Italia

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

Buna ziua tuturor!

Pe aici toate bune si frumoase, sunt bucuroasa ca joi voi merge la Milano sa ma intalnesc cu o prietena si cu ocazia asta merg si la Duomo si la vestitele galerii, acolo unde e taurul ala care cica poarta noroc daca il calci unde trebuie... A..si mi-am convins sotul sa mergem cu trenul, ca de mult vroiam sa fac o ''excursie '' cu trenul, plus ca am platit 36 de euro dus-intors pt amandoi (cam cat costa doar autostrada Venezia-Milano) , deh..in vremuri de criza, solutii de criza.

O saptamana cat mai buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Si mie mi-e dor sa fac un tour in Milano , la Duomo.Desi stau prin apropiere de Milano nu ajung ...
Azi, cu mare greutate am reusit sa-mi inscriu prichindeii la scoala primara pe site-ul nou...de ieri ma chinui.
Nu-mi vine sa cred ca am copii de scoala .Totusi mi se pare cam devreme, vor avea doar 5 ani si 9 luni .O sa fie mai grea cartella ca ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
[
Mami-stefi-ce mesaj frumos ai scris despre tara
ce mai faci?
vezi ca mi-ai ramasa datoare cu un raspuns
ai scris odata un subiect la actiuni urgente sau cum s-o numi cind ai mers in tara si tot intrebai de procura si ti-am raspuns de nu stiu cite ori si te-am invitat la mamici italia si ti-am scris sa ne spui cum ai calatorit si daca te-ai linistit si n-a avut probleme si n-ai mai scris
asa ca acuma te-am prins nu mai scapi (sto' scherzando)



A decurs totul ok! Nu am avut nici un fel de problema.
Scriu mai mult mai tarziu,sa apuc sa va citesc,ca acum sunt pe fuga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna dimineata! Am revenit!
Dau si o sau un ceai!
In primul rand,imi cer scuze ca nu am prea semnat condica .

Ginger Multa multa sanatate tatalui tau!

Costyhunny La fel,multa sanatate si optimism!
Frumos ati inceput anul! Numai din petrecere in petrecere!

Ema Bine ai venit!Locuiesti la Venezia! Ce norocoasa esti ca 'gusti' din acest minunat oras zilnic! Noi stam destul de aproape de Venezia(100km) si am fost de multe ori.Dar data viitoare sa imi zici unde anume gasesc magazinul in care lucrezi sa iti fac si tie o vizita.
Multa bafta cu organizarea nuntii!Daca aai nevoie de un sfat/o parere sunt numai ochi si taste ! Ador nuntiile!

nafi Multa bafta cu noul job si cu operatia! Hehe,frumos loc de munca! Acasa si in calatorii! Sigur,ca poate fi obositor(sau mai obositor decat un alt loc de munca),dar daca iti aduce satisfactii materiale,personale si profesionale,cred ca treci mai usor peste oboseala.
Cu suzeta.. hmm.. imi amintesc de Stefanut.Era tot timpul aproape cu suzeta in gura(cu yaya cum zicea el) si intr-o duminica dupa-amiaza atata a tras de ea pana a rupt-o.Nu aveam de unde sa luam alta si plus,am vrut sa profitam de momentul acela ca sa renunte la ea. Si cateva ore i-am tot repetat ca 'Asta e,acum daca ai rupt-o nu vei mai avea yaya!Oricum,tu esti baiat mare si nu mai ai nevoie de ea!O zana va duce suzeta la alt bebe mic care are mai mare nevoie de ea!' Si cate si mai cate de genul asta i-am zis atunci. Daca la inceput parea un pic afectat,pana la urma a inteles si arunca suzeta rupta zicand ca nu ii mai trebuie.Cateva nopti se trezea si cerea suzeta dar ii spuneam ca a rupt-o si nu avem de unde sa luam alta ca nu e deschis la farmacie si il luam in brate,il pupam,incercam sa ii distrag atentia pana adormea la loc.Si in timpul zilei era un pic marait,indispus.A fost un pic obositor,dar acum e totul ok !

Genziana Imi pare bine sa te gasesc si aici! Multumesc inca o data pentru ca m-ai ajutat sa completez acele acte!

O zi frumoasa va doresc,in contrast cu vremea de afara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

Salutare tuturor!
Ofer si eu o cafeluta!
Mamistefi,cu cea mai mare placere te astept! Poate veniti de carnaval, incepe pe 26,sambata acum si tine pana pe 12 febr, in ultimul week-end e mai frumos, doar ca e si fffff aglomerat. Si eu iubesc Venezia, in fiecare zi fac finta ca sunt turista si casc ochii si ma minunez, doar ca in San Marco din august nu am mai fost, eu lucrez langa Chiesa dei Frari.
Azi e soare aici , de dimineata m-am trezit foarte bine dispusa si fredonez ( in gand, ca sa nu sperii lumea cu vocea mea ) " e vara afara, e soare afara" ...un pic mai avem de asteptat!

Toate cele bune multe zambete va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

Genziana, vroiam sa te felicit pt copilasi ca vor incepe scoala! Si eu imi doresc gemeni, stiu ca e mai greu, dar si mai frumos, asa ca sper, cu toate ca in familiile nostre nu sunt antecedente.
Si cum de felul meu sunt cam cu capul in nori sm uitat sa ii multumesc lui mamistefi prima pt disponibilitatea de a ma sfatui in legatura cu nunta. Am o agenda pe care scriu cand imi vine vreo idee, sunt destul de linistita acum, am platit avans la restaurant, dj si fotograf. Va fi ceva restrans, asa ca am ales dj, dar chiar daca erau 400 de persoane, tot dj vroiam, e o atmosfera mult mai frumoasa!
Am scapat si de moderarea mesajelor, asa ca va aparea tot ce scriu in timp real

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Cu cea mai mare placere,Ema!
Cum am spus.. ador nuntiile !! Imi place sa discut despre nunti,despre organizare,despre tot ce tine de nunta!! Probabil si pentru ca am trait la maxim nunta noastra si de acum,retraiesc aceeasi emotie de fiecare data cand merg la o nunta,cand vizionez o filmare,cand vorbesc de o nunta! E ceva atat de special,atat de magic!
Pai nu mai e mult pana la vara!
Rochia ai ales-o? Tema nuntii? Culorile? Meniul? Verighetele?

Pff,am atatea emotii pentru tine ! Doamne,ce mult imi plac nuntiile !

Sper sa nu te deranjeze intrebarile mele si curiozitatea mea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

buona sera Diaspora :)
vesti nu prea am
de fapt prima e ca duminica am aniversat 12 de casatorie,am iesit si am sarbatorit
Giulia ma distra ca eu ii explicam ce anume aniversam si ea intreba
ea:da eu unde eram mami?
eu:pai tu nu erai atunci,erai numai in gindul nostru
ea:bine da stiu ca am crescut la tine in burta si m-am nascut dar cum am ajuns acolo ?
eu:pai era mai mica decit o mazarica,apoi cit o mazarica,apoi ai continuat sa cresti pina n-ai ma avut loc si te-ai nascut apoi cind cresti mai mare iti explic cum ai ajuns acolo
acum are 5 ani si 7 luni pt cine nu stie (cam devreme sa dezbat subiectul acesta)
Genziana-asa si eu am ramas la un copil
cine stie ce ma apuca mai incolo dar nu cred...nu stiu....
Ema-iti dioresc sa vi se indeplineasca visul de a deveni parinti
asteptam poze de la nunta si de ce nu si mai repede daca vrei sa te vedem si noi
noi aveam creat un album pe picasa mamicile din italia si aveam fiecare album,cind punem poze anuntam ca am pus poze noi si intra fiecare sa le vada si erau pe privat toate ,nu avea nimeni acces la ele
Mada-welcome
ce fain ca ai fost in tara
si eu vreau
Ginger-sanatate tatalui tau
si eu am inscris fetita la scoala azi
nu stii cum e tot ca la gradi? cu graduatorie sau cum? tre sa asteptam lista in mai? sper ca mi-o iau unde am inscris-o
avem bobocei anul asta
Costy-te asteptam cu vesti
sa-i fiti alaturi mamei tale acum cu necazul asta si unchiului tau
sanatate lui Edy ca e tot bolnavior
Mami-stefi-asa asa pina la urma ai aparut
cum te-ai acomodat pe aici? de cind esti in it?
seara placuta ragazze!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

Sa stii ca iti raspund cu placere la intrebari! Cununia civila am facut-o in oct 2011,la fix 1 an dupa ce ne-am cunoscut(dragoste mare,deh si compatibilitate maxima ). A fost si atunci restrans, numai ca a fost bataie muuuulta de cap... Totul s-a petrecut aici, asa ca am avut de facut destule bilete de avion..si implicit drumuri la aeroport.
Vrem o nunta simpla, pt noi cel mai important este ca ne unim in fata lui Dumnezeu in Biserica, restul nu e decat "cancan". Sincer, din ce m-am documentat si am auzit, nuntile au devenit( de fapt cred ca au fost mereu) o afacere din care ori iesi in plus,ori in minus...Sa iti ia nasa trusa de farduri si parfum si sa plateasca coaforul?!!!! Nici buchetul nu vreau sa mi-l ia nasa, ci al meu mire!si sa ia buchet si pt nasa, ca asa face un gentelman
Rochia cred ca o iau ori din Iasi ori Suceava,PiatraNeamt, nu imi fac probleme, sigur gasesc ceva frumos. Restaurantul se ocupa de decoratiuni, daca eu vreau ceva extra, mi-au dat nr de tel de la o agentie...apropos....trendul de anul asta e ca peretele din spatele prezidiului, masa mirilor, e sa fie din petale de flori, cost 2000-3000 €...nu, multumesc!
Despre meniu deocamdata stiu doar pretul , vor fi 4 feluri de mancare, cu tort si alea alea incluse.

De-abia astept sa se intample totul, voi trai la intensitate maxima, sunt destul de emotiva, sper sa nu plang...
Sa zicem "moftul" meu e sa am fantana de ciocolata, cam atat vreau extra .
Acusi incep negocierile pt concediu, vreau ca dupa nunta sa mergem cateva zile sa ne relaxam.

Nu vreau sa monopolizez discutia, asa ca va propun sa imi povestiti despre nuntile voastre, cum v-ati organizat, cum au decurs lucrurile!

In speranta ca va va face sa impartasiti amintirile voastre, va astept cu povestile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna seara! Va poftesc la o cana de compot de mere!

Prima sa ii raspund Ioanei.Sunt in Italia de destul de putin timp,zic eu.In mai se fac 2 ani de cand sunt eu,iar in septembrie 3 de cand e sotul.M-am acomodat ok,dar tot zic ca nu e locul meu aici.Nu vreau sa detaliez ca iar imi sare lumea in cap cu rosii si alte cele.Cert e ca vreau altundeva sau acasa.

Ema La noi,pot sa spun ca eu am cam organizat nunta de una singura.
Ne-am casatorit civil in martie(eu aveam 6 luni de sarcina) si apoi in septembrie vroiam sa facem nunta odata cu botezul lui Stefanut.Dar scumpul nostru baietel era tot agitat si asa ca am hotarat sa il botezam mai devreme.
Nu am avut nici un fel de 'extravagante'.Rochia am inchiriat-o,verighetele sunt din acelea simple,din aur galben.La capitolul muzica am optat pentru o formatie,nimic cunoscut.
Pe mine la un moment dat ma lovise un dram de nebunie si imi doream buchet de trandafiri albi cu o inima din tradafiri rosii in mijloc.La orice florarie am fost se uita lumea la mine ca la felul 7.Pana la urma am gasit o doamna draguta care 'm-a trezit la realitate' spunandu-mi ca e nevoie de o cantitate destul de mare de trandafiri ca sa iasa 'modelul' mult dorit,ceea ce inseamna o greutate considerabila a 'produsului finit'. Si am renuntat.
Sala am decorat-o noi.Cei de la restaurant au pus numai husele pe scaune,si au asezat mesele frumos .
Culc ingerasul din dotare si revin!

Edit ca sa termin ideea.
Emaai mare grija cu decoratiunile restaurantului! Si noua ne-au propus sa ne decoreze ei sala.Noroc ca le-am cerut niste poze sa vad ce si cum pot face.Si nu am fost deloc incantata! Era asa impopotonat totul,incarcat,plin de baloane.Asa ca am facut noi.Mai tarziu pun si o poza.
Apoi vroiam sa avem balon cu confetti si am sunat la firme de profil.Preturile erau ok(in jur de 150-200 lei),chiar optasem pentru un model la una din aceste firme.Dar cu cateva zile inainte sa dau comanda,am mers in vizita la o prietena si fetita ei avea un balon urias.Si atunci mi-a trecut prin cap ca as putea cumpara un astfel de balon pe care sa il umplu cu(,) confetti. Si asa am facut!Ne-a ajuns la 30 de lei totul.
Tot cautam torturi de nunta si ma speriasem de preturi.45-50 ron/kg.Pana am auzit de o femeie care face acasa torturi si prajituri cu 20 lei/kg(Atat ca noi i-am dus fructele pentru tort).Am fost foarte incantata si de pret si de calitate,aspect,tot.Mi-a placut ca l-a facut fix in ziua nuntii si am trimis cateva persoane pe la 1-2 dimineata sa il aduca la restaurant.
No si cam asta a fost.
A!Uitasem.Noi am vorbit cu baietii de la muzica,ca dupa ce ma iau pe mine de acasa,ei sa mearga direct la restaurant,sa nu vina cu noi la biserica.

Nu am avut nunta mare,nu a fost pretentioasa,ci traditionala.Am ramas si cu ceva banuti dupa,lumea s-a simtit bine,deci noi suntem multumiti.

Mergi la inceput