Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, ohoho, a recuperat super bine mezinul! Felicitari! Ma bucur ca e mai linistit si doarme si el in sfarsit. Are stomacelul plin mititelul. Si eu la inceput pana a recuperat Maya nu o lasam noaptea mai mult de 3-4 ore. Apoi cand a recuperat suficient am mai rarit lp ca nu vroiam sa ajunga butoias.
Aseara incepuse al meu sa ma bata la cap ca e cam grasunica asta mica si ca bag prea mult in ea ca o fac obeza! I-am zis sa se calmeze ca daca vroiam sa o indop bagam non stop in ea lp! Pe cand ea bea doar 3 bibe de lp cu aceleasi cantitati ca la 6 saptamani (100/100/130ml). Pe cutia de lp scrie ca ar trebui la varsta asta sa aibe cam 5 mese/zi. Acum stiu ca la lm nu e aceeasi regula, ca se da la cerere. Si ea are muuuulte mese de tzitzi. Am tot zis ca o sa le numar. Dar ziua papa cam la 1-2 ore. Cele care alaptati, aveti nr fix de mese/zi? A mea doar noaptea are pauze mai mari intre mese, ca doarme mai mult, dar si cand se trezea la 1,5 ore de fiecare data o puneam la tzitzi, se linistea si o puneam la loc in pat. Daca nu-i dadeam incepea sa planga si se trezea de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ce mai faceti, mamicute dragi?

Ieri a fost o zi busy rau la noi, am mers cu brotacul la medic (controlul de 3 luni, bine ca noi avem deja 3 luni si o sapt), si plus curatenie la mama si la noi. Unde mai pui c-am fost si la dentist pe seara, asta asa ca sa-mi inchei ziua cu brio. Pan la urma tot fara anestezie, ca deh, am zis ca rezist, si-am rezistat Cum am ajuns acasa l-am alaptat pe brotac care suspina dupa mine. S-a linistit la san si a a dormit bustean... o ora.

La doctor a fost super. Doctorita ne-a zis ca Matei chiar creste ca-n povesti, intr-o luna cat altii intr-un an, ca are deja 8290 g (trecut 8100 in fisa) si 65 de cm. Si din nou m-a intrebat daca siiigur alaptez exclusiv ca el are aspectul unui bebe indopat cu mult lp. Ceea ce m-a asigurat ca-i de bine, in cazul nostru, ca alaptatul e 100% natural si la cerere. Se mira si unde tin laptele ca eu am sanii mici, si in marea majoritate a timpului moi :))

Am avut recent vreo doua zile in care au inceput sa-mi curga din nou sanii. Cred ca s-a reglat din nou productia ca ieri am muncit o groaza dar la finalul zilei n-am mai avut starea aia de sfarseala si-am avut laptic berechet. Va ziceam eu in ultima sapt ca mi-i simt asa moi si goi la finalul zilei. Cred ca m-am reglat din nou la necesitatile lui.

Am primit si o veste mai putin buna d ela medic, ca Matei nu-si tine capul asa de bine cum ar trebui, asta si pt ca e tare buflei, dupa cum intuiam si eu. Ne-a marit doza de vigantol la 4 pic pe zi si tre sa-l pun pe burta de mai multe ori pe zi.


Moro
, ce mult ma bucur ca bebe al tau papa bine si doarme pe masura, mai ales ca ai si tu acum un pic de timp pentru tine.

Kytanutz, welcome baaaack, si noua ne-a fost dor de tine!!! Heh, doar imi imaginez ce greu a fost drumul, sincer, nu stiu cum as fi facut fata. Cred ca pingu jr e si el mai agitat acuma pana se acomodeaza cu noua casuta, plus diferenta de fus orar, plus si stresul tau, ca ai trecut prin atatea. Matei ma simte la cea mai mica agitatie, cum zicea si Bob de Iris, daramite tu ca ai avut atatea de rezolvat. Eu n-am retinut daca stai doar cu pingu mare sau si cu parintii lui/mama ta Oricum, e bine ca acum mai are cine sa iasa cu Luca la plimbare iar tu poti sa ai un moment de respiro. Pe masura ce te relaxezi tu, se va relaxa si pingul tau.

Din ce povestesti de cum doarme el, ca s-a trezit atunci, a facut dupa kk, poate crampele nu-l lasa sa doarma mai mult? Cam asa se intampla la Matei. Ai incercat sa-i dai probiotice pt flora intestinala? Pe noi ne-a ajutat Eu biotic. Cat i-am dat a fost linistit cu burtica si a dormit mai bine noaptea, primul somn il avea de peste 4 ore. Dupa ce l-am intrerupt iarasi au aparut problemele cu scremutul, trezirile dese si plansul. De azi l-am trecut si eu pe bifido baby, sa vedem cum ne merge.

Voi cum administrati bifido? Eu i-am dat juma de plic de bifido in 30 ml amestecat cu nitel baby drink dimineata. Seara repet procedura cu jumatatea de plic ramasa. E ok asa?

Apropo, Kytanutz, ca sa-l ador pe bebe mai nou il legan usor si-i vorbesc in soapta, migalos, iar el miorlaie a somn pana adoarme. A inceput si el sa miorlaie cand ii e somn, inainte nu stiam daca urla ori de la colici ori de somn, mereu eram in dubii. E super obiceiul lui cu miorlaitul ca acum stiu sigur ca e oboseala si incep sa-l legan usor in brate si sa-i shushotec chestii. In general ii spun cuvantul nanita, pe care vad ca a inceput sa-l asocieze deja cu somn, ca inchide ochii cand il aude.

Olivia, cred ca stii deja ca noi n-avem niciun program de masa :)) Doar incerc sa ii dau si eu acolo la 1,5-2 h ca sa nu fie lapte peste lapte si deasupra alt lapte :)) Ce mult a dormit Maya!! E super ca doarme asa bine pe burtica si in patutul eupe deasupra. Si noi dormim in patut atata ziua cat si noaptea, doar ca azi-noapte m-a chinuit teribil. Mai nou vad ca sta treaz in intervalul 1-3 noaptea Azi noapte la fel, cand intr-un final a adormit, satul si cu scutec schimbat a dormit fix o ora si 20 min. M-am trezit buimaca cu o durere in zona ficatului si o greata teribila. N-am mai fost in stare de nimic si l-am luat cu mine in pat, nici nu puteam sa stau in sezut. Deci m-a facut Matei :)) Drept rasplata, mi-a mai facut un somn intre 8 si 10 dimi, cu papat la ora 9. Eu am dormit cu el, i-am dat papa tot asa culcat deci m-am bucurat de un somn prelungit, ca in general suntem in picioare la 7

Mari.kaki, ai un flacau tare grasun.

Ma bucur pentru toate mamicile cu bebebelusi care si-au reglat somnul noaptea si dorm si cate 5,6 ore! Cand se trezesc bebelusii vostri noaptea pt papa cam cat mananca? Ma gandesc ca daca Matei ar mananca mai mult poate ar dormi mai mult, dar el si azi noapte a avut doua mese intre 1 si 3 cat a stat treaz si tot mi-a dormit dupa aceea putin. De vina era ca nu facuse kk, cred. Abia la 7 juma a facut si-a mai bagat somnicul dintre 8 si 10.

Andreiutza, ce mai faceti tu si bebe? Mai da-ne un somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Acum eu sincer incep sa cred ca treaba cu indopatul cu lapte praf e un mit...sau ca nu se aplica oricum tuturor sortimentelor de lapte praf.

Cred ca v-am mai zis ca David, alaptat exclusiv, a fost mereu mai dolofan decat Sophia.O sa spuneti ca pentru ca e baietel,dar nu e numai asta atata timp cat ei au avut greutati comparabile la nastere - ea 3450gr, el 3600 gr (ea nascuta la 36s5z, el la 37s3z).

Sophia are la 4 luni 6500gr, David avea 8200 gr...ea exclusiv pe lp de la inceput, el pe lm exclusiv de pe la doua saptamani...Deci eu cred ca mai dolofani sunt copiii pe lm (unde evident nu discutam de obezitate atata timp cat sunt pe lm) decat copii pe lp.Sau la noi cel putin, unde pot face comparatia fara dubii, asa e...

Olivia, nu am auzit de More Milk asta (adica banuiesc ca e chestie recenta). Sper sa ai rezultatele pe care le astepti cu el.

Va admir pe toate care (inca) alaptati si ma bucur ca trageti tare de asta

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dragele mele, am o zi busy astazi ca e ziua Dariei. Au fost cativa copilasi la ea si acum trebuie sa adun :).
Olivia,au iesit bune saratelele. Sper sa mai prinda saracele Craciunul ca se duc reped.
Va rog aveti mila de mine si spuneti-mi ce le-ati dat coilasilor cand erau mucosi. De aseara Paul e mucos (cred ca a luat de la A). Nu face febra, nu tuseste,doar muci. II aspir, dar ce ii pot da? E prima oara cand e mucos si pana luni cand ma pot duce la medic nu l-s lasa asa.
Multuesc ca imi raspundeti :).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Carmen, eu i-am dat la sfatul pediatrului apa de mare (physiomer), dupa care il aspir. Medicul mi-a zis ca atata timp cat n-are febra sa nu-i dau vreun medicament mai puternic. Eu ii mai tratez si tusea seaca cu sirop stodal, iar acum ne-a schimbat medicul siropul cu eurespal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce faceti fetelor?

uuu Stelutz, ma bucur pt rezultatele de la medic. Matei e un baietel model, sanatos si frumos foc! Ce bine ca ai scapat de dintos!

Carmen, eu ii pun ser fiziologic sau apa de mare, apoi aspir. Sper sa ii treaca repede mucisorii

Oana, cred ca este mit. Asa ma intreba si pe mine drita, daca sigur il alaptez exclusiv. Tu cum te mai simti?

Moro, asta da vesti bune! La tot mai multe kilograme

Oli, ieri a dormit 2h pe mine, cu treziri si cautat de tzitzi. Aseara cum a dat semne de somn l-am pus in patut, i-am cantat si a inchis ochisorii pt fix 20 min, am mai incercat de 2x, luat in brate,leganat, cantat, dar cum opream foenul se trezea. Zgomotul de pe youtube sau etc nu functioneaza la fel de bine. Asa ca tot cu noi in patuc a dormit. Astazil-am pus in manduca si dupa 5 min de plans si ripostat a dormit 2h, apoi afara inca 2h si cu noi in pat de amiaza 2h. Acum de bine ce l-am pus la tzitzi a adormit. Daaar cum il pun jos, se trezeste. Well, macar stiu ca doarme, mai incolo vedem cum ne obisnuim si fara tzitzi.

La multi anisori Dariei!

Fetele care administrati Colief, noaptea cum il dati? Scoateti laptic dinainte si il puneti la frigider?
Va pup



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stelutz, chiar ca a crescut ca in povesti Matei! I-am zis si sotului ca sa se calmeze ca e prea grasa Maya.
Eu ii dau bifido cate jumatate de pliculet dimi si seara, amestecat in lp.
Maya noaptea suge cate 10 min la fiecare san. Ea ar suge doar unul dar o stimulez putin sa-l ia si pe celalalt.

Am facut bradutul si prima sedinta foto! Se uita fermecata la el. Plangea la un moment dat si am dus-o langa pom si s-a potolit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, la multe lunite Sophiei! De More Milk am citit la mamicile de piersicute ca le laudau asa ca am zis sa le incerc si pe astea.

Carmen, la multi ani Dariei! Ti-au zis bine fetele, pt muci doar ser si aspirat. Ii mai poti pune cate o picatura de Colargol in fiecare nara dupa aspirat, dar banuiesc ca nu ai in casa. Mayei la ultimii muci i-am pus doar ser.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, eu nu-i dadeam Colief la fiecare masa, doar de 3 ori/zi in lp si avea efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Carmen, uite aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176212&nm=Muci
Eu am inebunit zilele astea cu mucii fetei de cand mi-a zis dr ca imi da antibiotic daca nu-i mai trec incepusem sa imi fac o mie de griji...
Un antibiotic acum inseamna flora stomacului varza dupa ce si asa avem probleme ca varsa, imunitate scazuta, si nici nu sti daca trec afurisiti astia de muci. Dar incepuse sa numai poata respira de la atatia muci.
Acum suntem bine. Tot mai are muci dar numai e cazul sa-i mai tragem cu aspiratorul si nici sa ne facem griji ca se sufoca de la ei.
partea cea mai rea la bb este ca nu stie sa respire pe gura si se poate sufoca...
Ea mititica tot cuminte e...doarme noaptea, se trezeste cam de 2 ori, la 4 si la 7. Nu mananca mult cand se trezeste noaptea. Suge un pic si imi adoarme in brate. Nu am mai culcato cu mine ca mi-a fost frica de la mucii astia am zis macar patutul ei e inclinat. Daca varsa sau ceva...
A inceput cred sa-si faca programul are o data dimineata un show de vreo 3 ore si apoi inca unul pe 16-17 care tine tot vreo 3 ore. La sfarsit ii fac baiata si tzatzi de voie. dar stiu ca programul asta nu e batut in cuie...indiferent ce o deranjeaza...se duce naiba tot programul...dar nu-i bai de asta sta mami acasa pe banii statului...
O seara buna si bebei sanatosi!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput