Stevia

Stevia | Autor: ema

Link direct la acest mesaj

Buna seara.O intrebare scurta am si eu.Se poate bate albusul cu stevia?Imi trebuie o bezea si nu pot folosi zahar,trebuie sa folosesc stevia.A-ti batut albusuri cu stevia?Iese bezeaua cat de cat "teapana"?As vrea sa fac niste fursecuri cu bezea si nuca de cocos...!
Dar m-am impiedecat de zahar!
Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Parerea mea e ca nu. Nu am batut spuma niciodata cu stevia, dar nu are nici o legatura cu zaharul asa ca nu vad cum ar ajuta sa ramana spuma tare. Cu fructoza merge sigur. Ai mai facut prajituri cu stevia? Eu am incercat dar nu mi-a placut deloc gustul, desi cafeaua o indulcesc cu stevia de cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nici eu nu cred ca ar iesi.
Zaharul are proprietatea aia de intarire, lipire etc
Stevia nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ha! Ha! Draga ema la noi Stevia este numai o iarba verde ce apare primavara si din care se face ciorba.
Despre Stevia rebaudiana pe aici se stie mai putin, eu o tin in geam si ma rog sa nu piara pana la primavara.
Imi este frica ca am sa o pierd si anul aceasta.

Categoric nu poate inlocui zaharul in reteta ta!
Poate incerci cu miere care are mai putina glucoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:


ema, eu am facut tarta cu prune cu stevia si a iesit ok (cu aluat gen de pandispan). Poti incerca dintr-un albus si vezi daca iese ce vrei!
puisorul, de unde cumperi tu stevia de spui ca nu-ti place gustul? Te intreb pt. ca cea folosita de mine nu are niciun gust...







Ai izbutit?Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Stuart, am cumparat stevia pudra la pliculete din plafar. Si are un gust amarui cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Am folosit in aluat de pandispan si nu era diferit la gust de aluatul traditional(cu zahar).Dar stiu ca albusurile sunt pretentioase,de asta am intrebat...poate a incercat cineva inaintea mea.Aveti dreptate,o sa incerc cu un albus...si daca merge atunci fac reteta si va arat poze.
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

puisorul, eu cumpar "Truvia" si nu are niciun gust sau poate sunt eu mai ne...oare
ema, succes si asteptam poze!






Ai izbutit?Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Stuart, o sa caut si eu truvia daca zici ca nu are nici un aftertaste. Oricat ai fi de ne... tot s-a simtit cu stevia mea. Si eu sunt obisnuita cu ea

Mergi la inceput