Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai,noroc ca nu erau la mine acasa...acasa la noi au fost aseara......

Kari,zau,da` de ce pui la inima tot?Astae lumea,cu bune si rele si ce ignoram nu ne atinge..chiar deloc.
De ce iti faci sange rau?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragilor, sunt in masina, scriu de pe telefon. Suntem toti 4, barbatul conduce, copiii se uita la filme in spate, eu ma uit pe geam, la zapada de afara ...in seara asta se aduna gashca, maine zburdam pe partie, maine seara asteptam sa ne penetreze febra "musculanta", mai ales pe mine. Gatul meu nu e bine dar e la linia de plutire... Nu stiu ce am dar nu vreau sa ma gandesc la asta acum.

Va pupez pe toti, oriunde ati fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor

mei copii, am spus ca doar m-am intristat. am depasit demult etapa cand puneam la suflet .... so, ist schon vorbei cum zice neamtul.

madalina, vroiam sa te intreb daca ai scapat de durerile de maini si picioare. Eva ta e o dulceata.

Aqai, menire stramoseaca?

buflea, distractie maxima. iti dau un pm ca am o intrebare.

edit, azi am botezat masina cea noua. nu chiar cu sampanie, doar ne-am plimbat cu ea la cumparaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sa-ti traiasca masina...ce marca e?

Nu prea...acum iar ma dor...o sa merg la anu` la analize...sunt umflate si dor...habar nu am de ce....

Bufleo,vazusi maica ?Va duceti cu totii la ski..distractie placuta.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

autoironie kari... daca poti sa crezi oricum inca mai fierb la ciorba aceea, intre timp am facut si o tura de ski cu copiii...

pe la noapte o fi gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Aqai, ai pus oase de dinozaur in ea? in ciorba?

mada, pe masina o cheama hyundai si are 6 roti. io nu mai sofez de aproape trei ani, asa ca sunt doar pasager care da indicatii.

tre sa ma bag la pat, la mine spune "Buna dimineata Kariguld"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ei, pai atunci buna dimineata pe cand revii, e bine asa?

legenda osului din ciorba

o anticipare plutea in aer. asemeni mirosurilor ce urmau a fi degajate... post event da, acel moment al anului in care familia isi face curaj si printr-un efort colectiv produce.... CIORBA DE FASOLE.

planul a fost facut. instructiunile au fost date. din piata, de la ACEL stand, a fost achizitionat CILOANUL. tarhonul astepta linistit in borcan inca din vara, insa freamatul anticiparii l-a cuprins si pe el. frunzele lungi si ascutite tremurau in otet la emotia intalnirii cu ciorba si apoi papilele gustative.

ajunul craciunului

domnul casei trebuie sa faca release nou la programul lui. doamna casei intra in panica subita la gandul musafirilor care vor veni la cina, la perspectiva camerelor, bailor, holurilor si bucatariei ce trebuie sa straluceasca pt eveniment. da da, lansasem deja petarda ca mos craciun nu vine intr-o casa vraise, ca sa-i conving pe cei doi soldatei sa-si curete macar camerele proprii

si mai ales... la perspectiva orelor de gatit. dar where's a will, there's a way. zoe se dovedi a fi barbata. de bine de rau, birui curatenia casei cu accent pe camera in care era bradul, living room si bucatarie. restul furs incuiate peretii fura frecati. petele scoase din mobila de bucatarie si de pe geamuri. soldateii framantau de zor la paine si gogosi. piureul de cartofi fierbea vesel, in timp ce friptura se rumenea in cuptor, alaturi de tava de meatloaf. chiftelele sfaraiau sagalnic in tigaie cand o amintire dureroasa lovi

CIORBA!!!! rapid, extras fasolea din borcan transplantata in lighean cu apa proaspata pt invigorare rapida si fierbere instant.

si iuresul reincepu. fas=fas pe geamuri. potiunea cu miros ametitor pentru spalat pe jos. hainele se mutau ca pe banda de pe jos, in masina de spalat si apoi turnate pe podeaua dormitorului (ce urma a fi incuiat si cheia aruncata) via uscator.

culmea maiestriei, cate o ora de teme de vacanta erau supravegheate si conduse de zana cu lingura in mana si parul naclait in sudoarea groazei de a nu fi gata la timp.

ora 5 PM - GATA. masa pusa pt cei doi musafiri si cei 4 ai casei. tacamurile asteptau cuminti pe servetel, langa farfurii. muraturile clipeau timid din castron, iar zacusca cumparata imbina cromatic atmosfera cinei de sarbatori ( hi hi hi)

dus. haine curate si demne de seara de craciun. copii curati si instruiti. sot tarat afara din beci (= basement=birou). gasit cu greu o sticla de vin in garaj cand... ding dong, suna la usa. musafirii inta si seara incepe...


3-4 hours later: o doamna extenuata hotaraste ca masa nu trebuie stransa. in final si la urma urmei, in ziua de craciun armata + generalul in fusta mananca in deplasare. si 2 cani curate de cafea a doua zi se mai gaseau.

the next day: deplasare

the third day: cateva farfurii curate au mai fost gasite si un colt curat de masa pt micul dejun. apoi, zoo de reptile si din nou cina in deplasare

day 4: shoes, musai de strans masa. continutul se muta in chiuveta.

ziua 5: domnul casei incepe transhumanta vaselor in masina. doamna casei isi aminteste: FASOLEA!!!! nimeni nu mai are curaj sa verifice starea ei, castronul sta safely acoperit cu capac. ciorba de fasole glorioasa e deturnata in ciorba de cartfi.

ora 11: incepem fierberea ciolanului.

ora 12: pauza de cumparat clapari

ora 13: pauza se prelungeste pt sesiunea de ski

ora 16: se reia fierberea ciolanului

ora 18: damn it, ciolanul asta e vechi rau!!!! adaugam cartofii

ora 19: in sfarsit, mancam ciorba......



PS anticipat: ma duc sa culc armata. revin pt corectii de litere mancate

PS post: sper ca am corectat tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Frumos subiect, si cald, demult nu am mai citit asa mult cu placere pe DC, felicitari !

Sarbatori fericite !

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai..eroino......
Azi cazez copilu` la mama....sa vada caprele si restul obiceiurilor acolo.....
Cand ma intorc am de cumparat cate ceva pentru cazul la care merg maine,apoi acasa sa repar dezastrele....apoi ....somn...apoi maine plecat vreo trei ore....etc etc....


Au izbutit astia de la finante sa-mi strice sarbatorile...ne-am trezit cu o poprire pe contpentru niste datorii din 2010,recunosc neplatite,dar aveam ceva bani in cont si astia au bagat mana...
Recunosc placerea mea sadica e sa demonstrez statului roman ca nu are dreptate si imi iese de fiecare data,dar acu` nu m-am ocupat destul...si......a venit barbatu` aseara cu extrasul de cont in mana.....sa vad cum scap de nenorocirea asta de poprire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buna dimineata

acuma e dimineata la mine

Aqai, esti geniala! am banuit eu ca osul era din brontozaur.

mado, am citit ca pleci azi in misune. bafta si drum bun sa ai, sa reusesti tot ce ti-ai propus. nu crezi ca ar fi mai bine sa platesti datoriile alea, ca sa scapi de ele si automat de durerile aferente? zic si eu...

a sunat ceasul, acum ar fi trebuit sa ma trezesc. deja am rezolvat cateva mici treburi in casa, pe restul deja le-am impartit in mod egal celorlalti locatari. care desigur dorm acuma. nici nu stiu mititeii ce-i asteapta dupa usa.

zi cu soare sa aveti, oriunde v-ati afla.

Mergi la inceput