Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neatza mamici
La multe lunite pentru floricelele tale Alma, sa fie sanatoase si voioase.

Eva, reducerea a fost doar 15-16 decembrie.Cat despre dormitul lui bebe cu tine in pat nu stiu ce sa zic.Al meu are nopti si nopti.Nopti cand doarme mai bine in pat cu mine si nopti cand doarme destul de mult si la el in patut.Bine, eu am inceput sa-i dau lp si se vede diferenta adica nu ne mai trezim la o ora jumate-doua ci la 4-5 ore.Acum eu nu retin dar cu suzeta ai incercat?
Ioana eu in locul tau nu as avea nicun regret.E de kkt tara asta si isi bate joc de oameni.
Stefulici stai linistita ca nu esti nici prima nici ultima mama care mai tipa la copilul ei.Recunosc ca si eu am mai tipat si am plans mai tare ca el ca simteam ca nu mai pot,dar dupa 5 minute,ma spalam pe fata,il luam in brate si il pupaceam si mai aveam putere cateva ore.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Tigruta multa sanatate copiilor.Stiu cum e in spitalele noastre,ma scoate din sarite felul in care se poarta aceste minunate cadre medicale si cum mereu asteapta ceva ca sa-ti zica macar buna ziua.Eu de aia cred ca sunt in stare sa fac credit daca nu am bani si sa ma duc la privat decat sa le vad fetele alea scarbite de la stat.Eu inteleg ca sunt prost platiti si sunt intru totul de acord cu spaga dar nu asa.Daca ai fost dragut si mi-a placut iti dau cu toata inima ceva dar nu ma obliga sa-ti dau ceva doar doar te uiti la mine.Nu asa.Asta e dezumanizare totala.In fine...multa sanatate si putere.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Fetelor 2 intrebari intrebatoare:
1.Am luat ieri seara ketonal forte ca ma durea rau tare o masea.Cam cat ar trebui sa treaca pana pot sa-i dau iar tziti piticului?
2.Voi ati luat vreun tratament pentru caderea parului?

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

De ketonal nu stiu ce sa-ti zic, insa ca tratament ptr caderea parului an luat vitamine ( Elevit) si calciu lactic si Fe. Cam intr-o luna si un pic s-a vazut diferenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata!

La multi ani ptr ciresele tale dulci Alma! Sanatate maxima:*

Roxana mie in ultima luna de alaptare incepuse sa-mi cada suvite de par de aveam goluri vizibile, exact ca niste cheliute si nu se vedea vreo urma de fire noi de pqr. Dupa cenu am mai alaptat am inceput un tratament cu. produse de la Gerovital. Care chiar au avyt efect maxim, adica petroleum(o solutie care miroase cam ca gazul) care tre sa te dai cu ea cu 3-4 ore inainte sa te speli(mie. mi-a. cam ars pielea capului) , samponul anticadere si serul fara caltire dupa. Suuuper bune. Am mai mult par decat aveam inainte. Mai incercasem si altele, dar gerovitalul e incomparabil si ca efect si ca pret.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Tigrutule tare rau imi pare ca ati trecut prin momentele alea urate, dar uite ca tot raul spre bine. Sanatate piticilor si tie multa putere sa-i poti ingriji :-*

Asparagus te cred si te inteleg ca nu ti-e dor de "relele" din romanica noastra si adevarat ca sistemul si conditiile din germania sunt de alta calitate, dar romanii nu platesc ~300 de euro/luna asigurarea de sanatate cum nici salariul mediu nu este de 1500 euro, preturile la alimente/imbracaminte fiind asemanatoare, chiar mai scumpe in romania.
Asta e tara noastra si regret enorm ca am fost patrioata cand nu trebuia.
Frumoasa foc Biancuta:-*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Am citit rapid pe diagonala ce s-a scris ca am fost la control cu E.
Albinuta eczema din talpita nu pare sa fie semn de alergie, mai degraba este de la faptul ca transpira bb si e umed acolo, trebuie sters des, schimbate mai des sosetelele si dat o perioada cu o crema gen Sudocrem, Bephanten.
Despre noi:
Ne-am intors de la controlul de 6 luni (6 luni si 9 zile), Eric este bine, are 8820 g pe cantarul analogic al dr, 70 cm lungime, 41,5 perimetrul cranian si 47,5 diametrul pieptului. Doctorita a zis ca pielicica lui arata f bine si per ansamblu a fost f multumita de el. A zis ca nu-i problema daca nu sta in fundulet nesprijinit inca, important e ca la 6 luni sa se rostogoleasca, in rest sa il punem de 2-3 ori in fundulet sprijinit de canapea pt cateva minute. Ne-a dat sa-i facem analize de sange: morfologia, Fe, Ca si hormonii tiroidieni (TSH, FT3, FT4). In rest m-a felicitat ca inca ii dau tzatzica si ca ii prepar papica in casa si nu ii dau borcanele.
Mi-a recomandat sa ii dau suzeta in perioadele in care il deranjeaza dintii pt a evita probleme cu dintii mai tarziu.
Fontanela nu pare perfect inchisa si sa ii dau D3 de 2 ori pe saptamana.
As mai scrie dar trebuie sa-i fac papica, ieri nu a papat mai mult de 50 ml, astazi introducem si telina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

salut,
Felicitari Elena frumoase rezultate la 6 lunite.
Noi ne-am trezit devreme- ca, deh, tot are mama zi libera. De ce sa doarma ea mai mult! am lenevit la mama in brate, am tras ceva laptic si ....am adormit la loc.
Mi-am luat liber ca sa ii pazesc sa nu cada de pe pat. Ursul sforaie de zici ca deja fierbe sarmalutele de Craciun, iar S m-a terminat,asa s-a lipicit de mine pina a adormit, m-am topit toata.
Mi-am bagat si eu nasul un pic pe aici.
Si cita treaba am....



mamica de Sanducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

pfff buna ziua!! si eu pe ici pe colo cu tudoruku.Stau sa ii plesneasca 2 dinti nu plange grav grav dar nici in apele lui nu e cate odata.De 2 zile suje la suzeta ma mir ca pana acuma era pe post de dat pe jos:)))in rest e voios rade mereu,cade din pat:)) isi da cu scaunele in cap merge in picioare sustinut,nu merge de-a busilea ca e greu capul curu si alte organe:)) ,mananca bine dim fructe cu cereale la pranz legume cu carnitza cam 200 de grame,incontinuare tzatza si seara la culcare cam 100 ml de lapte praf.Sunt vanata pe un san ca ma pisca mereu nu zice mama tata sau alte povesti:)
Va pup si va dore plina de o saptamana plina de shoping

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Elena,felicitari,ai un grasunel acolo,al meu are aceiasi cm dar 1 kg mai putin.De ce ti a dat sa faci hormonii tiroidieni? Vroiam sa te intreb pe tine si pe fetele care mai au bb-ii cu reflux daca au primit ceva recomandari in ceea ce priveste diversificarea,ce ordine de introducere.O alta pediatra mi a zis ca sa i dau o supa de legume,cam toate,fierte 2 ore.Pai ma gindesc ce mai ramine de la atita fiert plus ca toate asa in supa fara sa le introduc pe rind.De ce nu s or pune si ei de acord cu totii sa recomande la fel nu stiu.
Nici al meu n are dinti inca.dar roade orice prinde de vreo luna.
Nu inteleg care e treaba cu copiii astia de se trezesc noaptea mai des acum decit atunci cind erau micuti.
Din fericire parul nu imi mai cade,nu am luat nimic si nici nu m am spalat cu ceva magic.Cheala n am ramas,e destul de inca o peruca,in sarcina era cam asa de vreo 3
Mirela,talentat sotul.
Sanatate bebelusilor bolnavi!.

Mergi la inceput