Oare e prea deverme pentru schi la 4 anisori?

Oare e prea deverme pentru schi la 4 anisori? | Autor: Lia32

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va cer si eu o parere. Ma tot bate gandul sa-l initiez pe Danut (4 anisori) in domeniul schiului. Nu stiu daca sa incep de anul acesta sau sa mai astept un pic. Eu si sotul suntem mari pasionati ai fenomenului pe care am inceput si noi sa-l practic de la o varsta foarte frageda. In jurul a 5 ani.
Ce sfaturi aveti pt mine?

Din fericire stam la casa si avem o mica curticica cu un teren usor in panta. Ma gandesc sa amenajez o mini partie si sa incerc sa vad cum se descurca, daca ii place, cum reactioneaza... Momentan s-a cam topit din zapada la noi in oras, dar se anunta noi ninsori. Oricum zapada ar fi cea mai mica problema a mea. In cel mai rau caz m-am gandit sa achizitionez un mini tun de zapada. Am gasit pe net siteul: www.vreauzapada.ro/" target="_blank">http://www.vreauzapada.ro/ si cred k este exact ce-mi trebuie.

Am si un echipament pentru Danut... deci tot ce mai lipseste este decizia de a-l pune pt prima oara pe schiuri. Bunici imi spun sa mai astept, sotul zice ca putem incerca, prietenii sunt impartiti... voi cum ne sfatuiti???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e devreme - ambele fete ale mele au inceput la 4 ani. Acum nu le mai prinde decat vantul e drept ca au 10 si 16 ani. Insa recunosc faptul ca au inceput de la bun inceput direct pe partie Ioana cea mare exact la voi acum 12 ani iar Daria la Arieseni acum 6 ani. Sa aiba schiuri potrivite - ambele au inceput fara bete si asa schiaza si acum uneori Ioana le foloseste dar pe partiile avansate. In rest coboara la liber amandoua. E Ok. In maxim 14 zile va schia singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia32 spune:

Asta este si parerea mea. Acum cand sunt mici e cel mai bine sa invete si asta e valabil pentru toate sporturile. Am nenumarate exemple cu prieteni, care s-au pus pe schiuri pt prima oara la maturitate si le-a fost foarte greu sa se obisnuiasca si sa inceapa sa se bucure de fenomen. Bine, poate sunt si subiectiva, pt ca imi doresc sa mergem toti 4 pe partie cat mai repede! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Totul e sa incepeti. Sezonul abia a inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Fata mea a inceput la 11 ani, adica acum 2 ani, pt ca nu am avut ocazia sa ajungem iarna la munte. In grupa paralela erau copii de 2-3 ani. Au inceput fara bete si asa e si acum. Ea a facut un curs de 4 -5 zile atunci, si in ultima zi au avut un concurs.

Eu zic ca nu e deloc devreme,mai ales ca voi skiid, ii veti fi mereu aproape. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia32 spune:

Revin cu vesti minunate. Danut a invatat sa schieze! ;)
Pe durata sarbatorilor am avut destul timp liber, ne-am luat inima in diniti si am incercat. Intai am testat apele la noi in curte. I-am amenajat o mini partie si a fost receptiv inca de la primele incercari. Ulterior, dupa cateva zile de probe prin curte am mers si in Poiana Brasov si am "evoluat" pe partia Brad-ul. La inceput a fost un pic mai greu datorita aglomeratiei (comparativ cu linistea din curte), dar dupa ce ne-am acomodat progresul a venit de la sine. Sunt foarte bucuroasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

M-am gandit eu...
Aseara in Arieseni

Mergi la inceput