Contributia la cresa platita cu tichete de cresa

Contributia la cresa platita cu tichete de cresa | Autor: imaya

Link direct la acest mesaj

Stiati ca se poate plati cresa in tichete de cresa oferite de angajator???

In luna septembrie mi am dat copilul la cresa. Inainte de asta citisem in Contractul de munca ca angajatorul imi da, daca cer, tichete sa pot plati cresa. M-am apucat si am rasfoit legislatia.
Legea creselor spune ca se poate plati contributia la cresa si in tichete de cresa. Legea privind acordarea tichetelor cadou si a celor de cresa spune ca pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului.
Inarmata cu acestea m-am dus la cresa si am cerut sa platesc astfel.
Cresa nu stia sa mi ia aceste tichete. Am cerut o audienta la primaria de care apartin avand in vedere ca cresa apartine de Directia Asistenta sociala si protectia copilului care la randul ei apartine de Primarie. Ajunsa la audienta la primarie, mi s-a spus in primul rand ca nu am dreptul caci copilul meu are peste 2 ani. Le am aratat Legea 193/2006 si normele de aplicare ale acesteia care spun clar ca "pentru cresterea copilului pana la 3 ani". In urma audientei a ramas sa se intereseze aceasta Directie de legislatia in vigoare caci ei pana acum nu s-au lovit de asa ceva.

Am asteptat 2 luni in care nu am primit nici un raspuns. Dupa acest timp am scris un mail cu problema mea tuturor directorilor gasiti pe site-ul DGASPC. Dupa doar cateva ore am primit telefon de la directoarea cu care vorbisem la audienta cum ca DA , pot plati cresa cu aceste tichete. Trebuie ca doar emitentul tichetelor sa incheie un contract cu DGASPC.
DECI SE POATE!

Doamnelor care aveti copii pana in 3 ani, daca angajatorul va ofera aceste tichete de cresa va spun ca DA se poate plati cu ele contributia lunara la cresa.