Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Si eu poftesc la icre de mor si le si mananc(crap, pastrav, somon sau rosii) . A meu nu se baga.
La fel am facut si la Miriam si nu a patit nimik rau in afara ca are gusturi scumpe la mancare.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Ha, Felicitas, faina treaba cu gusturile scumpe :))))
Si eu am chef de icre, mai mult decat oricand si chiar mananc.Nu cred ca e o problema cu transmiterea de listerie sau mai stiu eu ce, ca astea din comert sunt si asa super prelucrate. Problema e la astea din comert ca au guma xantan si diverse ingrediente de evitat.

Ah, si branza cu mucegai n-am mancat de atata vreme si atat de mult mi-ar placea, insa nu ma gandesc la ele.Mananc alte feluri.
Vin si alcool nici macar nu gust, n-am simtit nevoia.

Eu vreau sa-mi fac o lista cu ce trebuie sa cumpar pt bebe, ca din ianuarie dam start. In afara de lucrurile mari, am o dilema la hainute, cate, ce marime. Stiu ca primele hainute sunt pt 2-3 saptamani, ca bebeii cresc repede...dar oare cate trebuie ca s anu spal zilnic totusi :)

25 saptamani azi cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

este adevarta. concediul prenatal este considerat concediu medical , intrerupe CIM-ul si nu afecteaza concediul de odihna. cu alte cuvinte pe perioada cat esti in concediu prenatal ti se calculeaza si zile de concediu de odihna. de ex. eu care voi fi in concediu presi post natal pana pe la jumatatea lui Aprilie voi beneficia de zile de CO pe 2013 desi nu am fost efectiv nici o zi la serviciu. Aeti grija si la calculul indemnizatiei ca nu toate colegele de RU stiu algoritmul de calcul. La mine colega mea de la salarizare ma linistit zicandu-mi ca indemnizatia mea va fi 85%din salariu desi conform algoritmului ar fi trebuit sa fie un picut altfel . Dar avand in vedere ca ies in avantaj.....am tacut si merg pe burta .

29 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu mananc icre de crap caras cumparate crude de sotul meu de la pescarie pe care le prepar cu manuta mea in casa. stiu, toata lumea zice ca nu e indicat dar cumva cand ma loveste poftitul ...nu-i rost de abtinere. chiar daca am intrat in 29 de saptamani - nu stiu cand au trecut- inca mai am pofta de genul#536; gutui, icre, Pepsi, inghetata, etc.
Dr mea de familie mi-a facut o ”surpriza” de era sa mor azi : si-a luat concediu de odihna pana pe 27.12. Cand m-am dus sa vb cu ea am dat de ditamai anuntul - sunt plecat in concediu . Bineinteles ca dr ca ii tine locul habar nu avea ca eu vreau sa intru in Condiu prenatal incepand cu sapt 30 adica de pe 24.12 si dai munca de lamurire si telefoane de la o dr la alta pana cand am lamurit-o si pe a mea ca am dreptul sa intru in prenatal incepand cu saptamana 30.
pana la urma vineri merg sa-mi de-a certificatul si cred ca dupa nastere voi ramane - daca nasc pe 04.03 - cu 53 de zile . Sper ca bebe sa nu intarzie.....




29 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Dragele mele, foarte utila informatia privind CO! Multumesc mult!
Casandralin, daca as avea o sursa de unde sa cumpar icre proaspete, in care sa am incredere ca sunt cu adevarat proaspet, as lua si eu si mi-as prepara cu manuta mea, dar eu din pacate nu am, asa ca, mai bine ma abtin.
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata fetele! Azi sunt cu pitica acasa. Suntem cu bubite de varicela. Deci s-au terminat vizitele noastre de sarbatori. Oricum planuri foarte mari nu aveam .

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

buna dimineata burtici!

Si eu intru in prenatal tot la 30 de sapt. Pana atunci mai merg doar o saptamana la lucru, undeva in ianuarie. In rest, concediu de 2012 si cel de 2013 (calculat la mine pana in iunie). Imi raman astfel 8 sapt dupa data nasterii, dar cum bebe e oricum mai mare cu aprox o saptamana ... ma gandesc ca nu depasesc :)
In ceea ce priveste indemnizatia de pre/post natal, la noi e un sistem automat, mi-au facut calculul direct in sistem (85% din venit brut, minus 70 lei impozit minim CAS - daca tin bine minte) si e mai convenabil sa stau acasa decat sa merg la lucru. Pentru calculul indemnizatiei pentru concediul de crestere a copilului ... acolo intra veniturile totale, nu doar din salarii, dar voi vedea la momentul potrivit. Acum nu imi bat capul cu nimic, eventual doar cu alegerea meniului de Craciun :)



23+ Bebe Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu m-am decis sa merg la lucru, daca am sa pot, pana la jumatatea lunii martie.
Am concediu acum de sarbatori de pe 22 decembrie pana pe 6 ianuarie. Pe 7 lucrez de acasa, deci pe 8 ianuarie abia revin la lucru si pana pe 19 martie cand ar fi prima zi de prenatal voi vedea eu cum ma descurc.
Azi am facut testul de toleranta la glucoza.
Am vomitat glucoza aia dupa 40 de minute de cand am inghitit-o, medicul si asistenta au zis ca e ok ca s-a absorbit destul in timpul acela cat sa nu afecteze rezultatul.
Sper sa fie ok.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am uitat sa zic ca eu mananc icre, din cele de la Bonito de Crap sau Hering. Sunt sigura ca sunt atat de prelucrate incat nu cred ca exista vreun risc de boli gen listeria.
Am mancat si mezeluri de pofta din cand in cand dar din cele prelucrate termic, adica nu salam crud uscat si alte tampenii. Pun sunca in omleta, prajesc carnaciori... Dar de pofta nu ca alimentatie de baza.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna seara, burtici!
Am si eu o rugaminte : lamuriti-ma si pe mine cum e cu concediile prenatal, cele 126 (parca de zile), si cel de ingrijire a copilului pt ca sunt total in ceata. As cam dori sa nu mai merg din ianuarie la serviciu si ar trebui sa fiu pusa la punct cu detaliile. Sunt medic si mi s-a cam luat de stat intre oameni bolnavi si sa risc sa iau ceva crocobauri. In plus toata lumea are impresia ca daca te duci inseamna si ca poti munci la parametrii maximali si ma cam alearga, nu exista notiune de ora fixa de plecat acasa si deja programul 7:30 - cel devreme 16 ma cam oboseste.

Am mai si inceput de cateva zile sa am ni#537;te dureri monstru de spate care ma trezesc noaptea si cam fac nopti albe. Voi ce faceti cu durerile de spate? Cum scapati de ele?
O seara cât mai pl#259;cuta va doresc!


27+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput