Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ana, tre' sa urineze intre 2-4 ml pe ora per nr de kg. eu la eric zic asa (pe 24 ore): trebuie sa urineze in jur de 3 (ml)x24 (ore)x7,3 (kg) = 525 ml. el urineaza in general cam 600 si ceva ml pe zi, ceea ce este ok.
alt reper ar fi ca bb ar trebui sa elimine aprox 75% din lichidele ce le consuma. la eric iese media de 71% - eu oricum de cand am venit din spital notez cat mananca si cat pipi face la fiecare masa/schimbare de scutec.
si eu am scutece "deprimante" unde dupa ce scad greutatea scutecului raman cu 30 grame de pipi. dar sunt si scutece grele, cu 120, 140 grame urina. important e ca la 24 de ore sa existe o cantitate ok de pipi.
la scutecele in care are caca, curat caca din ele, dar oricum scad 20 grame, fiindca ramane si impregnat in scutec. bineinteles ca scad de fiecare data 30 (greutatea scutecului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

muraturica si mie mi se intampla sa uit sa inchid body ul si ii trag pantalonasii,observ intr-un tarziu ca ceva nu arata cum trebuie

noi mergem in vizita,de craciun

eu n-am facut nici unul dintre teste..dublu,triplu ,ect pentru ca oricum nu sunt relevante.am facut direct amniocenteza,nu este chiar asa buhuhu,sunt sanse foarte mici sa pierzi sarcina sau sa se intample alte chestii..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna seara!
intru pe fuga sa i raspund ADEI: orice valoare mai mare de 1/250, care reprezinta riscul de boala in populatia generala (adica 1/100; 1/75; 1/50) are indicatie de amniocenteza. asta e reguala generala. mai conteaza care e valoarea ei normala raportata la varsta ei.
la mine parca era 1/500 (zic eu), deci daca imi iesea riscul 1/300 (chiar daca valoarea in populatia generala e 1/250) aveam indicatie de amniocenteza. la mine riscurile au fost undeva in jur de 1/2500.

----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ana, tre' sa urineze intre 2-4 ml pe ora per nr de kg. eu la eric zic asa (pe 24 ore): trebuie sa urineze in jur de 3 (ml)x24 (ore)x7,3 (kg) = 525 ml. el urineaza in general cam 600 si ceva ml pe zi, ceea ce este ok.
alt reper ar fi ca bb ar trebui sa elimine aprox 75% din lichidele ce le consuma. la eric iese media de 71% - eu oricum de cand am venit din spital notez cat mananca si cat pipi face la fiecare masa/schimbare de scutec.
si eu am scutece "deprimante" unde dupa ce scad greutatea scutecului raman cu 30 grame de pipi. dar sunt si scutece grele, cu 120, 140 grame urina. important e ca la 24 de ore sa existe o cantitate ok de pipi.
la scutecele in care are caca, curat caca din ele, dar oricum scad 20 grame, fiindca ramane si impregnat in scutec. bineinteles ca scad de fiecare data 30 (greutatea scutecului).


Multumesc mult, cu formula asta e ok si Vlad. , m-ai linistit. Cu alaptatul, asta e greu, ca nu stiu cat mananca.

Ma bucur ca sunt bine si bebeii, parca am vazut intr-un mesaj ca nu mai tusesc si nu le mai dai aproape nimic.

Apropo de scutece, trebuia sa te ascult cu Pufies, nici noua nu ne-au placut deloc. Am vrut de curiozitate sa le incerc, caci celor de la DM nu aveam ce sa le reprosez. N-a iesit nimic prin ele, dar se umfla cam tare, noaptea n-am curaj sa las unul. Iar mirosul ala de detergent pe care il au... nu stiam cum sa-i mai explic sotului de ce-am vrut sa le incerc. Sunt mai moi, intr-adevar, dar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

I. are lafix 5 luni 6750
Mare scofala
dr de familie a sarit rpd ca are deficit 300 g
Capraru scrie ca la 6 luni media la fete e 7 kg deci e in grafic
I-am facut azi de gura dr hemoleucograma completa si f bine
Macar ca i-a luat din degetel si nu a plans deloc ba chiar a ras plus ca am primit rez pe loc
Asa analize sa tot faci

O urm si eu treaba cu pipi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

da chiar ! anul trecut pe 19 dec am vazut 2 liniute
Doamne ce fericita am fost!
se incheie 2012.... intr-un fel a fost cel mai frumos an pt mine dar din pdv job a fost oribil. Sper ca la anul sa fie mai bine si sa mi se rezolve siproblemele astea....
fetelor...cum petreceti sfarsitul lumii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multu INA de raspuns. Eu am facut direct amniocenteza.BALANTA, mi se pare greu , cred ca daca ar trebui as urmari si eu.
ILENUTA, doream sa-ti spun ceva, dar, am uitat.
A intrebat cineva de TOM.Ne distram ,noi, cu el.I l-am dat lui TUDOR, care, vrea maine la petrecere.OF clasa a sasea, e cam mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Vera, prevenar se face
1. 2 luni, 4 luni, 6 luni
2. 3 luni, 5 luni, 7 luni
3. 8 luni, 10 luni
4. 12 luni
Am cochetat si eu cu ideea, dar am renuntat

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

vera, depinde ce i-ai facut pana acum... se face hepatita la distanta de 2 luni la inceput, si dupa aia la distanta de 4 luni se face hepatita + vaccinul pentavalent si dupa aia la distanta de 6 luni din nou asa. Unele infarix -uri sunt cu antihepatic inclus iar altele nu. Depinde ce i-ai facut pana acum...

Eu am reusit in sfarsit sa aranjez lucrurile sus ca am schimbat niste dulapuri si toata casa mi-a fost intoarsa. Mai am de aranjat camara si de facut curatenie in casa si spalat baile. sper sa termin pana sambata ca plecam la cluj de sarbatori.

Apropos, unchiul meu a facut tuica de prune bistritene, de super calitate, dublu
distilata. Daca e cineva interesat sa-mi spuneti.


Noapte buna fetelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Lore, imi pare tare rau. Zilele trecute citeam o vorba tare adevarata: "singurul defect al cainilor, este ca iubesc orice jogodie de om!"Probabil de-aia i-a fost usor cuiva s-o otraveasca.... Pe astia i-as impusca in picioare si i-as lasa asa in drum, mama lor de nemernici!

Fetelor, legat de premergator, mama zicea ca daca ii pui in el, intarzie un pic dezvoltarea motorie. Asa ca eu nu o sa-i iau...
VA pup din nou

Mergi la inceput