lh mic

lh mic | Autor: gabriela_tutuianu

Link direct la acest mesaj

in ultimele teste am sesizat ca lh a devenit mult prea mic . ce inseamna asta ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Depinde de faza ciclului in care a fost testata.
Nu stiu daca e chiar corect ce spun, dar eu cred ca hormonul lh, este responsabil cu faza luteinizanta, adica capacitatea de maturare a ovocitului dupa ce a fost eliberat de folicul. Cu cat este mai scurta faza luteinizanta (perioada de la ovulatie la urmatoarea menstra)cu atat mai incapabil este ovocitul sa fie fertilizat, banuiesc ca acelasi lucru se intampla si atunci cand valoarea hormonului este mica. Mai stiu ca trebuie sa fie un raport intre lh si fsh (foliculo-stimulator), ceva de genul lh/fsh trebuie sa fie mai mic decat 1. Dar trebuie sa caut prin analizele mele si-ti zic mai multe. Pup

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

se poate sa fie din cauza ca am facut testele in ziua 14 , iar ciclul meu este anovulator . progesteron prea mic .

stiu ca trebuie sa fie raportul 1 dar eu il am mai mare . pana in 2 , desi rezultatele fsh si lh sunt in limite .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Daca Lh este mic si se mentine asa, inseamna ca nu ai ovulat, de aici si progesteronul mic. Ti-ai facut si un estradiol? (E2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

toate celelalte sunt normale . numai lh si progesteronul sunt mai mici .

insa ma gandeam ca eu am ciclu anovulator dintotdeauna , insa lh era normal . dar nu m-am testat in ziua 14 pt lh pana acum . de data asta am facut testele toate pt ziua 3 ,14 ,21 .

ma mai gandesc cateodata ca vine menopauza . de fapt , ma cam sperie acest gand . imi doresc un bebe si inca nu a venit momentul pt meno.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Pai despre menopauza iti "vorbeste" un FSH mare, nu?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

LA MULTI ANI !

cu variatiile astea hormonale , nici nu mai stii la ce sa te astepti . si cand este vorba de altcineva , ce repede rationam . cand este vorba de noi , uitam informatiile pe care le avem .



Mergi la inceput