O posibila sarcina?

O posibila sarcina? | Autor: florikiss

Link direct la acest mesaj

Buna seara! Saptamana aceasta am inceput sa folosesc Desorelle din a treia zi de ciclu menstrual(miercuri), dar aseara (sambata) din pacate prezervativul a alunecat si iubitul meu a ejaculat in interiorul vaginului. Eu iau anticoncetionalele la aceasi ora, in fiecare zi dar imi este tare teama de o posibila sarcina. Vi s-a mai intamplat si dumneavoastra asa ceva, ajutati-ma va rog, cu un sfat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sansele unei ovulatii in ziua 6 a ciclului sunt mici spre foarte mici. Exista totusi pilula de a 2-a zi (Postinor) daca vrei sa fii 100% sigura, dar ai grija ca se administreaza in 72 ore de la contact si este un boom hormonal fff puternic pt organism, iti va da probabil dereglari in perioada urmatoare administrarii.


24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florikiss spune:

Buna ziua! Multumesc frumos, Emilia! Crede-ma ca am si plans in noaptea aceea cand s-a intamplat chestia aia, am plans ptr ca este prima data cand s-a intamplat asa si pana acum nu am avut probleme cu prezervativele...Eu cred ca un copil este cea mai mare bucurie de pe lumea asta, dar nu trebuie sa se intample dintr-o greseala sau accident, dar din pacate se intampla si asa.Pt moment sunt ok,nu simt niciun fel de discomfort, sper doar sa fie in regula! O zi frumoasa si inca o data multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

E adevarat ca un copil planificat e mult mai usor de primit decat un copil neplanificat, aparut accidental, dar mai bine pentru tine e sa nu cauti solutii inainte de a avea efectiv o problema. Faci un test de sarcina in ziua in care ar trebui sa iti vina menstruatia si vezi ce si cum.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1988 spune:

Buna seara. Am si eu eu o problemuta. Am mai scris pe undeva pe acest forum, dar cred ca este inchis acel topic. Credeti ca este posibil sa fiu insarcinata? Pe data de 30 noiembrie mi-au venit uratii iar pe 2 decembrie au plecat (cam ca de obicei). Pe data de 6 si 7 daca nu ma insel am avut contacte sexuale neprotejate. Pe data de 17 decembrie au inceput sa ma doara sanii ingrozitor de tare incat nu ii permit nici sotului sa ii atinga. Ma dor mai rau decat ma dureau inainte de venirea uratilor. Azi dimineata cand m-am trezit nu m-am putut ridica din pat de durere de spate. Un alt lucru foarte ciudat pentru mine este ca mi s-a umplut spatele de cosuri in conditiile in care eu nu sm avut niciodata nici macar un cos pe spate. Aaa si mai e si durerea de cap dar mai ales in partea din spate a capului(ceafa, cred). De dimineata am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Oare a fost facut prea devreme sau asta este raspunsul? Mentionez ca nu sunt in tara si nu prea pot ajunge ls medic, cel putin acum. Va multumesc mult de tot si va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sa aveti o seara cat mai frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cris, ai facut testul mult prea devreme. Trebuie facut in ziua in care ti-ar veni in mod normal ciclul, daca nu iti vine. Cel mai devreme cu o zi-doua inainte.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1988 spune:

Multumesc mult pentru raspuns, Emilia. Dar ce crezi? Teoretic... cam sunt sanse sa fiu insarcinata, nu-i asa? De ce te intreb? Eu nu am avut simptomele astea la sarcina anterioara ci doar dureri de burta si ameteli foarte mari de cateam din picioare de 5 ori pe zi. Dar ma rog, presupun ca si asta a fost un motiv pentru care am pierdut-o la 4 luni. A fost groaznic. Sper sa nu fie la fel si acum. Inca o data, multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

nu ma pot pronunta, dar nu cred ca daca esti gravida ai simptome de pe acum. Ovulatia abia ar fi avut loc in mod normal acum vreo 4 zile, ovulul fecundat strabate trompele si se implanteaza in 6-12 zile, simptomele de sarcina apar in mod normal dupa implantare, adica cel mai devreme peste vreo 2 zile. Eu n-am avut simptome deloc deci zic din carti si experienta altora.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

florikiss, daca ciclul tau este de 20-25 de zile este posibila o sarcina, adica sa fi ovulat in perioada cand s-a spart prezervativul. Daca este mai lung, parerea mea este ca nu e nici o sansa.

cris1988, la fel si la tine, daca ciclul tau este 22-27 de zile, ai fi putut ovula in 6-7 decembrie. oricum acum este prea devreme sa pt un test de sarcina. Mie personal mi-a iesit pozitiv tesul cel mai devreme la 11 zile dupa ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1988 spune:

Multumesc pentru raspuns Madutza. O sa mai las sa traca o saptamana si o sa mai fac un test. Sa vedem ce-o sa iasa. Deja m-am obisnuit cu testele negative sau chiar invalide. ;) inca o data multumesc mult si sa aveti o seara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pai daca vrei bebe de ce nu faci teste de ovulatie?
Iti iei de la farmacie teste minut (5 de ovulatie si 1 de sarcina la pachet) si le faci incepand cu ziua 12 a ciclului menstrual cate unul pe zi pana le termini si in ziua in care trebuie sa iti vina ciclul sau cu o zi inainte faci testul de sarcina.
N-ai cum sa ramai insarcinata daca nu ai contacte sexuale cand ovulezi. Trebuie sa ai pe la jumatea cicului (zilele 12-17) nu la inceput dupa mestruatie sau la final inainte sa iti vina.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput