Italia

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Neata fetelor
Ginger-astea te darima pishic dupa cite ai pe cap si stres si suparari cind mai vin si atitea dintr-o data iti iei cimpii
Nafi-stiu ca de putin ai masina,tu in ce clasa esti?
stiu ca se calculeaza dupa virsta,de cind ai carnet? de cit e de veche/cilindrata masina
sun sa vad daca imi fac un preventivo acolo la generali
Marumiha-tu la ce companie ai?
va mai scriu eu sa vad ce preventive imi fac si va zic preturile de aici
mama da cit va cer acolo pe gunoi? apoi chiar ca e hotie
si aici se platete dupa mp ,in casa cealalta plateam 80 pe an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui nafi

Marumiha- 700 euro pe an gunoiul??? Ce nebunie! Scuza-ma dar acum nu-mi mai amintesc in ce oras stai...insa oricum e jaf la drumul mare! din cate stiu taxa asta difera de la oras la oras. spre exempli aici la Verona in 2012 am platit 170 euro/an. Un prieten la Bologna plateste un pic peste 400 euro/an ( si are casa cam cat a noastra..poate cu doar vreo 20-30 mp mai mare).

Nu stiu pe ce criterii stabilesc ei taxa asta si de ce difera asa de mult de la un oras la altul.

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629





Noi locuim in Marche
Nafi ,noi locuim la 200km.de Bologna ,am inteles ca fiecare comuna ,oras procedeaza /calculeaza cum considera alesii lor ca e mai convenabil pt.comune anumite taxe printre care si cea cu immondizia care pt.noi e mai scumpa decit aurul.
Noi locuim la tara si avind si un garaj destul de mare (100m)esti obligat sa platesti la fel ca si m2 de la casa ,practic e acelasi lucru ,indiferent daca constructia e terminata daca e casa de vacanta sau orice fel de uz faci tu de acest imobil fiind dotat cu ferestre ,usi ,lumina ,mobila ,riscaldamento sau daca nu folosesti imobilul.

Culmea e ca avem o parte de casa care nu este dotata practic cu nimic fiind in constructie insa ne-au zis ca facind parte din acelasi imobil pe ei nu ii intereseaza.M-am si contrazis cu ei pt.ca am citit regulamentul unde anumite spatii erau axcluse ,raspunsul a fost ca e gresit scris regulamentul dupa care l-au schimbat.
Pare fantascienza ,insa este pur adevarar.Noi locuim la tara si umido il mai folosim pt.gradina asa ca gunoi facem mai putin cantitativ decit altii ,o parte il ducem cu masina un km.distanta,incercam sa facem ce putem pt.a evita sa poluam zona. ,ma refer la plastic si hirtie pt.ca nu avem tomberoane in apropiere decit de vetro si gunoi .
Daca o sa se mai adauge 20% asa cum se prevede ,o sa ajungem pe la 1000e.
Poate ne dau si o medalie pt.suma asta.
Cumnata mea impreuna cu soacra mai platesc si ei inca 500.
Despre asigurare ,am facut-o pe net ,cred ca e Generali ,am masina in garaj si nu sint sigura ,o facem pe net de multi ani ,diferenta este f.mare daca masina e propietatea unui strain sau a unui italian ,strainul plateste pt.acelasi automobil de vreo 2 ori mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui yoanag

Neata fetelor

Nafi-stiu ca de putin ai masina,tu in ce clasa esti?
stiu ca se calculeaza dupa virsta,de cind ai carnet? de cit e de veche/cilindrata masina
sun sa vad daca imi fac un preventivo acolo la generali


Da, pai masina am luat-o acum un an (decembrie 2011) e mica cilindrata 1300 , din 2002, euro 4. eu carnetul il am din 2001 si prin legea Bersani am "mostenit" clasa 1 de la marito, asta fiind prima masina detinuta de mine in IT.

Eu preventivo l-am facut online. ca sa platesti mai putin trebuie sa declari ca mergi putin cu masina si o tii in garaj ( daca e asa e bine daca nu e asa nu vin ei sa te controleze).

Marumiha e nebunie curata sa platesti si ptr garaj. oricum 1000 de euro pe an ptr niste ambalaje sau resturi de mancare pe care le platesti deja cand cumperi produsele....e strigator la cer!

Ricky abia acuma a adormit. ma duc sa-mi beau ceaiul verde si sa ma relaxez un pic.

Weekend placut fetelor!



Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Aici is si eu.Copilul bolnav si-a revenit in schimb m-a doborat pe mine,azi am zacut cu frisoane,acum mi-am revenit , musai ca trebuie sa fac ragu pentru lasagne pentru ca le-am promis la prichindei.
Marumiha_ papricasul il fac din pui taiat bucati, prajit in putin ulei ,adauga ceapa taiata marunt,un catel de usturoi pisat,boia (daca ai ardei kapia macinat cu sare e si mai bun) si putin guias crema (din ala unguresc).dupa vreo 10 minute adaug un pahar de apa si pun capacul.Separat din 2 linguri faina si smantana (proaspata) fac o ingrosala si torn peste pui.Daca n-ai smantana e bun si lapte da' atunci mai adaugi o lingura de faina.Mai las vreo 15 minute la foc mic pana devine salsa densa.E foarte bun si cu galuscute rupte cu lingura (facute din ou si faina) sau doar cu paine proaspata.Ai mei mananca foarte bine.Daca vrei si iti place se poate presara patrunjel proaspat deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu platesc 160 pe an gunoiul.Asigurarea o avem la Reale Mutua si sunt in clasa 4si acum platesc 1100/an.Masina nu e de cilindrata mare e de 2000.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ginger ,interesanta reteta asta ,sigur o sa-i placa piticului ca tare mult ii place sa intinga in sosuri cu piine si carne ,e carnivor si nu reusesc in nici un fel sa manince si el mai des legume si fructe cu toate ca noi mincam cantitati industriale de legume si fructe.Ierburile aromatice si condimentele la fel ne plac toate ,am si pus in gradina cam tot ce folosesc ,tare mult imi place sa le iau din gradina si sa le pun proaspete la mincare.
Avem si leustean care aici nu se gaseste.
Ai grija ,fa-ti o frectie si un vin fiert cu scortisoara ,si la pat cald cu tine.
La noi a nins de vreo 4 ori de azi dimineata dupa care iesea soarele ,acum ninge frumos si e rece.
Pe Marco l-am dus la prietena lui imbracat de carnaval ,dupa ce m-am plictisit sa-l rog de ieri sa faca ceva compiti ,fara sa-i dau desene animate si i-am spus ca nu-l mai duc niciunde daca nu asculta.
Niente da fare ,capos ,pina la urma a scris citeva cuvinte ,a desenat un picut si l-am scos.
Il mai las putin si merg dupa el.
Azi totusi m-am apucat de gatit niste sarmale ,pe care le fac maxim de 2 ori pe an si o romanca pe care am ajutat-o sa vina aici mi-a facut o surpriza ,ma asteapta la gogosi, la ora 8.
Nafi ,nu avem incotro ,asta e regula ,degeaba te enervezi si le spui ca nu e corect dupa tine ca ei le stiu pe ale lor.
Oare cit gunoi fac masinile in garaj sau cit gunoi face un garaj ,daca era dupa mine nici nu-l faceam dar asa a fost facuta cladirea.
Va doresc o seara linistita si refacere rapida la cei influentati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Nici ai mei nu mananca legume aproape deloc.Verdura nici prin gand.
lor le place pasta si carnea, mai ales de pui,la cupror si bine condimentat.
Eu am avut o noapte de cosmar, cu frisoane groaznice,acu ma bag in dus fierbinte.Am inceput sa iau si antibiotic ca tusesc de-mi vibreaza pieptul.Incep sa imbatranesc...inainte nu ma prindea raceala nici de stateam dezbracata in frig...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Nici ai mei nu mananca legume aproape deloc.Verdura nici prin gand.
lor le place pasta si carnea, mai ales de pui,la cupror si bine condimentat.
Eu am avut o noapte de cosmar, cu frisoane groaznice,acu ma bag in dus fierbinte.Am inceput sa iau si antibiotic ca tusesc de-mi vibreaza pieptul.Incep sa imbatranesc...inainte nu ma prindea raceala nici de stateam dezbracata in frig...

Mamica de gemenasi smecherasi


Recuperare rapida Ginger! Imi pare rau ca te-a luat raceala asa de rau. Antibioticul l-ai luat recomandat de medic sau ca asa vrei tu?

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Asa-l iau eu.Cand merg acasa imi iau vreo 10 cutii de ampicilina sa le am la nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Asa-l iau eu.Cand merg acasa imi iau vreo 10 cutii de ampicilina sa le am la nevoie.

Mamica de gemenasi smecherasi


M-am gandit eu! stiu ca e corpul tau si faci ce vrei dar cum eu am o mama care eram copil imi dadea antibiotic cand ii tuna ei prin cap si mi-a pus sanatatea in pericol din cauza asta ( si unele sechele ramase) am ramas cu inteleasa aversiune contra antibioticelor luate dupa ureche.

Pe langa faptul ca luate cand poate nu sunt necesare , cand vor fi ..nu vor mai avea efectul scontat..iti scad imunitatea si sari din lac in put.

Daca le iei macar ai grija sa iei si un probiotic care sa-ti protejeze intestinele. macar reduci pagubele cat mai mult posibil.

Ai grija de tine si sper ca te simti deja mult mai bine.



Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput