Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Buna dimi fetelor
afara e o zi frumoasa cu soare si eu sunt super happy
am fost ieri la eco, nu-mi mai vazusem bebeii de o luna...deci la 26 sapt si 5 zile:
Bebe 1- 920 gr
Bebe 2- 1.060 gr
toate masuratorile si fluxuri artere uterine si ombilicale ok, colul bine, doar placentele mele continua sa "imbatranesca" , una dintre ele are grad 2-3 , cealalta grad 2...dr. spune ca oricum isi fac treba si cat timp fac Clexane si lucrurile se prezinta bine ecografic nu trebuie sa-mi fac griji.
De acum inainte pana la nastere voi merge la eco la maxim 2 sapt. pentru a vedea in permanenta cum evolueaza lucrurile...nasterea va fi undeva intre 35 si maxim 37 sapt.
Mi-a dat din nou sa iau progesteron pt. relaxare uter, NoSpa 80 mg/2 zi...si continui cu toate vitaminele: Femibion 2, Tardyferon folic, Magne B6, Cetebe...
Bebeii sunt foarte activi...se misca mereu si ma fac cea mai fericita...yupiii eiiii !
cosminutza felicitari pentru eco...si mie mi-a dat un CD cu toate eco si pozele de pana acum (ca am facut mereu la aceeasi clinica) si ma topesc cand ma uit la ei...
Va pup pe toate sa aveti o zi frumoasa si aveti grija de burtici


27+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Cosminush, Eva felicitari pt bebeii sanatosi si vioi

Abia astept sa-i vad si pe ai mei, numar zilele pana la inceputul lui ianuarie.
Nu ma mai intereseaza revelion, pregatiri, petreceri.....stau toata ziua si ma joc cu ei, le pun muzica. Avem deja lumea noastra

Eva, eu nu am intrerup progesteronul, il opresc la 34 de saptamani.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu peste trei luni (stiu, sunt lacoma) ne tinem copiii in brate.
Cate emotii frumoase........
Hai ca m-a luat melancolia.......ma duc sa bag o sarma.

Va

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ola burtici!
Nu am mai scris de mult dar nu am avut net si cum la lucru nu mai merg nu am avut de unde sa scriu:(
Ma bucur ca sunteti ok,am recuperat cam greu din urma ce ati scris:)
Noi avem 5 kg in plus momentan,sper sa nu iau foarte multe pana la final de sarcina.Bebelusa e ok,avea cam 500 g la 22 sapt si 3 zile,colul e ok momentan,nu s-a mai scurtat desi am inceput sa ma mai plimb putin.
Noi nu ne gandim la cumparaturi de bebe inca deoarece 2 prietene si o verisoara au fetite mici(pana intr-un an)deci tot ce au ele imi revine mie:),carucior am luat,mai avem de luat patut(desi am primit unul dar e albastru si tati nu e de acord cu aceasta culoare) si mai vedem ce mai luam cand se apropie nasterea.


24+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

La multi ani fetelor si bebicilor!
Noi am fost la eco pe 20.12 si l-am vazut pe bebe - are 1400 gr, e sanatos si miscacios si este pozitionat cu capul in jos ceea ce stiam deja ca de vreo 2 saptamani aveam un oarece disconfort in zona. Am primit indicatie de Elevit i il iau 1 zi da una ba si neaparat repaos la pat. Colul este inchis si ne vedem cu dna dr din nou dupa 15 ian. Intre timp trebuie sa fac analizele de trim 3 si sa ma odihnesc - daca mai dorm mult intru in hibernare
In concediu prenatal am intrat de pe 21.12 asa ca nivelul de stres a scazut la maxim in ceea ce priveste serviciul. Restul....raman aceleasi.
Petrecere frumoasa de Revelion va doresc - noi il vom face acasa, nde din punctul meu de vedere este cel mai bine.

30 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Cosmi, Eva felicitari pentru bebei sanatosi!
Mamici de gemenasi va doresc ca bebeii sa stea cat mai mult in burtica, pentru ca dupa aia voua o sa va fie mai usor in primele saptamani. Un copilas mai mare se hraneste mai usor si riscul de afectiuni scade.
Nu stiu cred ca pana acum numai pe cumnata am auzit-o sa fi ajuns cu gemeni la termen, adica a facut cezariana la cald( cu travaliu instalat), iar copiii au avut 3100 si repectiv 3400. Super ok.
Eu sper sa aud de cat mai multi copilasi la termen.Urasc doctorii astia care iti provoaca nasterea sau te programeaza la cezariana, doar pentru ca asa e mai comod sau au ei garda. Bineinteles sunt si exceptii, cum ar fi o placenta imbatranita sau alte probleme, dar numai asa de florile cucului nu sunt de acord.
Mamici care va vor propune doctorii sa va provoace nasterea din motive din astea puerile, nu acceptati. Este mult mai greu un travaliu declansat, decat unul natural.
Va sfatuiesc sa cititi mai multe despre nastere pe feminitate.org .

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
27 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Casandralin felicitari pentru bebe miscacios si harnic. Bv si pentru intrarea in concediu.
Si noi mergem la eco pe 15 ianuarie, dar mai avem pana atunci.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
27 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

hello si de la noi!!
noi am petrecut incepand cu 21 cand am plecat la parintii mei unde ne-au asteptat cu masa de craciun , apoi pe 25 la socrii unde am mancat tottt, apoi pe 26 la noi ca au venit finii, ieri am sarbatorit cei doi stefani ai casei, Tudor si tati, iar azi am lenevit cu kinder si ciocolata multaaaa.
Kg am in plus 14, dar nu ma stezez, cica sunt la fel de sexi si frumoasa, le dau eu jos dupa ce nasc.
in concediu am intrat de pe 21 si acum astept reducerile la haine, in special zara kids, vreau sa cumpar tot ce prind pt pitica,rochite, pulovere, gecute, pantofiori, orice, chiar daca i le voi da sa le poarte la anul lui Tudor i le-am luat la pret intreg, nu aveam rabdare sa vina reducerilesunt disperata dupa shopping si daca vad ca mai sunt si reduceri.... pana nasc voi face carare la mall

Aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana, 25 saptamani + 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna fetelor!
VeveMara, ce simpatica e faza cu bebe bocanila inebunit dupa fructe! Tare m-am amuzat
Cosminutza, felicitari pentru bebele mare!
Eva, ce baietei mari ai si tu!
Casandralin, wow, 30 saptamani si 1400g! Odihna placuta!
Pity, sa-ti traiasca Stefanasii!
Eu abia azi am intrat in concediu de odihna, pana pe 7 ianuarie, dupa care inca o luna de munca si ma retrag. Gemenasii mei sunt si ei foarte activi, ii mai vad tocmai pe 18 ianuarie . Mi-e deja dor de ei, dar sper sa treaca repede timpul, cu siguranta saptamana viitoare o sa treaca repede, ca duminica plecam la munte, penru Revelion. Apoi, mai greut...
Pupici!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neatza fetelor !!
Si la noi a fost zarva multa cu ocazia sarbatorilor....a venit si fratele meu din Franta cu nepotica. De Craciun cand la o mama cand la cealalta apoi la prieteni Stefani..
Bebe e foarte activ, probleme nu au mai fost si sper ca pana la mijlocul lui ianuarie cand ma duc la control nici sa nu fie.
Un singur stres am : nepoata a facut varsat de vant..de fapt l-a adus din Franta si aici i-au iesit bubitele...mama zice ca am facut cand eram mica, eu oricum stau cu un stressss...pfff.
Mi-am sunat doctorita si mi-a zis ca daca nu am facut si fac este un mic risc si de nastere prematura...ceea ce m-a speriat avand in vedere ca eu de abia am 27 sapt.
Felicitari pentru bebeii grasuni :P
De acum vom fi mai active cred nu ? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata burtici!
Anka nu te stresa cu varsatul de vant sau varicela cum ii mai zice. La varsta asta nu mai prea are ce sa-i faca, decat in cel mai rau caz o nastere prematura, dar si pentru asta sansele sunt foarte, foarte mici.
Fetita mea are acum varicela ( eu am facut cand eram mica), insa doctorul meu de familie care este si pediatra fiicei mele mi-a zis ca si daca nu as fi avut la varsta asta de sarcina, nu prea sunt riscuri.
Acuma cea mai buna arma este o alimentatie foarte buna cu multe vitamine si vitamina C ca sa ai imunitate cat mai mare, in caz ca faci boala sa ai organismul puternic ca sa tina sarcina si evitarea contactului cu nepoata si a aglomeratiei, pentru ca acum este epidemie de varicela, mi-a spus doctorita. A fost si caz de domn la 71 de ani cu varicela. Familia ta trebuie sa inteleaga acum ca bebe este mai important acum decat pupaturile cu nepotica, vazutul fratelui etc. La noi nu au venit nasii la fetita, pentru ca nasul nu a facut varicela, iar nora lor care este insarcinata in trimestrul 1 nu a facut nici ea si nu au vrut cumva sa o imbolnaveasca cu varicela. Bineiteles ca nu ne-am suparat, ar fi fost absurd. Au venit pana in scara blocului si ne-au adus cadourile si gata.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
27 saptamani+

Mergi la inceput