Italia

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Lipseste Italia, ce ziceti , ne adunam ?


ne adunam, ne adunam.

Noi suntem chiar vecine si ne si .... cunoastem. "salopete de marinar" iti spune ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

la multi ani!!!!!!!!!!!va doresc ca noul an care a venit sa va aduca sanatate,fericire si implinirea tuturor dorintelor alaturi de cei dragi voua!!
hop si eu pe aici sper sa ma primiti si pe mine
cateva dintre voi ma cunosc deja de ceva timp de la odisee..pt.cele care nu ma cunosc ma cheama LAVINIA(costyhunny e o porecla)am 25ani(impliniti pe 2ian.)sunt casatorita legal de 4ani(dar 8 decand sunt impreuna cu al meu sot)si am un baietel pe nume EDUARD GABRIEL de 1an si 9luni!!!
eu locuiesc in italia din 2005 mai exact intre RIETI SI ROMA(la vreo 40km de rieti si 50 de roma)provincia LAZIO...
pt.moment nu lucrez din cauza piticului dar speram ca anul asta sa rezolvam cu o gradinita ceva si sa imi gasesc si eu ceva de munca ca e greu cand lucreaza 1singura persoana...
pt.moment cam atat ca am si ceva pregatiri de facut pt.maine va mai detaliez pe parcurs..
pupiceli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

La multi ani Lavinia! Deci tu esti romana.


Cum va pregatiti de "festa" noastra?

La Befana vien di notte, con le scarpe tutte rotte, col cappello alla romana, viva viva la Befana!

De Mos Nicolaie i-am povestit fiului meu (de 6 ani) cum ne curatam noi ghetutele si ne aducea dulciuri sau fructe, daca eram cuminti, si o nuielusa daca eram obraznici. Mi-a cerut sa-i traduc si in italiana, iar la nuielusa nu i-am gasit alt cuvatnt decat frusta.

El ma intreaba: dar mosul asta al vostru nu va aducea si ceva jocuri?

Auzi la el, vroia jocuri. Pana la urma i-am pus in ghete niste masinute. Le gaseste imediat si vine la noi si ne spune razand: Niente frusta! Niente frusta! . Initial nu realizam de ce spune acele cuvinte ... mai tarziu ne-am dat seama ca el se crede cuminte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Bun gasit fetelor!

LA MULTI ANI PE 2013! SA FIE UN AN PLIN DE REALIZARI SI BUCURII!

Cred ca ideal ar fi sa scriem in acelasi forum caci asa cand ici cand colo...nu prea e eficient mai ales ca vorbim de aceleasi chestii.

Ginger Tu te-ai gandit bine dar poate ar fi trebuit sa schimbam numele forumului din Odiseea mamicilor din Italia in Italia si rezolvam problema.

S-a trezit deja musiu al meu asa ca fugg!
V-am pupat! o seara placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Nafi-eu ma gandesc ca e mai usor si mai corect sa se deschida si in Diaspora o pagina a Italiei sau sa aducem subiectul aici in Diaspora si atunci inchidem acesta ,nu ?cred ca si pentru noile venite e mai logic sa ne gasesca aici...cum considerati voi, eu sunt in minoranta.Daca doriti inchidem aici si gata...
Eu de luni incep lucrul din nou...sper sa inceapa sa ne dea salariile ca sunt in intarziere de 3 luni...si acasa sa siu sincera ma apuca depresia.Ieri am mers la coafor doar sa-mi ridic moralul...
Befana maine ne aduce o gramada de dulciur dar ca sa nu se increada le-a aduce si cate o bucata de carbune .
Le-am zis ca diseara sa-si pregateasca cate o soseta si sa se roage la Befana sa nu le aduca carbune ca anul asta or fi mai cuminti.
Ce-mi place sa le povestesc , imi aduce aminte de copilarie cu MosNicolae cu nuiaua si cu Mosu de Craciunce pacat ca am crescut asa in fretta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Citat:
citat din mesajul lui genziana

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Lipseste Italia, ce ziceti , ne adunam ?


ne adunam, ne adunam.

Noi suntem chiar vecine si ne si .... cunoastem. "salopete de marinar" iti spune ceva?


Imi spune,imi spune, le am ca amintire ca asa faine erau..acu am feciori mari, a trecut o vesnicie de atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna dimineata befanelor!

Ati muncit mult asta noapte?

Fiul meu astepta calza de la lego. Nu am gasit-o niciunde, nici macar cei de la toys nu au auzit de ea. Ale imi zice: poate nu au SKY (unde ii faceau publicitate). S-a multumit cu una mica cu ceva dulciuri. In pachetul de dulciuri nu erau carbuni si iar a crezut ca a fost cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Nafi-eu ma gandesc ca e mai usor si mai corect sa se deschida si in Diaspora o pagina a Italiei sau sa aducem subiectul aici in Diaspora si atunci inchidem acesta ,nu ?cred ca si pentru noile venite e mai logic sa ne gasesca aici...cum considerati voi, eu sunt in minoranta.Daca doriti inchidem aici si gata...


De ce sa se inchida? Mai ales ca acum a inceput sa prinda viata!

La odissee, din punctul meu de vedere, sunt subiecte legate de perioada de gravidanta iar diaspora este altceva.

Cu ceva timp in urma cunoscusem o persoana care locuia in Italia si cum nu avea copii (isi dorea! ) se simtea stinghera sa scrie la odissee (unde se adunam italiencele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna dimineata Diaspora!

Vad ca sunt singura pe aici , dar eu tot mai am incredere ca ne vom aduna si pe aici.

Eu mai frecventez si alte forumuri ale romanilor din Italia si nu-mi place sa ma limitez doar la lumea virtuala. Prin intermediul forumurilor am cunoscut multi romani, cu unii am continuat sa ne revedem. Cu unii am facut vacante impreuna, ne vedem, revedem cu diferite ocazii.

Cu un forum ne vedem de Pasti, de Craciun. Mai toti sunt familisti si au si copii, deci nu ar fi mare diferenta de fetele care frecventeaza acest forum.

Ultima intalnire am facut-o inainte de Craciun, pe 22 decembrie. Am fost 22 de adulti si 9 copii. Am pregatit surprize pt. ei. Fiecare a primit punguta cu dulciuri. Eu am pregatit 3 pinate (pinata http://en.wikipedia.org/wiki/Pi%C3%B1ata) , un om de zapada, o stea si un bradulet. Nu ma spun cat s-au distrat copilasii si noi pe langa ei.

Acest mod de comunicare, ma refer la forumuri, este o ocazie pentru oameni de bine, de a se intalni, a schimba idei si pareri pe diverse teme si a se bucura unii de prezenta celorlalti.

E "un networking de calitate" cum spune un prieten...sau macar incercam sa fie.

Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi aceste randuri si va asteptam cu placere la construirea diasporei virtuale din Italia si de ce nu sa ne cunoastem si in viata reala.

O saptamana minunata va doresc!

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna dimineata ,

Noi azi trebuie sa incepem munca ,din pacate trebuie sa ne intoarcem la viata cotidiana ,la serviciu care ne ajuta sa supravietuim si sa mergem incet incet inainte cu speranta ca o sa fie mai bine pt.toti.
Si ce bine era acasa in vacanta ,ce ii invidiez pe cei care nu au nevoie de munca si fac tot ce le place fara sa stea cu gindul la ziua de miine.
Am petrecut sarbatorile destul de frumos ,cu rude si prieteni apoi am plecat la munte cu prichindelul nostru ,a fost tare frumos,zapada ,soare am incercat sa -i punem si skiurile la copil care a fost tare incintat ,la sfirsitul cursului de ski toti copii au fost incurajati si au primit diploma si cite o medalie care i-a facut tare fericiti.
Azi a plecat la gradi cu medalia la git.
O zi buna va doresc si un inceput de an cu speranta si psihic bun!
mihaela

Mergi la inceput