Gradinita particulara sector 3

Gradinita particulara sector 3 | Autor: Lorinne

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Poate cineva sa-mi recomande o gradinita particulara buna, in sectorul 3, unde nu sunt primiti copiii pe durata racelilor sau, eventual, sunt tinuti intr-o incapere separata?

Va multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Nu poate nimeni sa-mi recomande o astfel de gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Nu exista! Nu exista nici in celelalte sectoare, nici in tara, nici undeva in alta tara.

Asta a fost vestea proasta. Acum vestea buna. Nu orice raceala presupune izolarea copilului. Politica gradinitelor in privinta virozelor are o plaja larga de manifestari. Unele trateaza cu neglijenta problema, altele sunt mai serioase. Unele cer analize in cazul unei epidemii, altele chiar recolteaza probele pentru analize in gradinita pentru a controla si mai bine situatia. In unele gradinite curg mucii si tuna tusele intr-o veselie, ca sa nu mai vorbesc ca pe alocuri conjuctivita sau mai stiu eu ce se plimba prin gradinita cu tot cu medicamentele in rucsac. Alte gradinite fac un triaj, trimitandu-i acasa pe cei cu scarlatina sau izolandu-i in camera medicului pe copiii care fac febra samd. Dar orice regula are si exceptii, astfel ca unii mucosi sau febrili sunt trimisi acasa, altii (cu "pile") raman toata ziua alaturi de colegii lor. Depinde de cat de ferma e gradinita in relatia ei cu parintii cu dare de mana sau cu prietenii prin conducerea gradinitei.

Am intalnit si gradinite cu reguli stricte, dar cum spuneam, se mai strecoara exceptii si acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Multumesc mult pentru raspunsul amplu. Nu comentez decizia gradinitelor de a primi bolnavi, traiam insa cu impresia ca, in mediul privat, se face o triere o copiilor dimineata, iar astfel se evita diferite epidemii..O prietena de-a mea isi ia copilul in permanenta racit de la gradinita (2 zile il duce, o saptamana il tine acasa) si se gandea, intr-un final, inclusiv la schimbarea gradinitei. Pacat ca peste tot e cam la fel..:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La gradinita unde a fost fi-mea se facea un control al copiilor dimineata dar ii primea raciti. Exudat o data la vreo 3 luni. Daca nu aveau altceva vizibil (gen bubite, puroi in gat, febra) erau primiti.
Chestia este ca degeaba ii triaza pentru ca eventualele boli tot circula. Ca exemplu eu am dus-o pe fi-mea sanatoasa la gradi, fara nimic vizibil si cand am luat-o la ora 13 avea 2 bubite pe burtica pana seara ne-am lamurit ca e varicela. Si varicela cred ca e contagioasa cu cca 72 de ore inainte.
Ca sa nu zic ca a avut la un exudat un streptococ si ea nu avea nimic (purtator sanatos).

Mergi la inceput