Retrospectiva de cititor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu stiu voi, dar eu sunt o mare consumatoare de literatura comerciala ... spun "mare" pentru ca eu citesc zilnic, conducand masina spre si de la serviciu ... cu alte cuvinte, nu citesc ci ascult carti. Avantajul este ca citesc destul de mult, dezavantajul este ca nu am acces la toate cartile publicate pe hartie sau chiar on-line, cu atat mai putin la carti traduse din alte limbi. Cu siguranta insa am acces la best-sellers, care, sunt de acord cu voi, nu intotdeauna sunt si foarte bune.

In plus sunt si extrem de selectiva cu genul de literatura - nu citesc SF oricat de laudate ar fi, nu citesc politziste, nu citesc fantastice, nu citesc filozofie, nu citesc istorice ... citesc insa cu pasiune biografii, memorii si carti despre relatii interumane, deci se pare ca ma atrag mult subiecte care sa se apropie mult de realitatea cotidiana. In plus sunt un cititor impulsiv, imi place o carte scrisa de cineva, ma apuc si citesc cam tot ce a scris autorul respectiv, pana cand ma dezamageste ...

Autorul meu de suflet este si va ramane un clasic de mult disparut dintre noi : W. Somerset Maugham, care insa nu are nimic de a face cu anul 2012.

In lumina celor de mai sus :

Cartea mea pentru anul 2012 este:

Walter Isaacson - Biografia lui Steve Jobs ... nu am cuvinte sa va spun cat m-a impresionat aceasta carte din toate punctele de vedere - documentare, constructia personajului, obiectivitate ...etc.

Mi-au mai placut in 2012, exact in aceasta ordine:
- One day - David Nicholls
- The immortal life of Henrietta Lakes - Rebecca Sklot
- Unbroken - Laura Hillenbrand
- The Glass Castle - Jannette Walls
- Gone Girl - Gillian Flynn

Eu nu mai colectionez carti ... Asa cum am spus, citesc "audio" sau pe Kindle si imi place foarte mult. Rar, foarte rar recitesc o carte, deci faptul ca nu mai umplu biblioteca cu carti mi se pare o economie si de spatiu si de bani. In general, cartile, mai ale cele audio, le iau de la biblioteca sau de pe Amazon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

buflea,ma bucur ca ai revenit aici,ma regasesc si eu ,partial, in opinia ta.

Ai putea ,te rog ,sa ne spui mai multe despre "The immortal life of Henrietta Lakes" ? S-a publicat recent si la noi.Ti-a placut ?

Ma simt datoare cu o mica precizare,cred ca nu am fost suficient de clara: cand ma refeream la cartea anului din perspectiva personala nu ma gandeam musai la o carte tiparita in 2012, ci la cartea care,in acest an ,v-a placut cel mai mult la lectura.Poate fi si un titlu de la 1600 - de ce nu ?

Si da,ce ziceti - ati mai vrea sa citim ceva ...impreuna ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui galisia

buflea,ma bucur ca ai revenit aici,ma regasesc si eu ,partial, in opinia ta.

Ai putea ,te rog ,sa ne spui mai multe despre "The immortal life of Henrietta Lakes" ? S-a publicat recent si la noi.Ti-a placut ?


Oh ! Da, da, foarte mult ... este o carte care pune in discutie o problema de etica, despre care am si deschis un subiect aici pe forum, pe la Generale cred ... incerc sa gasesc linkul sa-l pun aici.

Am gasit :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171885&SearchTerms=HeLa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ia, ca am si eu timp acuma sa intru si sa scriu un mesaj mai consistent (sint la serviciu si, in afara de 4 indieni, toata lumea e in vacanta pe-aici). Tocmai ce mi-am verificat contul pe goodreads (sint membra in 4 cluburi de cititori pe-acolo) si am aceeasi dezamagire ca JG...putine carti citite anul asta, mult prea putine decit obisnuiesc. Si desi biblioteca mea virtuala e plina cu ebook-uri noutati, n-am apucat sa citesc decit:
-The Casual Vacancy a lui J.K. Rowlings care mi-a placut: o poveste abil si frumos construita, cu personaje eroi-antieroi credibili, simpatici si antipatici in egala masura.
- The Fault in Our Stars - puha, nu pot spune ca mi-a placut, dar nici nu mi-a displacut. E o carte cu un subiect teribili (doi adolescenti, bolnavi de cancer, descopera dragostea), insa abordarea ironic-umoristica n-am gustat-o deloc. Mi s-a parut nereusit efortul de a iesi din tipare, facind haz de necaz pe marginea subiectului cancer si supravietuitori folosind o intriga 100% cliseistic- fantezista.
-A Visit from the Goon Squad, a lui Jennifer Egan (a luat Pulitzerul in 2011), o carte care are ratinguri foarte bune, nu insa si de la mine. Mie mi s-a parut, mai degraba, o culegere dadaista de nuvele, care pune valoare pe forma si nu pe continut. O recamand totusi celor cu interes pentru creative writing (are un capitol scris doar in PowerPoint :)
- The Marriage Plot a lui Eugenides, o carte asa-si-asa, inconsistenta, la modul ca are pasaje extrem de bine scrise, urmate de umpluturi pedante.

Ce ma astepta la citit sint "Cimitirul din Praga" a lui Eco, "Jospeh Anton" a lui Rushdie, "1Q84" a lui Murakami, "Infinite Jest" a lui David Foster Wallace.

Ce mi-a placut mult din ce-am citit/recitit in 2012: "Constiinta lui Zeno" - o satira superba la adresa psihanalizei, "Calatorie la capatul noptii" a lui Céline - o carte mizantropica, insa plina de creativitate cu un limbaj puternic si incredibil de poetic, si "Usa" a Magdei Szabo, o carte pe care am citit-o la recomandarea lui Mik, si pe care am iubit-o pentru forta personajului sau. Mik, mie Szabo imi aminteste de Elfriede Jelinek.

Mai e o carte pe care tocmai o termin si pe care o recomand calduros, daca aveti ocazia sa dati de ea; e "www.amazon.com/Elephant-Keepers-Children-Peter-Hoeg/dp/1590514904" target="_blank">Copiii ingrijitorului de elefanti" a lui Peter Høeg (cel cu simtul pentru zapada al domnisoarei Smilla) - o parodie, o reflectie sociala si metafizic religioasa, scrisa cu mult bun simt si cu umor, din perspectiva unui tinar de 14 ani care isi suspecteaza parintii ca ar fi infractori.

Altminteri eu chiar urmaresc noutatile, citesc si cartea carte si ebook si audiobook si sint tare multumita de elefant.ro. Mi-am cumparat ebook-uri romanesti: cam toate cartile Gabrielei Adamesteanu (Drumul egal al fiecarei zile, Gara de Est, Intilnirea, Provizorat, Dimineata pierduta), apoi Amintiri din pribegie a lui Neagu Djuvara, Filip Florian cu "Toate bufnitele"...si ele ma asteapta la citit.

corap, mi-am pus la biblioteca pe hold, cartea lui vesaas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ha,ha,ha si eu am cont pe goodreads si sunt in 3 cluburi de carte ... M-au capiat cu cate emails primesc pe zi, mi-am facut un email separat numai pentru asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Da, si eu primesc multe, insa nu chiar atitea incit sa-mi fac mail nou :) Cred ca are de-a face, toutsi, si cu setarile grupului, findca intr-un grup, Banned Books Group, nu primesc deloc mesaje pe mail si tre' sa ma loghez ca sa citesc ce invitatii mai am pe-acolo. Oricum, toutsi la volumul tau, intelelg ca e si activitate pe-acolo...pe unde sint eu, se cam doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Eu citesc ... amestecat. De toate.
In primul rand, multa literatura ptr copii, nu numai povesti, ii construiesc, cum zicea capra cu 3iezi, biblioteca lui Alex si citesc/rasfoiesc multe dintre cartile ce le iau ptr ea (Cipi, Habar-nam, Cepelica, Nils Holgerson etc).

Citesc acum Moarte subita - imi dau seama (sunt la 1/2) ca este la fel de amanuntita ca si seriaHP, dar diferenta o fac personajele, nu sunt dragute si mi se pare greoaie. In stilul asta va recomand de Rodica OjogB-Razbunarea slutilor. E cutremuratoare si mult diferita de stilul ei.

Dar, revelatia anului este Petre Popescu. Fata din Nazaret mi-a prezentat o perspectiva noua, foarte umana si amuzanta despte Fecioara Maria.

Eu citesc si multe politiste, imi plac mult lucrurile clare:omorat-urmarit-prins. de asta nu reusesc sa citesc horror.

In ultima luna am citit Sotia presedintelui- Curtis Sittenfeld, chiar mi-a placut. Mai am Prep, de aceeasi autoare.

Am descoperit o tanata autoare romanca, cred ca Otilia Mugea se numeste , scrie si ceva proza(scurta)politista, a publicat cu revista Rebus ceva si am luat si ceva SF , dar inca este necizelata, usor dezlanata. Proza politista a fost mai buna decat romanul SF (in 3vol, foarte copilaresc)

Multe carti de la Polirom si de la Humanitas.
Nu citesc folosofie, ma deprima .

Edit. Sper ca ati plecat in vacanta de Revelion ptr ca nu mai scrie nimeni.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Chiar sunt sarbatori fericite cu atatea cititoare care scriu despre carti!
Ce buna idee sa mai citim ceva impreuna, sa facem din 2013 un an norocos, literar cel putin :).
Galisia a propus, eu sunt pentru, cine mai confirma?

Nici eu n-am citit anul acesta literatura in adevaratul sens, asa ca nu pot desemna cartea anului din aceasta categorie.
Prefer proza scurta ca fiction, dar mai mult caut non-fiction in ultima vreme, biografii, jurnale, eseuri, diverse antologii si carti artistice(in sensul ca ofera si/mai ales vizual o experienta placuta -unele sunt pt. copii, dar tot ma atrag :) ).

Nu pot sa raspund la cartea anului, pt. ca nu pot sa aleg doar una, cred ca mai degraba as putea desemna tema anului, portrete de autori .
Si ca sa raspund la exercitiul de imaginatie pe care l-am propus , anul 2012 a fost pt. mine Procesul, iar 2013 o sa fie Numele trandafirului :) .

Tuturor pasionatelor cititoare si dragi scriitoare pe forum va doresc un An Nou memorabil, in care cea mai frumoasa fictiune sa lase urme si in realitate!









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna,

Eu am citit destul de mult in ultimul timp, carti, una dupa alta, nu neaparat ultimele aparitii, ci si carti mai vechi, am cautat pe net recomandari, si chiar mi-am procurat unele dintre ele, insa s-a dovedit a nu fi un lucru prea inteligent, pt. ca multe dintre carti nu au fost genul meu.
Exista aici pe forum un topic despre " Carti" , cititie si de recomandat? As dori si eu va rog linkul

Ultima carte citita si abia terminata este "Cartea Mironei" - de Cella Serghei, care mi-a placut foarte mult
Apoi inainte am citit "Armata pierduta" de Valerio Massimo Manfredi - f frumoasa, pe mine una m-a impresionat povestea

Apoi "Colectionarul " de Fowles, e bine scrisa, insa subiectul trist si as prefera ceva mai vesel

Una din cartile comandate pe net, si aleasa in urma unor Rewieuri citiite " De ce fierbe copilul in mamaliga" Aglaia Veterany - pe mine m-a dezamagit, cateva pagini doar ( doream ceva mai consistent ca lectura), iar subiectul la fel, cam prea dur si sec pt. gustul meu

Apoi "Eva Luna" de Isabel Allende - e ok, usor de citit, subiectul ok
Coehlo cu " La raul Piedra am sezut si am plans" - care mi- a placut destul de mult, mai mult decat "Veronica se hotaraste sa moara"

Acum citesc " Omul care aduce ploaia" de Grisham, cat am citit pana acum nu m-a dat gata

Nu pot sa numesc o carte anume, mi-au placut mai multe. La Edituri nu ma uit, nu pot numi nici una.

Sunt amatoare insa de titluri noi si recomandari de carti bune

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

am gasit topicul
"Citim"

Pe mine m-ar interesa sa pot face schimb cu cineva de carti - cineva interesat?
Sau sa le pot citit in format electronic

Gusturile sunt diferite si am testat deja " carte buna " recomandata de " n" useri pe un alt forum, si care mie nu mi-a placut deloc
ca de ex., acum ceva timp, dupa ce gasisem atatea + pt cartea lui Vasquez " Un veac de singuratate " am zis ca musai trebuie sa o citesc si eu - nu am terminat- o pt. ca nu mi- a placut deloc, actiunea prea statica pt. mine, si prea multe personaje, ma pierdusem deja spre sfarsitul carti in atatia Aureliani si Jose Arcadio

Mergi la inceput