Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Multumesc tare mult ptr urarile ptr ziua mea! Sunteti super dragute!
Scuzati de intarziere, insa am fost plecata si net-ul mergea extrem de prost acolo!
La multi ani impliniti alaturi de minunile voastre si mult calm si rabdare va doresc! Si noi suntem ( adica bb) foarte urlaciosi, in seara de ajun am primit cadou de la fi-miu inca 2 dinti si mai urmeaza 2!
A... si a zis mama! Yuuuhuuuuuu!
Mamita, te pup si sanatate iti doresc!
Deea, si al meu aia mult mai putin in greutate de la 3 luni!
Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

A... stiti cum il mai pacalesc pe bb sa manace crema de legume? II pun miere! Sincer mi se pare ca se cam exagereaza in general cu potentialul alergen al anumitor alimente... Am riscat un pic... sa zicem... si vad ca nu are nimic bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


La multi ani scumpele meleeee!!! Un 2013 plin de sanatate, noroc si prosperitate va dorim!

Noi am fost plecati la mosi, sa-l dam la grinda pe pici, azi am venit, suntem bine.

Stef felicitari pt dintzoci!!!
Cu mierea nu e risc de alergii, e risc de botulism dc nu e luata din sursa sigura.

Noi avem 4 dintzoci, si imi pare ca ar cam vrea si incisivii centrali de sus sa apara.
Imi pare rau pt puii urlaciosi, si pt mamicile lor.
Mihnea nu a facut nici febra, nici diaree, nici agitatie maxima de la dinti. Cel putin nu, deocamdata.

Pupaceli, intru mai tz, acum culc bebeloiul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ spune:

La multi ani mamicilor si bebelusilor! Un an nou cu sanatate la toata lumea! Sa ne bucuram de bebei si sa ne creasca mari si frumosi!
Celor care isi doresc bebe fie ca anul acesta sa le aduca Domnul aceasta bucurie!

Va rog sa ma treceti si pe mine in prima pagina: Miha_ iar A s-a nascut la 38 de saptamani in 30.05.2012, Apgar 10, greutate 3,700Kg, lungime 52cm, nastere naturala. Multumesc!

In ultima zi a anului pe la 12 noaptea s-a pus bebe pe un urlat de m-am speriat. Adormise si s-a trezit urland de nu-l mai puteam opri, a fost ca pe vremea colicilor. El nu e urlacios mai deloc, si colici urate a avut de vreo 3-4 ori. Am reusit sa-l adorm si iar s-a trezit urland dupa vreo ora. Asa l-am pus in Manduca si l-am plimbat jumatate de ora si s-a linistit. Are 2 dintisori, cei de jos. In rest nu am observat altceva la gingiute, dar nici nu prea ma lasa sa ma uit.

Greutate la 7 luni are aproape 8Kg. La 3 luni avea 6kg. Ce am inteles eu de la pediatra este ca dupa 6 luni raman fara rezerve de la mama si pot sa faca anemie daca nu avem griaja cu alimentatia lor. Ma gandesc sa merg sa-i fac analizele saptamana viitoare sa vad cum stam, dar sa vad ce zice si doctorita.

Am mai auzit de bebei care fac 4-5 caca pe zi la 8 luni cu 3 mese solide pe zi. Daca nu e apos am inteles ca este OK avand in vedere ca mananca solid. Al meu face 2 pe zi, apoi o zi nu face deloc. S-a intamplat sa faca si cate unul zilnic, dar mai ia cate o pauza la cateva zile.

I-am dat iar branzica si goala nu i-o place ca se inneaca. Am pus banana si ii place. Am citit ca nu se combina fructe cu branzica avand timpi de digestie diferiti, dar vreau sa ii dau proteina animala si carnita o mai aman un pic. Galbenus de ou parca dupa 8 luni sa da? O sa ma documentez pe tema asta.

Am citit ca unele din voi ati inceput lucrul. Cum va descurcati cu noptile albe si serviciul?

O noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna, lume!!!

LA MULTI ANI CU SANATATE SI BUCURII CAT MAI MULTE SI INTENSE!!!

Eu nu am mai avut timp de scris, Lucas a fost cu bronsiolita apoi farungita, febre 3 zile a ajuns si la 40, mi-a mancat ficatzii, asta e, a trecut, cu antibiotic pana la urma, asta e! De mancat a inceput sa se sclifoseasca si el dar ii dau inainte.

Deea, Elena, eu cred ca e un puseu, acum vreo 3 sapt si Lucas urla de numa, am crezut ca sunt dintii, or fi si aia dar n-a iesit nimic pana acum desi s-a linistit. Mama dar ce mai urla, si nu vroia sa doarma. Nu am decat o recomandare: rabdare, o sa treaca, se fac ei mari.

Stefulici mierea e de evitat datorita botulismului pe care il poate provoca nu pt potential alergen. Fructele sunt in general suficient de dulci, parerea mea, eu nu as mai adauga altceva dar desigur faci cum vrei.

Va pup si unca o data un an minunat va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza trupa!
Dup#259; ce a urlat ca apucatu 2 zile, ieri a fost tot un zāmbet si o veselie, vedem cāt tine. Eu cred ca a fost a#537;a agitat legat de dezvoltarea psihomotorie, subit de ieri a inceput sa se intinda dupa lucruri constient si sa si le doreasca cu ardoare si vrea sa stea in fundulet nesustinut.
Eu sunt cam trista ca s-a terminat vacanta, iubi a inceput iar serviciul lui acaparator si tata pleaca maine dim :(((
Miha #539;i-am trimis PM, sper sa gasesc un pic de energie sa te trec pe prima pag, daca nu e Elly mai iute si mai in umor.
Mamici va poftesc la raport si mai ales la incarcat pozici cu bbeii.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Ylary, acum am citit si eu despre faptul ca mierea poate produce botulism... Ei... sper s anu fie cazul... Nu-i pun in fructe miere decat rarisim, cand nu-s suficient de coapte, dar ii pun in crema de legume ptr ca fi-miu este sclifisenia in persoana!
Elena, of of, imi paare rau ca s-a dus vacanta!
Sa va spun ce indeletnicire am avut eu in dimineata asta???? Intrucat mi-a inatrziat peste 2 saptamani m-am decis sa-mi fac un test de sarcina, care, din fericire, a iesit negativ! Nu de alta, dar am facut cezariana si nu am voie acum ... Mi-a zis dr sa astept 2 ani, avand in vedere problemele pe care le-am avut cu prima!
Pupalai!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Neata gagici!
Ylary, acum am citit si eu despre faptul ca mierea poate produce botulism... Ei... sper s anu fie cazul... Nu-i pun in fructe miere decat rarisim, cand nu-s suficient de coapte, dar ii pun in crema de legume ptr ca fi-miu este sclifisenia in persoana!
Elena, of of, imi paare rau ca s-a dus vacanta!
Sa va spun ce indeletnicire am avut eu in dimineata asta???? Intrucat mi-a inatrziat peste 2 saptamani m-am decis sa-mi fac un test de sarcina, care, din fericire, a iesit negativ! Nu de alta, dar am facut cezariana si nu am voie acum ... Mi-a zis dr sa astept 2 ani, avand in vedere problemele pe care le-am avut cu prima!
Pupalai!


Mami de Adita, 14 06.2012
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.



Carcotasa de serviciu: in legume chiar ca nu i-as pune miere :)))) pai mai tarziu ii pun in ciorba, sau ce, urmeaza tocanita cu ciocolata? trebuie sa ii lasam in ritmul lor, parerea mea. nu este nevoie sa manance foarte mult la inceput, asta e si ideea, sa se obisnuiasca cu gusturile daca nu ii place ceva poate ii place altceva, e greu la inceput pt ca trebuie tatonat. nu ma intelege gresit nu te critic, imi spun parerea. desi nu mi-a cerut-o nimeni, stiu dar parerea mea e ca nu trebuie sa ii facem sa manance cu orice pret.

Cat despre riscurile mierii, intr-adevar, poate cauza botulism. Iti poti asuma un astfel de risc? Esti foarte curajoasa atunci. Pupic si sper ca nu te-am suparat.

Elena ai fost foarte haioasa cand ai zis ca sotu a fugit la sv. Si al meu la fel si e un balamuc acasa la mine, mai devreme plangeau amandoi, era un concert m-a pufnit si rasul de numa :):):):) hahahha

Pai daca nu e de plans e de ras, si nu prea era de plans, Eva plangea ca s-a lovit intr-un scaun de fier si l-a sculat pe Lucas care s-a trezit singur hahahaha Da, sincer iti spun si eu aceeasi senzatie am avut-o ca nu sunt de vina dintzii ci pur si simplu un puseu, bine ca a trecut! Si eu il vad de atunci mai altfel pe Lucasel, parca interactioneaza mult mai mult.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Ylary, stiu ca ai dreptate, in nici un caz nu m-am suparat! Stiu ca ar tb sa manance mancarea fara adaosuri de dulce... O sa incerc mai multe combinatii, insa nu de frica mierii, ci ptr ca tb sa se obisnuiasca si cu alte gusturi in afara de dulce!
Riscul de botulism e f mic, asa am citit in mai multe aricole... Oricum se poate lua si de pe fructe si legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Moooama ce nervi am, deci a scuipat E mancarea pe mine si nici nu vrea sa pape de cateva zile mai mult de 30-40 ml.
Pfuai imi vine sa-mi iau campii.

Mergi la inceput