Masina de spalat

Masina de spalat | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Vreau sa cumpar o masina de spalat, evident ceva ieftin dar sa fie ok. Am gasit pe Amazon de la Gorenje clasa A, 1200 rotatii pe minut, 5 kg capacitate, aici linkul:
http://www.amazon.de/Gorenje-WA-50129-Waschmaschine-Frontlader/dp/B005F3GBTG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1356885462&sr=8-1


ceva pareri, experiente? ca masina de spalat este o necunoscuta pt mine :)))

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

hi,

Am citit ca nu are un aqua stop, trebuie sa il cumperi , din baumarkt cum scriu altii pentru 30 eur...e ca sa nu mearga apa inapoi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Tot eu,

Daca ai de gand sa ramai pentru timp indelungat in Germania, ia ceva mai bun, Siemens sau Miele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Multumesc, evident nici nu am vazut chestia asta. :)) ma voi uita si la Siemens, de Miele stiam ca sunt bune dar sunt cam scumpe si eu as vrea sa o cumpar cu banii jos, nu in rate... Beko e mai ok? sau Indesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Xio si eu recomand Siemens sau Miele. Poti incerca si cu Samsung insa nu sunt neaparat mai ieftine. Eu am un Samsung si un Siemens si sunt multumita de amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Vrei una noua musai? Poti gasi la preturi foarte ok si una second hand, mai ales in Germania ( fata de Austria,zic). Nu e ideal, insa pentru vremuri in care fiecare banut e dramuit bine, si una folosita te poate servi cativa ani, iar daca ai putin noroc, gasesti si de clasa de economie buna. Nemtii nu vand doar masinile foarte vechi, dar si mai noi, in diverse circumstante ( se muta, locuinta unde se duc are deja masina de spalat si sunt nevoiti sa o vanda pe a lor, de ex).
Poti arunca o privire atat pe ebay.de, dar si pe alte site-uri de anunturi, sa-ti faci o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Xio, de la Gorenje eu am frigider, cuptor cu microunde si cantar electronic de bb. Sunt foarte multumita de toate cele 3 produse. Marca este slovena, din pacate mai nou produsele tot in China sunt facute, ca si la alte marci. Cred ca frigiderul, vechi de vreo 7 ani, a apucat de a fost facut in Slovenia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

As fi zis Miele, dar cea din linkul tau intr-adevar pare o afacere, este redusa cu 200 de euro si cei mai multi cumparatori i-au dat 5 stele, asa ca... de ce nu?
Sau Siemens, dar cele mai ieftine se invart pe la 400-500.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Multumesc, fetelor! cred ca deocamdata ne putem intinde doar la asta..
nu avem aici masina si implicit m-ar costa si una second tot vreo 200, fara garantie insa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Siemens e super, cu conditia sa fie facuta in Germania. Am avut masina care ne-a tinut din 1994 pana in 2009 si ne-ar mai fi tinut, daca gaseam piesa de schimb...un fier de calcat Siemesn facut in Turcia si-a dat duhul dupa un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

La multi ani,

Inca o chestie. Siemens si bosch sunt facute in aceeasi casa..numa bosch e de obicei putin mai ieftina... Ca marca ma refer..acuma mai sunt si profesionalele... Asta e iar alta mancare de peste, ma refer in primul rand la cuptoare electrice, placi de ceran...
La congelatoare am vazut singura acelasi model unul langa altul, siemens si aoch, diferenta de 100 de eur din cauza de nume...

Mergi la inceput