Piersicute de iulie august (15)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Azi am avut zi plina, serbare la Bianca, vizita la sora-mea, shopping si apoi iar shopping (a doua tura fara copil dupa mine), apoi facut mancare, culcat prunci si acum ma pregatesc sa ies si eu in club haha.

O seara buna tuturor!
PS: sunt reduceri la jucarii in carref. 40%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Maria, multumesc de intrebare. Oana este mult mai bine! Am facut o tura de tratament cu Nexium 1/4 dintr-un plic pe zi si a fost foarte bine. Insa dupa tratament a reaparut voma, mai ales seara cand mananca mai mult. I-am bagat Lp Ar pe care l-a tolerat 2 seri, in a 3-a a vomitat si Lp Ar si a fost groaznic ca s-a cam chinuit. Asa ca am cerut parerea altei pediatre si acum avem urmatoarea schema de tratament:
- gaviscon infant (luat de pe amazon) de 2 ori pe zi cate jum de plic in laptele meu -pt a ingrosa
-debridat de 2 ori pe zi cate 2,5ml - pentru tranzit, Oana fiind si constipata. Si odata tranzitul reglat mai reduce si starea de regurgitare.
Tratament care sa-l facem 6 sapt. Iar de tratamentul cu nexium, ca trebuia facut 6 sapt ca sa se rezolve problema, nu 10 zile cat am tinut noi
In alta ordine, ne-a sfatuit sa nu incepem diversificarea pana la 6 luni. Si in nici un caz sa nu incepem cu marul cum ne sfatuise medicul de familie, pt ca marul este accid la stomacel...
Medicum de familie ne sfatuise sa-i dam calciu de la 2 luni ceea ce eu nu am facut, iar acum la vaccinul de la 4 luni m-a certat ca nu i-am dat calciu. Iar cealalta pediatra mi-a zis sa opresc calciu ca risc sa se inchida fontanela prea
Cam asa, de ju sti care este cea mai buna abordare...
Va pup, ma duc la muls si la culcare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Hai ma fetelor ce i aici???pai mai avem o sapt pana la craciun si voi picati toate in butoi?ia puneti mana si faceti va frumoase(cum a facut ile)curatenie inainte de s#259;rb#259;tori,prajituri ceva orice ca cred ca aveti prea mult timp liber la dispozi#539;ie de va apuca depresiile.mai tineti minte ce f#259;ceam eu inainte cu o noapte de a merge la na#537;tere?(glumesc.......si stiu ca e greu ca si eu mai pic cateodata in butoi ca voi dar īncerc sa ies la timp.de ex pe mine ma apuca ca nu ma pot spala pe cap(imi ia mai muuuult timp.))de kg nu mai are rost sa discutam ca plāng...dar pe bune acum vin sarbatorile si trebuie sa iesiti din starea asta.



Vera ma simt onorata ca nu m ai vazut blonda)))))))))))dar m ai vazut si mai slaba asa i???sau de fapt nu cred ptr ca va povestisem aici ca pot mānca o praji intreaga

Ile e super tare faza comica ce ne ai dato))))))))si e cat se poate de reala.si eu ma reg#259;sesc acolo.si like la ce ai facut...

Ada deci o #539;i iar din petrecere in petrecere bravo...nu cred ca a contat in ce ai fost īmbr#259;cat#259; ptr ca sunt sigura ca ai fost printre cele mai frumi

Michell deci si tu o dai in petrecere?super!!!!!

Ioaiiii cat e ceasul si eu nu m am culcat inca((((((sa ma vede#539;i dimineata
Pupici si va doresc o duminica pl#259;cut#259;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna dimineata fetelor,

Cafeluta calda si pt toate gusturile! Ce vreme e afara! Ploua, ninge, ploua si ninge ...
Tocmai ce o laudam pe Onuta ca e bine, ca in dimineata asta a dormit pana la 5.30, ceea ce este foarte bine, insa dupa ce a mancat la jumatate de ora a regurgitat laptic gros, ca laptele batut, iar la inca 10 minute a si vomitat! Nu mai stiu ce o sa fac cu copilul asta!

Azi sunt reduceri la jucarii la Carefoure, de 40 %.
La Fox sunt reduceri de pana la 70%.

Revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna dimineata voua, eu m-am trezit pt ca nu am somn.
Avem de aseara brad, insa imi trebuie mai mult decat bunavointa sa intru in spiritul sarbatorilor. Candva o sa va povestesc si ma opresc aici ca nu vreau sa tai bunadispozitia nimanui.

Lorena, contradictorii sfaturi ai primit. In principiu as merge pe mana pediatrului si nu a med. de fam. Comparand cu ce mi-a zis mie pediatra cand am mers cu problema de regurgitare SI voma a lui Eric, cu medicamentul cam la fel: Novo Ranidine timp de o luna de la ultimul control la urmatorul (in timp ce, inainte, am consultat o alta pediatra la urgenta care ne-a recomandat acelasi medicam., dar timp de 10 zile, probabil sa vedem ce efect are asupra bb). Insa cu diversificarea ne-a sfatuit invers decat a ta: sa incepem la 4.5 luni in ideea ca solidele introduse progresiv diminueaza refluxul. Dealtfel se si spune ca problema asta dispare treptat odata cu inceperea diversificarii. Ce pot sa-ti spun e ca problema la noi nu a disparut inca, e ameliorata, are zile cand nu vomita deloc aproape (ieri de ex.) si altele in care vomita mai des (dar oricum nu ca inainte). Vinerea asta mergem la control sa evaluam tratamentul.
Daca la voi persista problema, ai putea incerca sa i introduci cateva lingurite de cereale pe zi, cu laptic de-al tau. Eu cred ca nu are ce sa ii dauneze. Oricum mai consulta-te cu pediatra si sa luati cea mai buna decizie in functie de situatia particulara a Oanei, care poate sa difere (sau nu) de a lui Eric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata si multu de cafea
Noi ne preg sa mergem la decathlon cu tot poporu'
Michelle sper ca te-ai distrat

Fleur pup pt probl tale

Nicco iar ai disparut

LMA pt Mirunica de Carmina
LMA victorash de Porumbita

Sa fiti sanatosi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata fetelor!
Sper ca petrecaretele s-au distrat bine

Lorena pentru Oana si eu retinusem ca problema dispare cu diversificarea.

Fleur , suntem aici si pentru a ne incuraja si la bine si la greu, daca simti nevoia sa te descarci suntem aici!

Ali as vrea si eu sa ma pot mobiliza, dar cam greu, maseau la care mi-a lucrat ma doare de mor, SIlviu a luat si el raceala, am dormit cu el in brate deci sunt zombi, mama e plecata din Buc asa ca nu poate sa ma mai ajute cu copii, de oboseala mananc non stop si lista poate continua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

LMA sarbatoritilor zilei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna dimineata si de la noi,
Multumim de cafea, eu o beau acum pe a doua. Bebelus a dormit bine, dar de la 7 dimineata am avut concert, cred ca a vrut s ne povesteasca ce a visat - si cred ca a visat mult . Acum a ciugulit 50 ml lapte si doarme. Asta de bine ce il laudasem ca ieri a mancat bine.

Fleur, orice este, important e sa fiti sanatosi. . Nu te dai tu batuta asa usor.

Maria, hai ca trece! Nu stiu cum sa te incurajez cu dureril de dinti ca-s groaznice, racelile trec.

Ilenutza, ce v-ati luat de la decathlon? Am vazut poze pe fb, voi erati? As vrea sa iau si eu saniuta pt bebe, dar nucred ca mai gasesc.

Lorena, si noi am primit sfatul cu cerealele pt regurgitat. Inca nu i-am dat, pt ca mi se pare ca s-a mai rezolvat un pic de cand mancam nan..

Mai fetelor, ce e cu atmosfera asta deprimata? Nici mie nu imi e chiar bine, dar hai sa nu mai fim deprimate, e primul nostru craciun cu bb si trebuie sa fie ffff frumos, altfel o sa ne para rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dim!
am savurat cafeaua! am lucrat deja cu M la mate. acum face cu taica su la vioara, asa ca am un pic de timp ptr mine... pe bebel l am pus acolo cu ei sa caste gura...

ILE eu pe vremea asta nu am nici un chef de iesit.

Am pus si eu o poza cu R pe Picasa.
pe FB am inceput sa va identific...

LORENAFLORE: am mai povestit despre R: la noi s au rezolvat pb digestive (colici, constipatie, regurgitare) o data cu schimbarea marcii de lp (a fost pe NAN si am trecut pe Humana) plus ca ne a recomandat Anti Reflux. deci nu am mai ajuns la pastile. cand mananca numai san, fara completare, inca mai regurgiteaza, dar nu f mult. iti recomand un pediatru cu supraspecializare in gastroenterologie: Dr Cristina BECHEANU, de la Sp Grigore Alexandrescu:
http://www.spitaluldecopii.ro/clinici-sectii/clinica-de-pediatrie/pediatrie-digestiva/structura/
nu stiu daca merge la privat, dar poti sa o cauti dimineata pe la ora 7,30 la spital (inainte sa inceapa raportul de garda). mergi fara bb, vb cu ea ca sa ti spuna cand sa vii cu bb si sa nu stai sa o astepti pe acolo. sau suna la camera de garda si vezi cand e de garda.
oricum, multa sanatate bebelinei!

FLEUR: cred ca poti povesti si aici ca sa te descarci, daca crezi ca asta iti face bine. iti doresc multa liniste sufleteasca acum de sarbatori!

IIuli: a mancat mai bine M? esti mai linistita?

ADA: cum fu la distractie?

----------------------------------------------
DOI FRATI
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput