Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

cea mai simpla friptura (o stapanesc bine:)))

iei una tava, eu gatesc in de alea de sticla ca se curata usor. pui niste ulei. curesti cartofi cat daca sunt taiati in 4 sa umpli tava.

tai in 4, aranjezi in tava, pui sare.

iei carnea: pulpe de pui, bucati medii de piept de pui (la fel de bine curcan doar ca tre' sa le tai pe bucati) sau fleica de porc pui cu sare piper si le asezi deasupra cartofilor in cuptor.

in loc de cartofi poti sa pui si sfecla.

piept de pui poti sa il pui direct in tava cu un amestec de morcovi si sfecla si suc de mere, il face mai putin atos.

alte idei de dinner: somon cu salata verde simpla (tai salata - sau spanac sau rucola sau toate amestec ) pui pe ea sare, uneli de masline si multa lamaie

ciulama de ciuperci

salata de vinete

chiftele de dovlecei sau dovlecei prajiti in tigaie

broccoli fiert cu smantana cu dau fara carne

salata (diverse combinatii) cu friptura sau varianta light cu paine prajita

salata caesar cu crutoane

salata orientala

snitele de pui, conopida pane

asparagus simplu cu unt cu sau fara carne

fructe cu branza cu muceigai

bruschete

paste (bologneze, milaneze, 3 branze, primavera sau simple de tot doar cu un pic de ulei de masline si parmezan)


mic dejun

oua ochiuri cu sunca

oua fierte cu branza si rosii, ardei, castraveti ce zici matale

omleta

paine prajita cu ou

sandwish - salami, sunca prajita, grilled cheese

clatite

macaroane cu branza si smantana

paine cu pate si ceai

paine prajita cu icre (din alea simple negre sau rosii) si ceai

cereale cu lapte sau oatmeal cu iaurt

orez in lapte

budinca de macaroane

placinta cu branza (de la prefabricate) cu iaurt

carnati afumati romanesti cu branza telemea si rosii ( ma rog combinatii si permutari sin ou, branza si carnatii respectivi)



astea sunt toate idei rapide si simple zic eu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Alinuko, nu se poate ... cartofii aia din poza sunt rumeniti peste tot, nu numai deasupra. Daca ii invelesti in aluminiu nu se mai rumenesc.

Michelle, mie carnea la cuptor imi iese ori prea uscata, ori fiarta, innecata intr-o zeama ... am incercat de nenumarate randuri coaste din alea de porc sau pork chops de care spui tu, sunt mancabile dar nu arata ca pozele de pe net. Ceva gresesc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai precum spusei, piept de pui poti sa-l faci in suc de mere sau in bere

pt porc poti sa pui carnea taiata felii intr-un amestec de ulei, apa, frunze de dafin, usturoi si cand e carnea aproape gata pui vin. valabil si pt pui

dlui bufea poti sa-i dai sos, copiiilor nu.

cand sunt in criza de orice, apelam la take-out. egiptean (un fel de shaorma, sau placinte cu branza si apanac) sau sushi - asta e acuma in mare voga printre copiii mei - si taitei de la chinez. tot de la japonez am gasit o idee de orez care merge bine la ei:

fierbi orez, nelipicios.

tai carne de pui sau porc cubulete mici cu morcovi taiati cubulete mici-mici. le pui la prajit impreuna cu ghimbir taiat mic mic si oarece usturoi. apoi faci o papara fff marunta in alta tigaie. cand orezul e fiert, il amesteci in tigaia in care ai facut carnea si torni peste si papara aia si un pic de sos de soia.

foarte gustos si satios



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

CIORBE
burta alba, mexicana
carne vita, pui, porc, peste, curcan
fasole verde, uscata
legume,cartofi,varza,rosii,spanac,varza
perisoare
supa fidea, galuste, pui, vita

MANCARURI VEGETALE
ardei,dovlecei umpluti
bruschetta
ciulama ciuperci
fasole batuta
legume la cuptor
macare spanac,cartofi,praz,mazare,vinete
macaroane cu brinza
mamaliga cu brinza
muffins vegetale
quesadilla
quiches

SALATE
dips spanac, tzatzichi,hummus
guacamole
rosii greceasca, romaneasca
salata boeuf,orientala,peste,pui
salata vinete
salsa
shrimp cocktel
varza rosie, alba
salata lettuce

GARNITURI
asparagus soutee cu rosii
cartofi natur, copti, piuree
castraveti, ardei acrii ardei copti
dovlecei,conopida pane cu usturoi
legume soutee, abur, chinezesti, grill, umplute
mamaliga,
orez salbatic, spanish, pilaf, chinezesc
couscus, quinoa,tortelini


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:


MANCARURI
ardei,rosii, dovlecei umpluti
bbq vita, porc, pui, shrimp, miel
burito
chiftelute carne/dovlecei
ciulama pui, maruntaie
cuptor curcan,pui,cotlete,miel
enchilada
fasole batuta cu carnati,boabe
fasole verde cu carne
ficat pui, vita
hamburger
mancare cartofi cu carne,carnati
mancare de praz cu pui,miel
mancare pui cu ciuperci
mancarica vita,pui,porc,miel
maruntaie prajite
mazare cu carne
meatloaf
mussaca
muffins cu carne
ostropel
pasta cu sos alb,rosu,legume
pasta pui cu dovlecei
pasta pui,seafood
peste prajit,fript,cuptor
piept pui grill,unt
pilaf
pizza
quesadilla pui, vita
saramura peste
sarmale
shrimp scampi
snitzele, pui ,porc
somon cuptor,cu sos
spanac pui,miel,ou
tacos pui, vita
varza calita cu carne,carnati


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

meniurile le-am facut cu familionul si sunt numai mancarurile care ne plac.
gatesc f. des din carti de bucate, dar cand nu am inspiratie si timp mi-e suficient sa ma uit pe lista asta si gasesc ceva imediat.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu nu-s "boscodina"..asa icea Eva....decat sa fac mancare...fac orice altceva...eu in vinerea pastilor schimbam cauciucurile la masina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ok, m-am lamurit ...cred ca noi suntem si mai multi si mai sclifositi. Mai multi inseamna mai multe preferinte ori de gatit gatesc numai eu. In plus nu am timp, nu am talent si nu imi place sa gatesc. Nimic nu ma jigneste mai tare decat sa stau in bucatarie si la final sa nu mi se manance mancarea, pentru ca a gati este pentru mine un rau necesar.

Ca sa inchei subiectul de mancare de pe ziua de azi, am sa mai cer reteta de muffin cu carne si cum faci quinoa. Am mancat aici la serviciu niste salate foarte bune de quinoa si habar nu am avut de aceasta samantza pana acum. Nici macar nu stiu de unde se cumpara in supermarket ...de la cereale ?

Luni propun sa vorbim despre hainele dezbracate pe dos si lasatul lor pe podea, caci aceasta este noul conflict de la noi ... detaliez luni, sau poate maine, ca maine lucrez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea Eu nici nu citesc mesaje asa kilometrice...
Ideea principala (din tot ce am scris) este ca Tora gateste o singura data o ciorba/mancare (hotaram impreuna ce, in functie si de ceea ce avem eventual, ce ne este pofta sau ce cer copiii, dar aia rar ca ei nu cer), iar in rest avem in frigider/camara alimentele de baza (sau mici preparate facute in casa), din care fiecare se serveste cum vrea/poate.
Ana este singura care este urmarita la mancare si i se gateste eventual suplimentar. Si spuneam ca mai sunt cazuri cand seara se gateste ceva pentru cina, pe gustul copiilor.
Detaliat am explicat anteror.

Adevarul este ca eu cand vad ce liste de meniuri aveti, ma ia capul. Probabil ca intr-un an as atinge 200 de kg cat sunt de pofticios.
Buflea, este absolut imposibil sa gatesti pentru fiecare membru al familiei alta mancare si sa o faci si de cateva ori pe saptamana. Sau poate daca stai acasa, fara servici. Si chiar asa, viata unui adult nu e facuta doar sa gateasca. Pe noi ar trebui sa ne vezi vara, atunci nu mai gatim aproape nimic, avem frigiderul plin de legume, fructe, iaurt si branzeturi. Cate un gratar afara ne acopera necesarul de carne...si basta.
Si inca ceva: sa stii ca nu mor copiii de foame, iar daca pui in frigider doar hrana de calitate, esti sigura ca nu mananca prostii. Ca mai scapa laba la scoala...asta e, n-ai ce-i face. Invata-i sa-si ia singuri de mancare, sa combine ce ai in casa...si te-ai scos. Cu domnul sot e alta treaba, gateste-i lui, o sa ai surpriza sa vezi ca se baga si copii, asa cu sos cum e mancarea. Numai sa nu le spui ca ai gatit si pentru ei...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,n-o speria pe Buflea....si eu m-am speriat de listele alea....



Mergi la inceput