Renuntare servici

Renuntare servici | Autor: kitzy

Link direct la acest mesaj

In ianuarie 2013 trebuie sa ma intorc la servici si vreau sa renunt la locul de munca unde eram angajata pana acuma. Trebuie sa am preaviz, avand in vedere ca in prezent contractul de munca mi-este suspendat? Sau pot doar sa-mi depun demisia? Exista si un termen anume in care sa o depun? In data de 5 ar trebui sa ma intorc la job.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

este suficient sa faci cerere de incetare a contractului de munca, cu acordul partilor (art. 55, litera b din codul muncii), in care sa precizezi ultima zi "lucrata" 4 ianuarie (5 pica sambata). contractul tau de munca este oricum suspendat cu plata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atentie exista preavizul!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

marius, din cate stiu, preavizul nu exista in cazul incetarii contractului de munca cu acordul partilor. cel putin asa s-a intamplat unde lucrez, ori de cate ori cineva si-a anuntat intentia de a pleca, s-a recurs la acordul partilor, incetarea CM facandu-se cu o data agreata de ambele parti. acea data, ce-i drept, nu a fost "maine", ci peste o saptamana-doua, astfel incat sa fie gasit un inlocuitor sau colegii sa preia sarcinile celui care urma sa plece.

in cazul autoarei, postul ei probabil e ocupat temporar de altcineva, asa ca pe angajator n-are cum sa-l "deranjeze" sau incurce faptul ca ea vrea incetarea CM cu 5 ianuarie, cu acordul partilor.

la demisie, da, preavizul este de 20 zile lucratoare in cazul salariatilor cu functii de executie si 45 zile lucratoare pentru cei cu functie de conducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca exista acord OK... insa sa existe acel acord si din partea angajatorului. 55 B din CM nu presupune automat excluderea preavizului - exceptie daca ambele parti sunt de acord.

In plus nu poti sa faci nici o cerere pe perioada suspendarii contractului. Doar de la data reluarii acestuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

marius, nu te contrazic, pentru ca stiu ca stai bine cu legislatia.

vreau doar sa-ti spun ca am avut recent exact un astfel de caz , colega in CIC, trebuia sa-si reia activitatea la 1 decembrie, insa si-a gasit job in alta parte, unde trebuia sa inceapa cu 15 nov. a facut cerere de incetare CM cu acordul partilor, ultima zi "lucrata" fiind 14.11, FARA sa faca cerere de reluare a activitatii din CIC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este ilegala procedura. Pentru a inceta un contract de munca trebuie sa fie activ deci sa nu mai fie suspendat. Pt ca sa nu mai fie suspendat trebuie sa existe revenirea la serviciu. Se poate legal sa se faca revenirea la serviciu in ziua X in aceeasi si sa existe cererea de incetare si aprobata cu acordul conducerii fara preaviz. Dar toate aceste documente trebuie sa existe obligatoriu fiecare reprezentand o etapa distincta prevazuta de lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Multumesc de raspunsuri. M-am mai interesat pe net din ce mi-am dat seama, se face cerere pentru reinceperea activitatii, contractul meu fiind suspendat momentan si apoi cerere pentru acceptarea demisiei tot cu aceasi data fara preaviz. Dar asta cred ca depinde mult si de angajator daca imi semneaza demisia. Dar banuiesc ca n-are sens sa ma mai tina 20 de zile la lucru doar sa o semneze ulterior. Asa numa se incurca cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este exact ce am scris mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Multumesc Marius.

Mergi la inceput