Teodora revine printre prieteni...

Teodora revine printre prieteni... | Autor: Brandushica

Link direct la acest mesaj

In primul rand as dori sa multumim tuturor prietenilor care ne au ajutat in anul 2004 cand aveam cea mai mare nevoie de ajutor. Si pentru cei care nu si mai amintesc de mine sau care nu m au cunoscut:

“Ma numesc Busoi Brandusa Teodora si in urma cu 9 ani si jumatate am venit pe lume in casa parintilor mei din orasul Horezu – Valcea. Pe mama mea o cheama Carmen si pe tata Dumitru. Bucuria pe care le-am adus-o parintilor si surorii mele Denisa, a fost umbrita de o boala pe care medicii din Zurich – Elvetia mi-au descoperit-o la varsta de 1 an #351;i jumatate – GLUTARIC ACIDURIA TYPE 1. Aceasta este o
Boala genetica de metabolism care nu-mi permite sa fac ceea ce un copil de varsta mea ar trebui sa faca: sa merg, sa vorbesc, sa mananc ce-mi place, sa inghit mancarea si lichidele. Pentru a ma putea hrani si mentine “pe linia de plutire”, am nevoie de un regim strict hipoproteic, care consta in alimente care nu contin proteine (tot ceea ce mananc trebuie atent cantarit) si de gimnastica speciala pe care mama mea mi-o face zilnic acasa si periodic (o data la 2 luni ) la spitalul din Sibiu sub indrumarea mai multor profesori doctori care se ingrijesc de recuperarea mea.
Atat medicamentele cat si alimentatia mi-au fost stabilite prin amabilitatea domnului profesor doctor Eugen Boltshauser din Zurich – Elvetia la care am ajuns in urma apelurilor disperate ale parintilor mei catre diferite clinici din tara dar si din strainatate.
Cu ajutorul multor prieteni din tara si din strainatate, persoane cunoscute sau necunoscute (dar care mi-au devenit in timp prieteni #351;i carora le multumesc inca o data pentru tot sprijinul acordat in tot ceea ce a insemnat acest demers), am reusit sa strangem fondurile necesare deplasarii si investigarii la KINDERSPITAL ZURICH – UNIVERSITAS – KINDERKLINIK - ELEONOREN STIFTUNG, pentru stabilirea diagnosticului meu care n-a putut fi stabilit in Romania. Deplasarea cu avionul in Zurich a fost posibila datorita domnului Gabriel, directorul unei agentii de turism, gazduirea noastra acolo a fost oferita de o prietena cu inima mare, romanca stabilita in Zurich iar sederea noastra in Zurich a fost placuta datorita unui grup de prieteni care au fost permanent alaturi de noi desi ne-am cunoscut doar cu acest prilej.
Pe langa alte medicamente pe care le iau zilnic si ma ajuta sa ma mentin, cel mai important este CARNITENE 1,5g/5ml solutie orala. Doza pe care trebuie sa o iau zilnic creste din 6 in 6 luni, deci si costurile sunt din ce in ce mai mari. Lunar, parintii mei trebuie sa-mi procure medicamentele si alimentele necesare care costa aproximativ 530 euro, insa venitul lor lunar este de doar 1500 RON. Mama este angajata a Primariei Horezu, judetul Valcea, ca asistent personal pentru mine, dar salariul il primeste cu foarte mari intarzieri.
Din nefericire alimentele necesare unui regim hipoproteic nu se gasesc in Romania si reusim sa facem rost de ele doar din Italia cu ajutorul verisoarei parintilor mei stabilita acolo.
Pentru deplasarile noastre la Sibiu, deoarece din doua in doua luni, timp de 3 saptamani, am nevoie de recuperare la Spitalul de Psihiatrie nr. 3 “Dr. Gheorghe Preda”, parintii mei fac efoturi financiare foarte mari, desi avem sansa ca matusa mea sa ne ofere gazduirea in micul ei apartament.
Pe langa alte numeroase proceduri, terapia de recuperare urmata de atatia ani si care ma ajuta foarte mult se numeste VOJTA. Doamna doctor de la Spitalul de Psihiatrie nr. 3 “Dr. Gheorghe Preda”, care ma are in observatie mi-a recomandat un aparat de posturare pe care-l folosesc cat stau la spital si care m-ar ajuta foarte mult sa pot sa stau dreapta in picioare. Acest aparat insa cosTA 1.800 euro, nu se gaseste in Romania si parintii mei cu resurse proprii, din pacate, nu au cum sa mi-l procure.
AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU din nou pentru a-mi urma tratamentul, recuperarea, a-mi cumpara aparatul de posturare #351;i pentru ca parintii mei sa-mi poata asigura hrana atat de speciala de care am nevoie in fiecare zi.
Sfatuiti de prieteni si ajutati de oameni cu suflet mare ei au constituit o asociatie: ASOCIATIA PERSOANELOR CU PROBLEME GENETICE SI METABOLISM “BUSOI TEODORA BRANDUSA”. Cei care doresc sa fie din nou alaturi de mine si de familia mea, sa ne ajute si financiar o pot face depunand bani in contul RO20CECEVL0930RON0604682 deschis la CEC Bank Sucursala Horezu, judetul Valcea.

Sunt incredintata ca imi veti fi alaturi si imi veti putea oferi sansa sa merg mai departe.Va multumesc si va doresc multa sanatate, din tot sufletul meu de copil mult încercat !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Teodora,

ar fi bine sa iti activezi PM [adica private message, sa apesi pe textul rosu PM] si/sau sa ne scrii o adresa de mail, ca sa poti fi contactata de oameni de pe forum, de la umanitare sau de catre oricine va citi subiectul tau.

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brandushica spune:

Buna Anca,
Multumesc frumos pt sfaturi, am activat PM.Adresa de e-mail unde pot fi contactata este denisabusoi@yahoo.com (eu fiind sora Brandusei).
O zi buna!

Mergi la inceput