Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Moaama da cineva mai departe . Din militari pana la budimex imi creste barba...

Merci de info

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


eu am o prietena care e kinetoterapeut si ea mi-a explicat cum sa-i fac masaj antoniei pt indreptarea piciorushelor. chiar ma gandeam sa o sun si sa o chem sa o vada pe anto k vad k mai toti bebeii au nevoie de kineto si mi-e sa nu fie si la noi cazul de ceva si eu sa nu-mi dau seama pediatra nu mi-a zis nimik dar dk tot e la moda...pana la 6 luni cd mai vine ea la vaccin si cd treb sa mergem la ortoped la control...mai e vreme destula.
asa k dk vrei pot vb cu ea sa vdm dk poate sa te ajute cu patrick sta in dr taberei asa k ar fi aproape indif dk vine ea sau mergi tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

carmen la Grigore Alexandrescu, la clinica de pe Dorobanti, doar cu trimitere de la medicul de familie. e o echipa super buna, eu am facut cu Ana aproape trei ani sedinte.Daca te intereseaza iti trimit detalii pe pm, nr. telefon etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Dupa o noapte ok (adormit la 9, trezire la 4 si de atunci papa+motzaiala, trezire de zi la 8 30), sunt "fresh" sa ma apuc de treaba. Am de facut curat si mancare. Barbatul se ocupa de cumparaturi.

Voiam sa mai zic de diversificare celor interesate.
Muraturica, ref. la necesarul de lapte, inceperea diversificarii NU trebuie sa afecteze ratia de lapte. Pana la 6 luni un bebe bea intre 900 si 1200ml de lapte in 24h. Primele mese constau in cateva lingurite in completarea meselor de lapte (30 de minute dupa), se incepe cu 1 lingurita din fiecare aliment nou introdus. Nu e nevoie sa termini o grupa alimentara inainte de a incepe urmatoarea. De ex poti incep cu morcov, pastarnac, cartof, apoi mere, pere, piersici, apoi cartof dulce, fasole pastai, dovleac, apoi banana, avocado, etc. Sunt doar exemple, eu am un ghid. Daca e cineva interesata, o sa pun din nou linkul.

Ieri l-am pacalit pe Eric si i-am adaugat pastarnac in piureul de cartof dulce si a papat ok. Ii introdusesem pastarnacul mai demult si era cah.
Ca aliment nou a papat cu multa placere mango (borcanel, in amestec cu mar)

Un truc: dati-le piuree cat mai lichide la inceput, le vor accepta mai usor, apoi puteti ingrosa progrseiv consistenta.

Valy, poti sa-i dai dovleac fara grija, e f placut la gust pt bebei. Eu i-am dat la borcanel. Atentie la telina, e considerata alergena (ii voi da de la 7 luni). Fasolea pastai, verde sau galbena, e ok, e leguma de etapa a 2 a sa zicem, dupa radacinoase. Avocado e unul din fructele care se pot da "crude" (negatite) se zdrobeste cu furculita sau un safe feeder, iese ca o pasta. Atentie, e fruct de etapa a 2a, dupa clasicele mar, para, piersica si banana (cine nu o considera alergena...).

Ma duc ca scartaie bebeul. Sper sa mai revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Maria, merci frumos, chiar te rog. O sa iau trimitere. Tu te duceai la cineva anume sau la cine nimereai?

Roxy merci mult, o sa incerc intai sa merg pe varianta gratis

Balanta astea sunt tarifele la regina maria . Kineto nu e inclusa in abonament...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

acum ne-am intors si noi de afara.intr-un final m-a sunat functionara starii civile si m-am dus sa ridic certificatul de nastere apoi am trecut sa-l inscriu la pediatra,o tura pe la farmacie si apoi acasa.pentru ca dureaza prea mult sa ii comande vaccinul va trebui sa-l cumpar.
Noi am facut la 2 luni jumate infanrix hexa,farmacista,insa,a zis ca trebuie sa-i fac penta, acum.sunt in ceata totala..cele care aveti deja al doilea infanrix este penta sau tot hexa?
nici prevenarul nu stiu daca trebuie refacu acum..pe carnetul lui de vaccinuri nu scrie.acum ma uit pe net sa vad ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Vera la 4 luni am facut infanrix ipv hib, la 6 luni hexa. Poti sa-l iei de la farm tei, e ok ca bani, sau belladona. Si astia au preturi bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fleur, mersi de rasp detaliat. Eric are vreo masa inlocuita complet sau inca e prea devreme?
Vera, eu stiu ca la 4 luni e penta. Prevenarul e optional se poate face acum, dupa 1 an sau chair dupa 2 ani. Cu cat il faci mai tarziu sunt mai putine doze. Sper sa nu gresesc.
La mine e mama cu Aurora si asta mica se tot maraie de somn. Pacat ca mama nu ma crede ca ii e somn si o tot fataie. Vede ea pe urma ce criza de plans ii baga. Sau vad eu, daca mama pleaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

Vaaaaaai ce dor imi era de voi mamicilor, bine ca v-am gasit, eu nu am mai scris demult pentru ca de doua luni am ramas singura cu gemenasii sotul a plecat pe mare iar eu sunt singura pentru inca 4 luni de acum incolo.
Gemenasii mei sunt bine la 4 luni Maria avea 7.200 kg si 64 cm iar Andrei avea 7.280 kg si 63 cm dau sa se ridice in fundulet nu mai vor pe spate. Dintisorii inca nu ne-am dat, sunt zile cand nu mai am timp nici sa mai mananc .Am inceput si noi diversificarea de 2 saptamani cu suc de fructe dimineata si mai nou cereale cu orez dimineata si seara vreau de maine sa incerc si cu supa de legume.
Va pupacesc cu drag, mai revin cu noutati la 5 luni .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Carmen,Muraturica,multumesc pentru raspunsuri!
Am o farmaplus aproape si sunt destul de ieftine,infanrixul e cu 300 de mii mai scump fata de farma tei dar prevenarul mai ieftin cu 700 de mii,deci ies mai ieftin si scap si de drumul pana acolo.
Muraturica,in It prevenarul este in grupa vaccinurilor obligatorii deci noi am facut deja prima doza..asa ca o sa facem si celelalte 2 doze daca tot am inceput.
Ada,am vorbit cu cadastristul azi sa venim sa te vedem cand o sa fie nevoie sa trecem actele prin notariat asa ca pe la jumatatea lui ianuarie sa te pregatesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor, sunt tare suparata! Mi-a murit catelusa! Eu am doi caini ciobanesti pe care i-am adus din Hateg, i-am crescut in apartament la mine pana cand le-am facut vaccinurile, iar pr urma i-am dat la curte, socrului meu, cainii fiind special luati pt paza. Insa i-am crescut ca pi copii mei. Chiar ii prezentam Oanei ca fratiorii ei! Au otravit-o! Cine? Nu stim! Au fost cu ea la transfuzii, insa doamna dr veterinar nu a putut face prea multe. Ne-a zis ca ciobanestii sunt caini atat de rezistenti incat nu au observat decat cand a fost prea tarziu.

Oana a fost linistita azi, a mancat, dormit si jucat. Copilul asta chiar nu plange degeaba, ori ii este somn ori o deranjeaza ceva.

Maria halal fini ai si tu, parca nu ar avea copii! Multa sanatate lui Silviu!

Balanta, important e ca sotul nu a uitat copilul!

Vera! Bafta la cosmetica, sa te faci frumoasa!

Citesc si mai revin! Onuta imi dorme in brate si eu cu tableta.




Mergi la inceput