Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Fetelor, revin cu o intrebare: ce sistem de plimbat bebele folositi? Stiu ca s-a mai discutat, dar nu mai stiu exact unde. M-ar interesa sa-mi recomandati un sistem gen port bebe,manduca etc., dar care sa aiba si curelusa in talie, sau suport lombar, cum am vazut ca scrie pe net, ca tare ma doare spatele. Eu am un post bebe care are doua bretele pt umeri, dar daca nu are si in talie,e cam greu pentru coloana.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, eu mi-am comandat unul din acesta: http://wearmemommy.com/ergonomic-baby-carrier/
Costa 170 lei, sunt facute de Delia, este mamica de piersicuta, locuieste in Shanghai si pe 7 ian (sapt viitoare) vine tatal ei in tara si le aduce. Daca vrei, ii poti scrie pe adresa de pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ramona de ce nu te dai pe san cu niste glicerina? Poate o avea ceva afte si nu se vad... eu asa fac si uneori se linisteste.
Cand tot nu se linisteste si nu vrea sanul nu o fortez atunci... o mai las...ma mai joc cu ea, cantam colinde, ne dragalim etc...ce stiu eu ca de obicei o calmeaza. Si o mai las cam vreo ora apoi incerc iar.
Cu pediatrul copilului ai vb, el ce zice?
Olivette, am si eu o chestie de genul ala...de fapt e identic. Partea rea e ca nu merge acum iarna pt ca bb e gros imbracat si nici daca ti geaca ta deschisa nu prea merge. Ori poate nu stiu eu sa-l folosesc.
Sau o fi salopeta lui fi-mea prea groasa... habar nu am dar nu ma descurc deloc cu el. In schimb la primavara cred ca e super. Ca se face si mai mare si e taman buna de stat in fund

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Nu sunt la zi cu cititul dar am zis sa intru sa va spun ce am facut. Dupa ce spuneam ca nu stiu daca am lapte destul mi-am luat Galafor forte si dupa 2 zile noaptea mi s-au intarit tare sanii de a trebuit sa ii mulg ca aproape am facute mastita. In acelasi timp insa am inceput sa am si temperatura 39 asa ca dimineata urmatoare am inceput sa i-au Zinnat la recomandarea medicului. Mi s-a parut ca e mai mult lapte in ziua aceea si parca ziua urmatoare dar azi iar mi s-a parut ca e mai putin, dar nu sunt sigura de asta nici in clipa de fata. Oricum, la ora 17 am cedat la urletele de la san si avand in vedere ca nu mai dormise ca lumea de pe la 13,30 (el care doarme in general un somn mai lung la amiaza azi a avut atipeli la san de 10 min) si i-am facut un bibe de 100 ml. Cand l-a terminat a adomit dar nici asa nu a dormit foarte bine cca 40-50 min. Si apoi a fost tot agitat ca de obicei deci nu stiu sigur daca e foame sau nu.
Plus ca saptamana trecuta nu a primit decat suplimentul de la cina si a luat in greutate 290 g intr-o saptamana asa ca nu stiu.
Ma gandeam ca e posibil sa scada cantitatea de lapte si de la antibiotic ca dupa Galafor parca era mai bine si acum parca iar e mai putin. Sunt tare confuza.

Asta e situatia la noi. Eu sunt deja mai bine cu raceala asta crunta, dar ttusesc in continuare si am niste ametele infioratoare. Cateodata mi-e teama sa nu mi se intample cand sunt cu puiul in brate si sa cad pe joc cu el.

Oricum, am intrat sa va spun LA MULTI ANI !!!!!!!!!!! Un an nou fericit plin de bucurii si impliniri alaturi de puii vostri dragi!

Va pupam si sa ne auzim/vedem la anul cu bine!

Noapte buna!


Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Intru pe fuga ca apoi ma apuc de treaba si nu mai reusesc...

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pt. suportul oferit aici pe forum, am aproape un an de cand intru aici zilnic si vb cu voi, mi-ati fost alaturi tot anul si va multumesc mult pt asta... in sarcina cand impreuna am trecut peste toate greutatile si bucuriile, apoi cand ne-am strans puiutii in brate, cand i-am alaptat prima data, ne-am bucurat impreuna de aceste momente minunate. Am primit sfaturi pretioase si incurajari de la voi si m-am simtit bine aici tot timpul. Multumim lui Dzeu ca a fost o odisee norocoasa, cu bobocei sanatosi si mamicile la fel. Sa ne dea Dzeu un an mai bun, in care sa ne crestem puiutii in liniste, sa le oferim tot ce-i mai bun, sa avem sanatate ca e cea mai importanta. Va urma un an mai greu cu diversificare, dureri de dinti, nopti nedormite, etc. dar sa ne bucuram de toate astea pt ca vor trece si ele, important e sa fim sanatosi cu totii si sa nu ne dam batute, sa ne incurajam la nevoie si sa fim alaturi unele de altele. Va fi anul in care unele dintre noi vom incepe serviciul, nu ne va fi usor, sa ne bucuram cat mai putem de timpul petrecut cu bobocii ca apoi va fi mai greu si-i vom vedea ce repede cresc si nu ne dam seama, o sa ne intrebam cand au crescut...

Va pup pe toate fara nici o exceptie si va multumesc inca o data ca mi-ati fost alaturi!

La multi ani si 2013 sa ne aduca fericire, noroc si bunastare!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Intru si eu pe fuga in timp ce beau ceaiul de lactatie iar piciorul stang isi face meseria leganand caruciorul,sunt multifunctionala

A venit si la noi mosul din mai multe locuri dar nu s-a potrivit deloc gusturilor lui Stefan, asa ca jucariile stau frumos in cutie pe mobila, s-a bucurat de niste prostioare ieftine , oricum nu e afectat deloc. Stiti ce face acum? Aveam in dosul dulapului un blat mare de lemn, l-am pus pe marginea patului inclinat pana lacovor si se da pe derdelus cu perna (nu inainte de asi lansa 2-3 maisinutze
Din pacate s-a stricat aparatul foto dar si camera HD . Acum o luna a stricat HDD de la laptop, am cumparat altul la SH (nu se merita unul nou) iar ieri cand am vrut sa instalez windows-ul pe el a clacat . Abia astept sa ma duc sa-l dau de cap vanzatorului care m-a asigurat cu testerul lui shmecher ca e 100% bun.
Eh, sa fim noi sanatosi si astea sa fie necazurile pe anul viitor
sa fac, imi este cam teama sa plec cu fetitza de 6 luni singura la

Mirabela, cat de frumos ai scris

Ela- are limba si toate cele curate dar asa face ea fitze la titzi... sper sa ne treaca ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Am si eu neliniste pt.ca nu stiu cum sa rezolv sa iasa bine...

Sotul ajunge cu vaporul in Europa in luna aprilie si m-a chemat sa ma enjoiesc 12 zile in diverse locatii din Europa (aici itinerariul http://www.cruisecheap.com/12-night-europe-cruise_carnival-legend_4-22-2013.html?CID=258101 )

Nu stiu ce sa fac, imi este cam teama sa plec cu fetitza de 6 luni singura la un drum asa lung (pe stefan nu-l pot lua pt.ca nu ne poate caza pe toti 4 in camera lui mica desi m-ar fi incatat sa plec cu el decat cu Naty dar nu am cu cine o lasa, in plus, o sa alaptez)
Stau pe ganduri, e o ocazie care se iveste foarte rar dar in acelas timp ma tem de vre-o raceala, e mult aer conditionat acolo, trebuie sa doarma in carucior ca nu e spatiu in pat, atunci o sa fie cu diversificarea si imi trebuie blender sau apelez la borcanele gata preparate , drumul pe avion cu multe valize (doar una pot cara, cealalta mana o sa fie ocupata cu caruciorul ) etc.
Pana una alta, sper sa rezolve cu procura altfel nu pot scoate fetitza din tzara...

Da nu mai intru pana la anul va urez de pe acum un an cu sanatate si bucurii !!! Ma bucur ca am reusit sa fiu alaturi de voi chiar daca am scris mai rar din lipsa timpului. Sper sa ne prinda majoratul tot aici
La multi ani !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, mamici dragi!

Nu-mi vine sa cred ca brotacul meu a implinit, tehnic vorbind, un an de existenta. Anul trecut pe vremea asta era la mine in burtica, dar inca nu stiam de existenta lui.

Am petrecut un an plin de emotii si ma bucur enorm ca am avut o gasca virtuala de prietene cu care sa impart toate bucuriile si emotiile sarcinii, dar si nemarginita fericire de a fi, in sfarsit, mama. Va multumesc mult pentru toate sfaturile, incurajarile si vorbele frumoase! Va marturisesc sincer ca uneori mi-era mai usor sa va povestesc voua decat celor apropiati prin ce trec, pentru ca stiam ca voi veti intelege magnitudinea trairilor mele Sper din tot sufletul sa fim la fel de unite si in noul an, iar 2013 sa ne aduca numai zambete alaturi de boboceii nostri pufosi, iar ei sa creasca frumos si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Si eu sunt cam in urma cu cititul...si stau cam prost cu organizarea timpului..dar chiar dc termin in cateva ore msg tre sa scriu :)
Vreau sa va urez si eu un an nou bun,fericit,norocos...sa fiti sanatoase si voi si toti cei dragi sa ne bucuram de puiutii nostri si sa ne reintalnim aici si la anu...sa ne sfatuim sa ne spunem ofurile si bucuriile multi tuturor!
Continui msg dp 2 ore...intre timp am bagat la cuptor un fel de chec ce se taie la 12 noaptea aici...cu un ban inauntru sa vedem la cine pica anul acesta :)
Noi suntem bine am facut primul vaccin..impotriva a 6 boli..nici nu mi le mai amintesc pe toate...a reactionat f bine fara reactii negative
Bb ia bine in greutate ne-a dat ok doctoru sa nu-l mai trezim pt mancat...oricum se trezeste el la 3-4 ore noaptea si 2 ziua dar nu mai am eu asa mult stress nu mai pun ceasul sa sune sa ma trezesc si sa trag de el..
Poate mai ajuta pe cineva info: l-am intrebat pe doctor cam cat ar trebui sa manance si mi-a zis ca 150ml/kg corp ca medie evident poate si mai mult si mai putin ...eu imi notez fiecare masa ..suplimentul de la san nu stiu cat ia..dar si 10 ml sa ia imi da bine la socoteala ..
Nici eu nu pot spune ca vad diferenta cu pastilele astea de drojdie de bere ....ce sa zic...uneori vrea lapticul repede ii e foame tare si plange refuza sanul...alteori vad cate o picatura de lapte la gurita si ma bucur...de multye ori aproape de fiecare datas adoarme si il ciupesc gadil :) sa se trezeasca...greu cu alaptatul asta....mameloanele mi-au trecut dar sanii inca ustura in interior si o data pe sapt se infunda canale se intareste cate o portiune...si nu pot lua sotul in brate fara sa ma doara....ce sa zic sper sa suga ceva oricat.
Cu somnicul avem zile si zile...uneori doarme in cosulet zi/noapte...alteori se trezeste si plange imediat cul il las in cos si ajungem sa dormim impreuna...ieri am avut zi agitata plans la greu...adormit dp plimbat o ora si sshait si hota deschisa...al meu se mai linisteste cu hota..
Fetelor cine are Fb dati-mi si mie numele pe pm sa va adaug...o am pe danielabejan siasa imi place sa vad pozele cu bubulina ei m-as bucura sa vad cat mai multe poze cu voi si bbii
Va pupic si un an nou cat mai frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Dragele mele prietene virtuale,
A fost un an bun, greu dar plin de impliniri. La fel cum spunea si Mira,am fost o odisee norocoasa, toti bebelusii nostri s-au nascut bine, mai inainte sau dupa termen, fiecare cum a avut chef. Am fost incurajate una de alta, am primit si am dat sfaturi cu draga inima, ne-am spus oful si bucuriile. AM fost mai multe si ne-am imputinat dar cate am ramas "ne-am imprietenit" cu adevarat.
Anul 2013 sa ne aduca tuturor sanatate, bucurie si pace in familie, intelegere si respect, putere si rabdare de a ne creste pruncusorii, intelepciune sa stim sa ii ghidam in vremurile astea cand s-a cam inversat scara de valori. Sa ii crestem sa fie OAMENI, meseriile si le vor alege ei.
Va pup si va imbratisez cu mult drag.


Mergi la inceput