Delfinasi jucausi de iulie-august (97)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

paula, nu trebuie sa iti fie frica de amnio. E adevarat ca e aiurea sa stii ca acul ala mare intra in burtik, dar na! sunt si beneficii pe masura. Nasa Rebecai a facut amnio pentru ca ii iesise rau DT si asa s-a linistit dupa! Si dupa nasterea copilului a dat peste medici care au sugerat ca ar avea copilul ba una, ba alta, dar ea le-a dat peste nas cu amnio E adevarat ca ei ii iesise si translucenta mare, aproape de 3. Nu zic sa faci amnio, dar nici sa mai faci TT. A! Si nu stiu eu cum zice doctorul tau ca doar in ro iese DT aiurea din cauza varstei, pentru ca testul e standard in toata lumea. Nasol e ca nu stii formula de calcul, adica ce pondere au fiecare element luat in calcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Paula eu iti spun sa nu te mai stresezi atata timp cat pliul nucal este ok....O prietena a nascut in noiembrie la varsta de 39 de ani.....A apucat sa faca DD si i-a iesit risc D mare...a intrat in panica si toti o trimiteau la amniocenteza...A ajuns la doctora mea care culmea cu o saptamana inainte a avut o coferinta la Clinica Euromaterna legata tocmai de amnio si DD...cu cel care a inventat amniocenteza...Se pare ca nu se mai recomanda amnio atata timp cat pliul nucal este ok ...Inainte se facea amnio pentru ca nu existau ecografele astea performante
Parerea mea este ca dd este doar o statistica iar TT chiar nu este de luat in calcul pentru ca sunt putine femei care il fac. Eu cred ca se putea raporta la el atata timp cat l-ar fi facut toate femeile insarcinatae...Eu din cate gravidute am avut in jur nu cunosc pe nimeni care sa il fi facut iar daca cele cu copii sanatos nu sunt luate in calcul normal ca statistica din start este gresita....
Prietena mea a fost toata sarcina stresata si plangea mereu..plus ca incepuse sa i se para tot felul de nebunii cand mergea la eco...Pot sa iti spun doar ca are o fetita minunata sanatoasa tun si deja se gandeste sa mai faca un copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

neata
Tocmai am ramas fara frana in parcare la Carrefour. Noroc ca nu aveam viteza. Barbatu' zice ca nu mai avem frana pe spate. Uf! Alti bani, alta distractie. Asta tot din ciclu neprevazute pe 2013.

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Paula, sustin tot ce a spus Iuliana! Daca pliul nucal este in limite si osul nazal este prezent, eu nu cred ca poate fi vorba de SD. Poate ar fi bine sa mai consulti si parerea altui medic, inainte sa te decizi pentru amnio.

Adriana, ce noroc ca nu aveai viteza, o, Doamne! Erai singura in masina?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu am refuzat dt si tt tocmai pt ca nu puteam trai inca atatea luni cu gandul ca poate fi ceva in neregula. Am zis ca daca se vede ceva anormal la eco, ma va trimite doct sa fc amnio sau alte analize.
Una peste alta am avut noroc de copii sanatosi, si in burta si afara, iar pt asta nu pot decat sa multumesc.

Adriana, naspa cu franele. Dar de ce oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Eram singura in masina, fugisem pentru 10 min sa cumpar ceva chestii urgente. Habar n-am, a trosnit ceva pe sub masina cand am apasat frana mai tare. Ar trebui sa ajung cu ea la service, dar... :::(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Eram singura in masina, fugisem pentru 10 min sa cumpar ceva chestii urgente. Habar n-am, a trosnit ceva pe sub masina cand am apasat frana mai tare. Ar trebui sa ajung cu ea la service, dar... :::(
_
Mamica de Rebeca Stefania si Natalia Ioana


Offf Adriana .....la omul sarac nici boii nu trag....Aveai tu destule pe cap ca sa mai treci si prin asa ceva...Bine ca ai fost stapana pe tine si nu s-a intamplat nimic! Te pup si ridica fruntea ca tu esti o luptatoare si trebuie sa vina soare si pe strada ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Vai, Adriana, asta e cosmarul meu!!! Sa raman fara frane!!! Bine ca nu s/a intamplat nimic.

Incerc de cateva zile sa il pun pe v la wc, pe reductor, cand face kk. El zice inainte de a face, si ii spun sa mergem la baie, vine de buna voie, dar nu face nimic... Zice ca nu mai vrea, ca nu poate face. Poate mai dureaza pana se obisnuieste cu ideea. Oricum, cam de 2-3 luni zice de fiecare data inainte de a face. Sau daca se joaca pe jos, se ridica si zice " ma ridic sa fac kk" si face. Dar la wc deloc... Ii spum ca toti copiii fac, toti prietenii lui. Chestia e ca de vreo cateva zile/sapt jocul lui preferat e sa se prefaca ca e bb ( mai ales de cand esi nepotica mica nascuta, de nici o luna) si ne vedem des cu finutii care au un anisor. Tot imi zice ca e bb, ca si finutii si nepoata. Ma pune sa ne uitam zilnic la dvd-ul de la botez si gangureste si el ca un bb, cu limba pe afara. Apoi imi zice ca el e mic si nu stie umbla si se pune pe mers in 4 labe ( ca si finutii). A trece si etapa asta. Inca nu m-a intrebat daca finutii astia mici fac in scutec sau nu, dar i-am spus ca unul dintre ei are o olita si il mai pune mama pe ea. Vlad vorbeste f bine, intelege tot, se exprima usor si credeam ca va fi usor cu scapatul de scutec. Nu zic ca e greu, inca... Vedem cum merge. Nici nu il stresez cu asta, nu/l cert, doar ii spun ca la wc se face kk, ii spun ca acolo fac si copiii de varsta lui sau mai mari. Panain toamna ce ildau la gradi, sper sa scapam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

si Isa e intr-o perioada de bebelusheala , poate cum a vazut-o pe nasica mica: se minuneaza oriunde vede o suzeta (tv, reviste, poze), vrea sa faca nani in bratele mele, isi spune bb, imi cere sa-i pun video de cand a implinit 1 anisor, apoi vide cu alti bb, asa ma distreaza ca la final zice ca ea e Isa, nu bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata dragelor!!
Am facut. Va astept.
Adriana, si eu am cosmarul asta cu franele. Si cum te-ai oprit?

Luni am examen , si asa ca sunt acasa, sa invat...si nici pe Raul nu l-am dus la cresa, pt ca tuseste si asa dormim amandoi, ca butucii!!

M-am dus cu el la dr ca tuseste mai mult noaptea, m-a trimis la alergolog, si de-a acolo, mi-a zis sa merg vineri sa-i faca nu stiu ce analize de sange, cu internare de zi in spital.Mi-e un pic groaza de spitalul de stat, cu copii bolnavi, etc, dar sper sa nu ne tina mult!!

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 14+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput