Victimele masacrului din Connecticut, SUA.

Victimele masacrului din Connecticut, SUA. | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

La fel ca intreaga lume am urmarit stirile despre masacrul din Connecticut, SUA. Masacrul a avut loc la o scoala primara. 20 de copii cu varste cuprinse intre 6 si 7 ani si 6 profesori au fost omorati, majoritatea impuscati chiar si de 11 ori, fiecare. Ucigasul a fost un baiat in varsta de 20 de ani, cu probleme psihice netratate. Ucigasul s-a sinucis cand a auzit politia venind in scoala. Daca politia nu venea atunci, el ar fi omorat si mai multi copii.

Sunt atat de socata, trista si furioasa incat am simtit nevoia sa impart povestea lor cu voi toti. Nu cunosc personal victimele sau familiile lor dar consider ca trebuie pomeniti si aici, copiii pentru puritatea si inocenta lor si profesorii pentru curajul, eorismul si sacrificiul lor.

Victimele masacrului:

Profesoarele:

Dawn Hochsprung, 47 de ani. Directoarea scolii. A murit aparand alte doua profesoare. A fost sotie, mama si bunica.

Mary Sherlach, 56 de ani. Psiholoaga scolii. Sotie si mama.

Anne Marie Murphy, 52 de ani. Invatatoare clasa I. Sotie si mama.

Lauren Rousseau, 30 de ani. Suplinitoare/Invatatoare clasa I.

Rachel Davino, 29 de ani. Invatatoare clasa I.

Victoria Soto, 27 de ani. Invatatoare clasa I. A murit salvand vietile a 7 elevi din clasa ei ascundzandu-i intr-un dulap. A fost gasita decedata cu corpul in jurul altor elevi ai ei si s-a dedus ca a murit aparandu-i, fiind un scut uman in jurul lor. Elevii aparati de ea au murit si ei deoarece gloantele au trecut prin invatatoarea lor omorandu-i.


Copiii:

Daniel Barden, 7 ani

Dylan Hockley, 6 ani

Chase Kowalski, 7 ani

Jesse Lewis, 6 ani

James Mattioli, 6 ani

Jack Pinto, 6 ani

Noah Pozner, 6 ani

Benjamin Wheeler, 6 ani

Charlotte Bacon, 6 ani

Olivia Engel, 6 ani

Josephine Gay, 7 ani

Ana Marquez-Greene, 6 ani

Madeleine Hsu, 6 ani

Catherine Hubbard, 6 ani

Grace McDonnell, 7 ani

Emillie Parker, 6 ani

Caroline Previdi, 6 ani

Jessica Rekos, 6 ani

Avielle Richman, 6 ani

Allison Wyatt, 6 ani


Cu totii au murit impuscati vineri, 14 decembrie 2012.
Bunul Dumnezeu sa le odihneasca sufletele pure, inocente, nevinovate! Sunt cu Iisus acum care a spus "Lasati copiii sa vina la mine." Sa ne rugam pentru sufletele lor si sa ii plangem caci nu doar tara lor i-a pierdut, ci intreaga lume i-a pierdut
Bietii parinti, bunici si toti cei ramasi in urma lor cu sufletele sfasiate...Sa ne rugam si pentru ei, sa le dea bunul Dumnezeu puterea de a se ridica de la pamant si a merge inainte. Niciodata nu vor mai fi la fel dar trebuie sa mearga inainte, sa ne rugam si pentru ei, nu conteaza ca nu ii cunoastem, sa fim buni, mai ales cum de Craciun si sa ne rugam pentru ei

Sper ca noi toti sa invatam din aceasta poveste sfasietoare, in special proprietarii de arme.
Sa ne imbratisam copilasii mai strans, sa ii imbratisam pe toti cei dragi mai strans si sa fim extrem de recunoscatori ca inca ii mai avem alaturi de noi, caci nu se stie niciodata cum ii vom pierde...Acei parinti nu si-ar fi imaginat niciodata ca un psihopat ar intra intr-o scoala primara si ar omori copii atat de mici si nevinovati. Sa fim recunoscatori cu totii pentru toti cei dragi noua

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace si ingerii sa ii tina in bratele lor protectoare, sa ii inconjoare cu aripile lor de lumina si iubire pentru totdeauna Acum sunt in sfarist in siguranta...
Dumnezeu sa ii ajute pe parintii lor, sa ii ajute sa mearga mai departe, sa le dea putere si sanatate si isi creasca puiutii ramasi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Iar cu Dumnezeu? Nu era mai simplu daca-i apara de la inceput?

Daca-i asta marele dumnezeu iubitor, mi-e scarba de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Somn usor ,puisori mici!
Socant , ingrozitor...Dumnezeu nu ar trebuii sa permita asemenea masacre...nu am cuvinte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Doamne,Tilia,nu mai vorbi asa....Dumnezeu ne-a dat viata,si poate ca tot el asa a considerat ca acesti ingerasi sa plece de pe acest pamant ....Nebanuite sunt caile Domnului....Trebuie sa-l iubim pe Dumnezeu pentru orice hotarare a Lui....Trebuie sa ne supunem...El este stapanul vietii noastre...Stiu ca este foarte greu ,imposibil de acceptat,dar numai asa bietii parinti vor putea sa continue sa traiasca...nici nu vreau sa-mi imaginez macar prin ce durere sfasietoare trec....Diavolul a intrat in acel baiat bolnav psihic...vai si de sufletul lui osandit pe vecie....


“Creierul gol este salasul diavolului” . - Papa Ioan Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Pazea ca s-a trezit poporul roman, pe deplin credincios. Din fericire, nu mai cred in astfel de superstitii de cand aveam vreo 10 ani.

Dar asa, de dragul discutiei, cum de ajungi in iad daca intra dracu-n tine? Ca doar nu mai esti responsabil de propriile actiuni.

Totosika, tie daca ti-ar muri copiii ai fi linistita crezand ca asta e voia lui dumnezeu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Somn usor ,puisori mici!
Socant , ingrozitor...Dumnezeu nu ar trebuii sa permita asemenea masacre...nu am cuvinte...

Mamica de gemenasi smecherasi


atunci hai sa-l luam la rost pe Dumenzeu cum permite si furturile, minciunile, birfa, curvia...si toate cele rele...nu?
Le permite pt ca ne-a dat libertatea de a alege ce sa facem cu vietile, sufletele, mintile, inimile si corpurile noastre.
ne-a dat libertatea de a alege intre bine si rau.
ii multumesc ca mai are rabdare si mila de sufletele noastre si ne mai da o sansa pe fiecare zi sa ne intoarcem fetzele catre El si sa ne deschidem sufletele si sa ne pocaim pentru pacatele noastre.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

kitty

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aceste discutii sunt total neproductive. Aveti un subiect similar:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176136

Mergi la inceput