Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Stela, cu sotul a fost poveste lunga... era sa ajungem in prag de divort de mai multe ori intr-un an. dar asa cum se spune "ce nu te omoara te face mai puternic" asa a fost si cu relatia noastra.
Acum e mult mai stransa... e...altfel...matura, nu prea stiu cum sa o explic.
Noi nu prea ne-am grabit...adevarul e ca nici nu ne casatoream daca nu era baiatul. Dar el a insistat ca al lui copil sa aibe parintii casatoriti. Mie imi era bine si asa si asa...nu un act te tine intr-o relatie...
La inceput tot asa mai iesea si sotul dar cand a inceput sa ma deranjeze am stat de vorba si i-am spus ca nu se poate ca eu sa stau in casa cu asta micul toata ziua urland si el la bere sau in vizite.
A inteles. Apoi a fost si faptul ca nu facea mai nimic prin casa...
neputinta si frustrarea mea, oboseala ca plangea asta micul imi varsam nervii pe el. Eu nu am tipat niciodata la copil dar sotul meu...ar avea ce povesti dar el e adult.
Acum sotul meu spala vase, face curat, ma ajuta la mancare... dar tin minte si acum parca a fost ieri cum m-a intrebat uimit cand i-am spus sa spele vasele " da` tu esti femeie! cum sa spal eu vasele?!"
Am trecut prin atatea... ne-am schimbat asa mult. Noi nu suntem chiar tinerei eu am 35, el 37... asa ca schimbarea a fost mult mai dureroasa. Dar amandoi am stiu ce vrem... ca al nostru copil, copii sa fie sanatosi si fericiti!
Asta va doresc si voua.... copii sanatosi si fericiti!
O noapte cat mai linistita!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Oau Ela, ce bine ca ai reusit sa-l scapi pe sot de asemenea prejudecati. O fi vazut si el ca nu le poti duce tu singurica chiar pe toate. Daca intr-o casnicie nu se lucreza in echipa, impartind si bune si rele, clar se ajunge la divort. Eu as fi prima care l-ar intenta :)) Ma bucur ca ati gasit o cale armonioasa impreuna. Ce pot sa zic, sper sa va calcam pe urme, ca noi inca sunt la faza incipienta, cand inca nici n-am discutat despre viata in 3. El oricum nu face nimic prin casa, daca sunt si eu, e si mama soacra. Daca nu spala el o cana, i-o spala mama lui sau eu. Pot sa zic ca nu se simte lipsa lui la treburile casnice. Dar o simt eu, cand stau toata ziua in casa, de ma apuca uneori asa o melancolie, iar lui nu-i trece prin minte sa mai lase iesirile cu x sau y si sa ma invite pe mine o ora la un cico. Doar ca mie mi-e jena sa o rog pe mama lui sa stea cu bebe din motivul asta si cred ca si lui. Desi eu mi-as permite sa-i cer mamei mele asa ceva, pacat ca mama are pb de sanatate care o impiedica sa poate avea grija de nepotelul ei, ca mi-as fi rezervat si eu acolo o ora pe sapt pt o distractie afara din casa... recunosc ca am nevoie De scos il scot pe brotac afara, dar avem terasa in loc de balcon, si pe frigul asta din comoditate ies pe terasa. Caruciorul e primit si mi se pare imposibil de manevrat, mai ales pe vremea asta, sotul n-are timp sa iasa cu mine sa ma ajute si mai ramane varianta marsupiului. L-am scos asa singura, dar acu mi-e frica sa nu alunec pe zapada. Deh, eu deja abia astept sa vina primavara sa-l scot pe Matei in bicicleta d-aia micuta, cu maner lung ca sa-l conduc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ar trebui sa vorbesti cu sotul tau... sa-i spui ce te apasa. Sunt sigura ca te va intelege. Ei barbatii uneori nu sunt ca noi sa gandeasca si sa vina ei cu initiativa... trebuie sa le spui.
Uite mie mi-ar place sa stai cu mine la buc sa-mi cureti ceapa, cartofii... sa fi cu mine acolo nu ca eu nu as putea... ci doar sa le facem impreuna. Eu asa pun problema. Pt ca chiar asa e.
Asa ai putea sa-i spui si tu...vreau sa fiu si eu cu tine acolo... sa fim impreuna. Imi lipsesc clipele astea. Sunt sigura ca va gasi el o solutie

Edit. Baiatul meu a cazut de 2 ori din bicicleta aia. trebuie sa fi foarte prudenta pt ca ei au tendinta de a se agata de orice... o frunza, o hartie sclipiciosa si atunci se dezechilibreaza bicicleta si cad intr-o parte.
Si mai vroiam sa-ti spun ca eu nu am ascultat dr si l-am luat cu mine pe baiat prin magazine de mic. il suiam in masina si plecam la cumparaturi... nu a luat niciodata nimic de pe acolo. In schimb racea de la masina...era f cald iarna in masina...transpira si cand ieseam afara ii ingheta transpiratia si gata raceala. vara tot de la masina, de la AC. Acum stim si nu dam drumul la caldura in masina decat cat sa o amortim iar vara AC pe jos.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Inca bantui cucubaie, ca dragoanca nu vrea sa doarma, e la carusel si bombane. O tot legan si o dansez de pe la 8, a atipit vreo 10 minute in brate, dar n-are stare. Eu sper sa nu urle, asta imi pune capac mereu : urlatul. Am vazut ca pot sta fara probleme treaza dupa tartitza ei rasfatata, numai sa fie linistita, sa ne jucam, sa o chitai.

Tac-su e la petrecerea de Craciun a firmei si va lipsi cine stie cat. I-am zis sa stea cat pofteste, ca alt party nu mai pupapana la Paste probabil
Noi avem petrecere luni, vine Mosul la copiii din firma, dar nu vom merge, imi este frica sa duc bebe de 3-4 luni in acelasi loc cu x copii de gradinita/scoala...
Si cireasa de pe tort, sefutzu a uitat IAR sa ma treaca la pontaj si azi am ramas cu buza umflata cand s-au impartit $. A promis ca va rezolva duda, dar nah, mi-ar fi placut sa am si eu banii MEI acum. De prima nu poate fi vorba, ultima oara am vazut o prima de 2 mil pentru Craciun cred ca acum vreo 5 ani. Desi, de ce sa fiu magareata, eu nu sustin sistemul asta de prime date de Craciun/Paste, asta inseamna ca orice angajat, fie ca isi vede de treaba sau nu, este recompensat doar pentru ca este o anumita perioada a anului.

Apropo de regnul animal, daca eu sunt magareata, Iris este o magarusa. Bineinteles ca mi-a facut pozna cu "yeee, n-am pampers, hai sa trag un pishu". Cum m-am intors sa aduc pampersul, aud picurand pe parchet... SU-BLIM!!

Mirabela, ca intrebai de lapte. Stiu ce zici cu incordarea aceea a sanilor, eu o simt de fiecare data cand alaptez si oricand trece prea mult timp fara sa o pun pe Iris la san. Intotdeauna se intareste pieptul si parca e amortit, si imi curg cateva picaturi din sanul din care nu bea la momentul respectiv. Uneori se intampla si de 2-3 ori pe alaptat.
Noi ne-am reglat foarte bine cu lapticul, rare sunt momentele cand ud bluza, se ocupa madmoazel de biberoanele ei.
Gata, s-a plictisit, ma duc sa o distrez. Noapte buna !!

P.S. m-am pricopsit cu un triunghi nazdravan de la !

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca a adormit si a mea!
Mau adormise ea pe la 8.30 (leganata de la 7 ), si s-a trezit la 9.30. Nu vroiam sa inceapa noaptea de la 8, ca altfel cantam cu gainile la 4, asa ca am aprins lumina, ne-am jucat, imbaiat si de-abia de acum incepe nosptea. Si-asa de pe la 7-8 dimi o iau langa mine sa ma molfaie ca sa dorm si eu pana pe la 9-10.

Bob, chiar vazusem trunghiul si ma intrebam daca l-ai avut azi si nu l-am observat. Pai deh, numai Iris sa vina cu achizitii? :))))

Ma bag si eu la nani ca la noi primul somn e cel mai lung 3-3.5 ore, apoi incepe frecusul.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna fetele.

Se pare ca eu sunt schimbul 3 aici. Si am scris un mesaj tare lung, dar am apasat gresit butonul la tel, asa ca s-a dus. E tarziu chiar si pt mine, asa ca va pup si poate il scriu maine din nou, de la calculator.

Dumnezeu sa va aiba in paza! Kytana, drum bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca ne-am dat cu firma in cap! Primul somn a fost de doar 2 ore! Ce-o fi mai departe, D-zeu cu mila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Cine se scoala de dimineata ...la 5! departe ajunge. Am calcat, am facut o charlota ca mai aveam niste frisca in frigider si era pacat de ea si mi-am pregatit ustensilele pt o ciorba, de perisoare, ca felul 2 l-am facut aseara. Respectiv orez sarbesc. Mai bag un snitel, o prajala ceva si o muratura si gata masa de azi. Si am bagat si o masina... bravo mie!
fata a dormit bine pana la 4 cand de la muci si de la colici nu a mai vrut sa doarma. Eu am mai dormit langa ea mufata pana la 5 cand am auzito ca face kk... daca tot s-a dus somnul apai am si aspirato, schimbata, mufata regulamentar s=a culcat la loc.

Bob imi pare rau de triunghi dar nu te-am raportat eu. Nu am raportat niciodata pe nimeni. Daca am ceva de rezolvat prefer sa rezolv personal chiar si virtual.
Am avut si eu un triunghi. Nu mai stiu exact dar parca am facuto nebuna pe o fata care ii dadea copilului niste pastile care pe prospect scria ca se dau si pt schizofrenie...ea il dadea sa se linisteasca copilul parca...

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Morning !

Suntem treze de la 8, somnul cel mare a rapus-o abia la 2.10. Pana la ora aia am dansat-o, am leganat-o, am luat-o cu lugu lugu si cu shhh shhh. Atipea 10 minute si apoi Boingggg! ziceati ca-i data cu fixativ sa stea treaza
Cand a inceput sa urle ciobaneste la ora 2, m-am enervat si am amenintat-o ca-i arat eu ei. I-am aprins ambele becuri, i-am bagat VH1 si m-am pus sa-i cant ca lumea, ce shhh shhh?!!! In 5 minute dormea cu mici mici sforaieli, am mai flendurit-o inca 5 min sa ma asigur si roiu-n pat!! Nu mai stiu cate pauze am avut de tzitzi, 2 sigur, nu stiu daca 3... era mami putin obosita

Ela, n-are nimic, cu triunghiul nazdravan arat a cal breaz !

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Buna dimineata si de la noi,

Ela_04 felicitari pentru asa harnicie cu naptea in cap!Legat de probiotice, nu l-am intrebat pe dr, dar de cate ori luam antibioticul de la farmacie, imi spuneau farmacistele ca ar trebui administrat ...

Olivette multumesc frumos pt parola, am intrat dar, nu am vzut unde pot sa vad si sa postez poze...eu nu ma prea pricep cu gmail-ul astaMa bucur ca bebelusa ta e bine, fara dureri de burtica.

Mami.ilinca e foarte faina jucaria nu mi-a trecut prin cap, desi Nectaria se joaca cu o astfel de jucarie, cand intram intr-o farmacie.O sa-l pun pe sot sa caute in oras, dc nu comand de pe net...e super ideea

Kytana, te asteptam cu vesti bune de la pediatru!

Myrabela, pe langa gentamicina injectabil i-a dat si azitrox, care se ia pe cale orala...atata antibiotic

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput