Italia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Uite ca incet incet mai apare cite o fata pe aici ,in viata e bine sa fii optimist ,pina la urma fiecare dintre noi avem sansa ,norocul noastu in viata si cu un pic de noroc si optimism trecem peste toate.

Si eu locuiesc in It.de vreo 15 ani ,am un serviciu cam tot de atitia ani ,de citiva ani lucrez part-time si avem si un baietel de 5 ani.
Viata e grea ,criza e dura speram sa se schimbe ceva ,sa trecem si peste asta cu bine.
Noi locuim in regiunea Marche ,si locuim la tara intr-o zona linistita de coline si nu prea departe de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Am socrella buna ca-s singura nora si nu-s rea.Amu astept sa merg dupa copii la gradi si-apoi ma apuc de halit carnati...
Eu lucrez intr-o firma care produce structuri metalice,am lucrat in biroul administrativ iar acum ma ocup de comecial,fac documente pentru export, chestia e ca imi place munca mea si as suferi enorm sa-mi pierd job-ul.
Am lucrat la 8 ore pana au inceput copii gradi apoi am schimbat la 6 ca nu rezistam altfel.Eu sper sa se redreseze situatia in Italia , altfel ma tem ca tare multi dintre noi roamanii vom suferii...din pacate tara noastra nu ne vrea inapoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Un ziarist italian spunea ca daca te gindesti sa emigrezi e bine sa o faci atunci cind anii pe care ii ai sint mai putini decit nr.de la incaltamintea pe care o porti.
Cind esti f.tinar ai spiritul si curajul de a incerca sa faci orice si chiar daca nu iti iese totul asa cum ti-ai dorit cel putin ai satisfactia ca ai incercat.
Plecatul de acasa pe mine ma ajutat mult ca pe multi altii care au plecat in alte tari insa a ma intoarce inapoi de unde am plecat nu stiu daca ar fi o idee buna ,nu am nici un bun motiv sa merg acolo.
Dupa multi ani in care am reusit sa-mi fac o stabilitate aici ,mai ales ca am venit singura ,a ma intoarce singura nu pot ,a merge cu fam.nu pot ,mi-ar fi f.greu sa-i fac pe ai mei sa se adapteze acolo.
A schimba in viata copiilor toate obiceiurile ,limba ,casa ,prietenii si tot ceea ce face parte din viata lor e ceva prea traumatic ,am facut-o odata cu copilul si sper sa am ocazia sa-i ofer o viata cu mai putine traume.Cel putin acum cind e mic.
Nu toti sintem dispusi la schimbari .
Ginger00-tu probabil ca esti o norocoasa daca ai o soacra care te ajuta ,cine nu ar fi bucuros sa aiba pe cineva pe care sa se bazeze ,din pacate nu este mereu asa pt.toti.
Am si eu o soacra insa am fost mereu independenta ,fara ajutor din partea ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Da, am noroc ca e ok , m-a ajutat si cand copii au fost mititei, nu am pe altcineva si ea a stat cu ei.Eu si sotul suntem di acelasi oras desi aici am inceput sa ne frecventam.Am cumparat casa si avem bunuri in Romania.Sotul meu doreste sa se intoarca , eu oscilez.Dupa 3 saptamani de vacanza deja astep sa ma intorc desi catodata ma apuca tristetea, am casa visurilor mele si e pustie .
Cat despre copii cred ca s-ar obisnuii , dar daca vom ramane inca vreo 10 ani atunci cred ca v-a trebuii sa vindem tot acolo si sa ne stabilim aici, de dragul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Buna!
Sunt Madalina,bine v-am gasit!
Citesc pe acest forum de foarte multi ani,de scris mai putin.
Locuiesc ca si Marumiha tot in Marche,mai exact Civitanova. Sunt cu sotul si baiatul meu Edward in It. din 2010 si sper ca anul 2013 sa fie ultimul petrecut aici.
Ferice de cele ce aveti zapada. In zona noastra f rar ninge si atunci putina. Anul trecut an avut cativa cm prin februarie ...anul acesta sper... Dar ,saptamana viitoare plecam pt sarbatori in Ro la zapada adevarata .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna ,
Bine ai venit ,la noi a nins ,intre timp sa si topit zapada dar pe munte se vede inca si cred ca acolo e chiar frumos.
Voi sinteti mai aproape de mare si e cam greu sa vezi zapada.
Din cite ai scris sa inteleg ca nu prea iti place aici.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ciao Madalina,
de ce nu-ti place aici? Nu te-ai adaptat? Probabil ca nu ai prieteni in zona sau iti e greu sa legi cu persoane pe care nu le cunosti e posibil sa te simti abandonata, singura si infelice.Eu m-am obisnuit mai de voie ,mai de nevoie in cateva luni.Acum ma simt fuori-luogo acasa in Romania...
Si mie mi-ar placea sa fac Craciunul acasa cu prietenii si restul familiei ca nu l-am mai facut de vreo 8 ani,da' asta e...
La anu' ne-am propus sa mergem sa taiem si purcelu' ca mi-e dor sa rod urechile abia parjolite (cand le povestesc la colege zic ca-s canibal ) si sotzu' s-a atrezat cu scularaie de macelar.
Pana una' alta mancam carnatz romanesc si peste italian , palinca si Chianti la masa de Craciun sa combinam meniu romano-italian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna Madalina!
Fetelor,sa stiti ca si eu abia astept sa ne intoarcem acasa! Si nu e deloc vorba ca nu m-am adaptat aici pentru ca sotul fiind la munca,eu a cam trebuit sa rezolv aproape orice si vorba lui Ginger,de voie,de nevoie a trebuit sa ma adaptez.
E pur si simplu acel dor de casa,dor de prieteni,de vecini,de rude,de parinti,de frati,surori,de locuri si obiceiuri,de mancarea si bautura de acasa care,cu orice deliciu ai inlocui-o nu se compara cu cea 'de la mama de acasa'.
Daca as fi o zana as zbura pana in Romania sa ies pe strada sa le zambesc oamenilor,sa ii pup si sa le spun ca ii iubesc,ca imi e dor de ei,iar mamei mele.. mamei mele i-as spune sa isi stranga toate lacrimile varsate de dor si i le-as transforma in lacrimi de fericire spunandu-i ca nu mai plec,ca imi fac culcus acolo pe pieptul ei si nu o mai las;i-as spune ca nu mai e nevoie sa planga pe ascuns cand isi vede nepotelul la web si ca nu mai e nevoie sa incarce in fiecare luna genti cu de toate pentru noi 'ca sa avem tot ce ne trebuie'.
Deja mi se ridica parul pe mine cand ma gandesc la sarbatorile 'de acasa' cu zapada pufoasa peste tot,cu miros de fripturi,de cozonac,de portocale si brad,cu micutii colindatori ce vestesc Nasterea Domnului,cu urari frumoase,cu luminite peste tot unde privesti si cu speranta.. speranta ca maine va fi mai bine,speranta mamelor ca isi vor strange puii plecati in strainatate iar la piept,speranta copiilor plecati ca se vor intoarce acasa,speranta tuturor de a gasi un loc de munca bun,de a fi sanatosi,de a-si creste copilasi,nepotii frumos.. Pentru ca asa suntem noi,romanii,plini de sperante si ganduri bune pentru noi si cei dragi noua.Pentru mine Romania este si va ramane singurul loc pe care il numesc 'Acasa',singurul loc unde pot fi linistita,unde pot zambi din nimic,unde stiu ca oricat de jos as cadea,mereu mi se va intinde o mana.
Iubesc Romania mea,sunt mandra ca sunt romanca! Iubita mea tara cu meleaguri de basm,cu doine ce te ung pe suflet,cu suflete dragi,cu liniste si calm,cu iubire si mangaiere,ti-am tot spus ca am sa vin... Nu stiu cand,dar am sa vin sa te vad,sa te sarut,sa plangem amandoua,sa ma mangai mereu,sa ma ajuti sa imi reincarc bateriile si o sa vina vremea cand nu am sa te mai parasesc niciodata!


Scuze,m-a luat valul! As putea vorbi ore intregi despre scumpa mea tara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

'neata!

Va multumesc de primire!

Mami Stefi,ce frumos ai scris!Exact acelasi lucru simt si eu. Nu este vorba de adaptare,pana la urma te adaptezi oriunde. Doar ca de foarte multi ani am tot fost plecati prin tari straine si ar cam fi cazul sa ne intoarcem acasa. A sosit momentul sa ramanem intr-un loc. DEocamdata mergem pt sarbatori apoi la anul ne horaram ce si cum.

Marumiha,daca nu-i cu suparare in ce zona din Marche esti?

Ginger,mi-am facut si prieteni dar...nu-s ca cei de acasa

Edi e la scoala eu la cafea si va mai citesc. V'am citit si la odisee , asa ca pot spune ca ,,va cunosc'' cat de cat .

Va pup,o zi buna !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Problema e ca mergi acasa, si acolo?
Nu sunt locuri de munca, daca gasesti te platesc cu bani de nimic, sa faci cumparaturi te usuca ca e mai scump ca aici.E ok daca ai casa si esti aranjat , dar cheltuielile,mancarea, scoala, benzina ,asigurarea, taxele...trebuie sa ai minim un venit ca si in Italia sa ramai la suprafata, si asa aceva e cam greu de gasit...
De ce zic eu ca Romania nu ne vrea...
Si eu imi iubesc tara dar acum, sa fiu sincera nu mai sunt asa sigura....

Mergi la inceput