acolo am stat internata cu el 3 zile ca hemoragia nu se mai oprea si pana la urma am reusit sa-l aduc cu salvarea la buc la spital. tudor in timpul asta a stat la soacra mea care m-a ajutat muuult in comparatie cu mama mea care ne-a intors spatele si ne-a lasat in urma. acum tata e la spital la buc dar ma gandesc cu groaza ca o sa-i dea drumul acasa si ce va face el singur, bolnav si neputincios acolo. mama doar il viziteaza in spital, nu se mai ocupa de el, acum sarcina asta mi-a revenit mieam si eu o gramada de probleme care nu stiu cum sa le mai fac fata!
va pup mamici dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

coteasca, capul sus! Imi pare rau ca ai parte de atatea neplaceri. :( Vezi cum sunt oamenii?! uita ca si-au jurat credinta la bine si la rau. Of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Corina, imi pare rau pt problemele pe care le ai!! Nu e un inceput de an prea frumos...si tu te poti muta la Campulung? Sau nu ai posibilitatea sa stea si tatal tau in Buc cu voi? Mama ta lucreaza in Bucsi sta la voi?

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 14+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput