Tatal nu plateste pensia alimentara

Tatal nu plateste pensia alimentara | Autor: delia grozav

Link direct la acest mesaj

Am primit decizia de divort in 8 octombrie.

Nu am stipult decat suma care reprezinta pensia alimentara si asa imi trebuie, am mizat pe bunul-simt si dragostea parinteasca si pana in ziua de azi nu am vazut nici un leu pentru copii.

L-am sunat si mi-a spus ca imi da in 16 decembrie, banii pe noiembrie, ca nu poate mai repede, dar nu stiu zau daca se tine de cuvant.

L-am intrebat ca totusi nu primesc si bani pe luna octombrie, si el mi-a venit cu textul ca vedem noi ce ii mai datorez eu lui la partaj.

I-am raspuns ca nu are nici o legatura una cu alta, alocatia este datoria lui fata de copii.

Nu stiu cum sa procedez in aceasta situatie, oricum nu e o suma mare cea pe care am stabilit-o, dar nu imi convine sa fiu luata de fraiera.

Ce se face in astfel de situatii, cum poate fi obligat tatal sa plateasca pensia alimentara a copiilor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar prin sentinta nu s-a stabilit retinerea direct din salariu? Pe de alta parte ati inaintat o adresa la locul lui de munca prin care sa solicitati retinerea din salariu si plata sumei stabilita prin sentinta catre dvs - si sa anexati copie dupa sentinta?

Daca nu are serviciu si nu a platit mai mult de 60 de zile devine caz penal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

A fost divort amiabil notarial, si nu s-a stabilit decat suma lunara pe care tatal trebuie sa o plateasca, nu s-a precizat modalitatea si nici data cand trebuie platita pensia alimentara.

Tatal are loc de munca.

Si intr-adevar au trecut peste 60 de zile de la pronuntarea divortului.

Ce ar trebui sa fac in ceasta situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Divortul amiabil a devenit pur teoretic el nefiind obligat sa respecte conventia. Ori accepti ori ai posibilitatea de a-l actiona in instanta si in acest caz instanta se va pronunta iar sentinta este executorie. Prin sentinta se transmite angajatorului obligatia de a-i retine din salariu partea de pensie si de a o plati catre tine (direct sau in cont bancar) in fiecare luna.
Deci proces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Am inteles. Asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In mod normal ar trebui sa-l actionezi in instanta el va suporta in final toate costurile dar nu asta e ideea ci faptul ca acesti bani (pensia de intretinere sau alimentara cum vrei tu sa-i zicem) sunt drepturile directe ale copiilor. Sunt banii lor. Eu nu l-as lasa nici sa sufle in locul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Lasand la o parte motivele care stau la baza divortului, resentimentele dintre cei doi, problemele si tot restul, banii aceia sunt pentru copii deci e foarte clar ca trebuie sa-i plateasca.
Lucrez in contabilitate si la fostul loc de munca ii retineam unui coleg divortat pensia alimentara pentru copil luna de luna, adica suma respectiva o viram direct pe cardul mamei.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Marius .... cu regret iti spun ca eu in aproape 3 ani am vazut 10 mil pt ambele fete si ceva rahaturi de produse de inca max 200 eur, asta pentru 2 copii si dupa plangerea penala care .... NU A AVUT OBIECT, pt ca dobitocul meu nu realizeaza venituri pe teritoriul Romaniei..... deci am doar sila fata de statul roman si modul in care se ocupa legislativ de astea. Un om cu datorii la stat, la firme, la leasing, cu 2 masini ne-inapoiate la leasing de ani de zile .... traieste bine-merci, il mai cauta tot la tel meu sau la poarta si el o freaca festiv in Italia .....

Evident prin sentinta a venit poporire pe ... pe ce naiba sa vina? :))

Delia, dc sotul tau e salariat, e foarte simplu!Marius, care e procedura prin care pot afla dc are venituri in Italia? Nu stiu nici macar zona in care este .... undeva pe langa mare cica :))) atata stiu, evident nu vrea sa fie gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu are legatura nemultumirea ta cu legislatia. Chiar tu admiti faptul ca oficial, adica pe acte (ca in rest sunt povesti ce nu pot exista ca si proba) nu are venituri. Deci daca oficial nu are venituri din ce sa plateasca? Nu e cazul de mai sus.
2. Nu stu cum poti sa afli in Italia sau alt stat daca lucreaza sau nu si ce venituri a realizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Da, Marius ... insa in majoritatea celorlalte state, nu conteaza daca nu are venituri licite, nu plateste ... dupa bare verticale cu el. Asta ma revolta in sistemul nostru legislativ: faptul ca vai, nu are de unde (cica) nu i se intampla nimic. Not fair!

Ideea este ca are rezidenta, a zis ca e legal acolo, e inregistrat pe undeva din moment ce primeste ajutorare UE de la autoritatile de acolo, a avut tupeul sa imi trimita orez si paste acum cateva luni, ceea ce este bataie de joc. A avut SI tupeul sa imi trimita niste poze in care membrul noii lui familii.... are scaun de masa, carucior .... Ingelssina, care stim ca e scump, si il cunosc ca e snob si cumpara numai produse de top, si se vede pe lucruri, sunt noi-noute... plus ca sta la casa cu curte.... mai e si bou sa trimita poze.

Pot afla, teoretic, de la consulat ... insa nu stiu in ce zona este, si sunt mai multe consulate, caut acul in carul cu fan. Ca nu-l caut doar eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa invatam ca viata merge in aceste segmente doar cu acte. Restul tine de forumuri

Mergi la inceput