Decizie restituire bani CIC

Decizie restituire bani CIC | Autor: EliaElia

Link direct la acest mesaj

Am primit ieri, dupa aproape 3 ani de la incasare o decizie ca trebuie sa returnez banii pe ultima luna de CIC. Copilul implinea 2 ani in februarie si eu trebuie sa returnez suma incasata (virata de catre ei!) pentru luna ianuarie 2010. Nu inteleg de ce si de ce abia acum. Nu mi se cer si banii copilului (cei 200 de RON) ci doar suma incasata de mine.Voi merge sa fac contestatie pentru ca nu-mi dau nici un motiv, scrie doar foloase necuvenite conform legii xxx din 2005 etc.(cele legate de CIC). Si nu inteleg care e motivul.I s-a mai intamplat cuiva?Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate era vorba de banii pt luna februarie si ai tu senzatia ca era vorba de ianuarie. Nu prea fac ei greseli din astea ca evidenta este computerizata.
Dar te lamuresti tu la DPS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Scrie perioada, 1.01.2010-31.01.2010O sa scriu cand aflu mai multe, poate va folosi cuiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dar tu ti-ai reluat activitatea cand copilasul a implinit 2 ani ? daca da, cu ce data ?
pentru ca, daca ti-ai reluat oficial activitatea cu luna ianuarie, atunci apari cu venituri de natura salariala (din actele depuse de angajator) si nu ai dreptul sa incasezi si indemnizatia pentru CIC pentru ianuarie.
asta este doar o ipoteza, valabila in conditiile expuse mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si eu am patit asa in vara, de am platit 3 luni de CIC retroactiv (insa pe buna dreptate, eu chiar gresisem nesuspendand CIC cand trebuia, avand venituri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Am fost astazi, se pare ca e aceeasi situatie si la mine, imi apar zile lucrate in ianuarie. Am intrebat la contabilitate ce s-a intamplat, eu nu am lucrat in ian.Inteleg ca se poate face o rectificare(destul de rapid, pentru ca e electronic) si cu o hartie cu noua situatie (de la casa de asigurari cred) plus decizia primita acum sa le depun si sa se stinga datoria. Asta mi-a zis doamna de la debite, de la contabilitate inca nu mi-au raspuns ce s-a intamplat de fapt.Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Elia, rectificativa se face repede, dar dureaza pana o preia Casa de Pensii si ai termen sa depui contestatie...ar trebui sa il pui pe angajator pe drumuri, ca el e vinovat, daca tu nu ai lucrat.

Mergi la inceput