Italia

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Nu-i problema Ginger ,ca ne descurcam si acasa. Oricum ar fii Romania , tot imi place mai mult decat orice alta tara in care am fost.

Vad ca fetele scriu mai mult la odisee .Unde ar fii indicat sa scriu ? Ca sa urmaresc doar un singur subiect....



editez ca am mancat din litere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Madalina ,noi locuim aproape de Urbino.
Mami stefi ,da ,imi place cum ai scris si va inteleg ,mai ales acum in prag de sarbatori ca toti dorim sa-i avem pe cei dragi aproape de noi.
E normal sa fie asa si ce este cel mai frumos decit sa ai o fam. mare ,cu multi frati ,parintii care te asteapta si sarbatorile de iarna care numai la noi se simt asa.
Din pacate fam.mea e destul de mica si e destul de greu sa ne stringem la un loc.
Eu nu am mai petrecut nici un Craciun in tara de cind sint aici pt.ca nu aveam cum sa plec de la serviciu.In primi ani mi-a fost greu ,acum m-am obisnuit fara traditiile de la noi ,aici se simte prea putin ,parca e totul artificial.Dar asta e.
In afara de fam.si nepotii pe care-i am acolo nu ma trage nimic sa merg acolo,nu vreau sa spun ca am uitat de unde am venit sau ca-mi este rusine ca m-am nascut acolo insa tara aia nu mi-a dat nici o posibilitate sa pot sa fac nimic ,nici macar daca iti doresti sa muncesti cinstit ,sa ai fam.ta si viata ta fara sa ai mari pretentii,nu vad nici o posibilitate.
Mie imi este destul de greu sa ma reobisnuiesc cu viata de acolo ,cu sistemul sanitar ,cu gradinita si scoala unde trebuie sa duci mereu cite ceva.Chiar daca nici aici nu curge miere si nu este usor.
E bine totusi ca nu toti romani sint ca mine si ca multi gasesc resurse si forta de a se intoarce acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Concord pe deplin cu Marumiha .
Nici mie nu mi-e rusine ca sunt romanca dar tara mea nu mi-ar fi dat niciodata posibilitatea in 10 ani sa imi construiesc o casa si un apartament , sa le mobilez sa am o masina buna ,bijuterii si mai ales sa ofer copiilor mei ce azi le pot da.
Voi ramane mereu indatorata Italiei ca mi-a dat posibilitatea asta.
Si mie mi-e dor de mirosul colacilor si a fripturii ce o facea bunica dar asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Aaaaa,ceva bun am reusit sa fac cu cetatenia romana pe care o am ,pot sa platesc impozite si taxe pt.orice lucru pe care am reusit sa-l cumpar ,cu bani facuti in alta parte,am platit si sistemul sanitar pt.a putea face acte si fara a beneficia de nici un serviciu sanitar si am fost si luata la misto pt.asta ,si am mai reusit sa adopt un copilas care a fost abandonat si care acum este al nostru.
Am stat acolo aproape un an cu copilul insa gindul meu era mereu acasa in It.Asa ca nu am nici o nostalgie.
Tara asta insa mi-a pastrat locul de munca ,ma suportat si ajutat sa adopt copilul ,am gasit de lucru a doua zi dupa ce am ajuns aici ,fara cunostinte si pile si mi-a permis si un part-time pt.a-mi creste copilul.
Asa ca pot sa-i spun multumesc si ca -i sint recunoscatoare pt. tot .

Imi pare rau insa pt.faptul ca dupa atitia ani in care multi romani au plecat de acasa ,multi dintre ei obligati sa plece pt.un trai mai bun, la intoarcerea acasa ,pe care multi o doresc din diverse motive ,mai ales acum pe timp de criza cind multi chiar au nevoie sa mearga acasa, tara noastra pur si simplu nu te ajuta cu absolut nimic.
Sper ca nu se intelege din mesajul meu ca sint o pesimista ,incerc sa fiu realista si spun ceea ce vad eu si cum vad eu acum situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Buna dimineata!


Va inteleg pe toate. Acasa este acolo unde te simti mai bine. Pentru mine ACASA este in Romania.

Ieri n-am mai scris.Incerc sa cumpar ceva pentru Mos Craciun.Baiatul meu are 8 ani si persimt ca o sa fie ultimul in care mai crede in Mosul. Deja are el oarece banuieli. Cu Zana Maseluta m-a descoperit dintr'o prostie a mea.A gasit dintisorii unde ii pusesem eu .

Cum va pregatiti de Craciun? Cozonaci faceti? Mie nu-mi reusesc sub nici o forma asa ca dupa doi ani la rand de rateuri m-am lasat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Din pacate la un moment dat toti copii inteleg ca Mosu' nu exista.Ai mei sunt super nerabdatori sa vina...eu seara ii pun sa umple o ceasca cu lapte si sa puna cativa biscuiti pe farfurioara ca sa aiba Mosu'ce sa pape cand vine la noapte.Si dimineata gasesc numai cateva faramituri si ceasca goala, sa vezi ce fericire pe ei .
Cu maselutzele inca nu am inceput ca n-au doar 5 anisori.
De Craciun fac cozonac cu nuca (mi-a adus soacra din Romania nuca macinata) branzoaice,sarmale,friptura, salata de vinete si salata de boeuf, supa de curcan.A doua zi fac somon , salata de caracatitza, fructe de mare cu tagliatele si tiramisu.Am palinca invechiata de 17 ani (d'aia de prune curate) asa ca chefuim in stil romano-italian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Mie-mi iesc cozonacii ca-i face soacra-mea .
Dar de cand mi-am luat masina de paine toate aluaturile imi ies bine, eu n-am rabdare sa framant cu mana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ciao fetelor,

Cine sa gindit la noi si a inventat masina de facut piine cred ca a facut f.bine si a avut o idee geniala.
La fel si eu de cind o am imi este de mare folos si ajutor ,o folosesc mult la framintat si dospit.
Cozonac nu am facut insa e o idee buna ,poate ca o sa incerc si eu ,prajituri fac f.des ,am pregatit si pt.sarbatori una pe care am portionat-o si congelat-o si am mai facut si niste biscuiti (rame)care se faceau pe la noi ,i-am pus frumos in cuti si se mentin bine ,proaspeti si am mai facut niste cornuri sarate cu mac pt.aperitive .Nu am prea multa rabdare sa fac totul cu o zi inainte.
Daca aveti ceva secrete de zis pt.a reusi un cozonac bun ma intereseaza si pe mine sa aflu.
Mie nu-mi place rahatul in cozonac si nici stafide,prefer nuca si multa cacao.
Despre alcool noi nu prea sintem amatori ,bautura preferata a noastra e apa naturala ,sotului meu daca -i dai o sticla de vin sa o bea ii faci un grande dispetto ajunge mai repede pe virful muntelui decit sa bea un pahar de vin.
Baietelul nostru inca crede in Mos. miine o sa vina Mosu la gradinita si ma intreba daca vine cel adevarat sau uno finto,cica asa a zis un copil la gradi.Noi avem un prieten care mai da si cite un telefon seara si ii spune ca e Mos Craciun ,inca crede pt.ca si el e inca mic si tare frumoase sint sarbatorile astea mai ales pt.copii.
Si e convins ca Mosu coboara pe camin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Aaa, sa nu intelegi ca suntem sugative , nici noi nu bem aproape deloc, cate un pahar de vin din cand in cand , dar de Anul Nou sotzul bea un paharel de palinca ca a facut-o tatal lui pentru ocazii de astea(D.zeu sa-l ierte!)
In rest apa plata si suculetz ...
De Cozonac trebuie sa ma uit acasa in retete si-ti scriu (ca acu' sunt la servici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ginger ,nu am nimic cu cei care consuma un pahar de vin sau tuica ,ca sint sugative ,nu,eu cind eram in tara mai gustam o jumatate de pahar de vin cu apa minerala ,asta atunci cind mincam ,cind am venit aici o perioada beam sucuri dupa care am reusit sa scap de obiceiul prost de a bea ceva dulce ,am dat-o pe apa si am ramas cu acest obicei.De multe ori ne simtim prost cind trebuie sa spunem ca nu bem insa pur si simplu nu este ceva care sa ne placa sau sa ne lipseasca .
In casa mai cumparam pt.prieteni vinuri si bere la pizza pt.ca un pahar de bere din cind in cind mai bem,tuica face socrul meu ,o filtreaza de doua ori sa fie f.tare pt.prieteni,zice ca e mai buna ,oare asa sa fie cind iti ia limba foc?
Fiecare avem fixurile noastre ,si noi avem destule ,asta nu inseamna ca sintem mai cu mot sau mai buni decit altii.

Mergi la inceput