Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

CITIM. 3

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 9

viviana

3953 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Iarina_r inca nu am o parere despre carte. Sunt abia la inceput.
Daca mi se pare buna o sa va spun.
Mergi la inceput

iarina_r

243 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiiarina_r Adauga semn de carte la raspuns Trimite iarina_r un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui viviana

Iarina_r inca nu am o parere despre carte. Sunt abia la inceput.
Daca mi se pare buna o sa va spun.

Asteptam recenzii. Altceva de Kazantzakis ai mai citit? In afara de Zorba grecul. Eu mai am Ultima ispita a lui Hristos si Hristos rastignit din nou.

Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)
Mergi la inceput

Micaelca

66 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui J G

Saptamana trecuta mi-a picat in mana si am citit "Mama si sensul vietii" de Yalom. Foarte interesant, desi povestile parca n-au fost asa de juicy ca cele din "Calaul dragostei".
Am vazut ca a aparut si la noi "Problema Spinoza", dar exact dupa ce facusem comanda de carti de luna asta... deci luna viitoare!

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare

Mi-am luat si eu 'Mama si sensul vietii' si aia cu Nietzsche. Acum fac o pauza de Yalom ca sa mi se para si astea la fel de misto.

Acum citesc o (putin mai) veche dragoste de-a mea - Zeruya Shalev, 'Farame de viata'. Mi se pare si mai fascinanta decat 'Thera' si 'Sot si sotie'. O recomand cu toata inima.
Mergi la inceput

iarina_r

243 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiiarina_r Adauga semn de carte la raspuns Trimite iarina_r un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am inceput Jocurile foamei - Suzanne Collins, de fapt sunt la volumul II si chiar imi place. Recomand cu placere cartile.

Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)
Mergi la inceput

Marox

2130 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Marox un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu sint tot la volumul II din Hunger Games, deocamdata la primele pagini! L-am inceput pe primul cu destul aprehensiune, intrebindu-ma daca nu sint prea batrina pentru asa ceva, dar mi-a placut. Sper sa nu ma dezamageasca urmarea.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Mergi la inceput

mihaela_s

11195 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mihaela_s  Trimite mesaj yahoo luimihaela_s Adauga semn de carte la raspuns Trimite mihaela_s un Mesaj Privat  Reply with Quote
A citit cineva carti ale Lindei Olsson? Eu sunt tare incantata de ea, are un stil narativ extraordinar, ma fascineaza. De cate ori o citesc am in fata tabloul complet, parca ma uit la un film: imagine si caractere.

Nu stiu daca e tradusa in romana, ea scrie in engleza desi e suedeza de origine. Dar traieste in Noua Zeelanda. Ultima carte insa e scrisa in paralel de autoare in cele doua limbi. Am inceput-o zilele trecute si cu greu ma abtin sa nu stau ore intregi sa citesc.

Pe amazon vad ca sunt trei carti ale ei: http://www.amazon.com/Linda-Olsson/e/B001IGP24E

Ultima e asta: http://www.lindaolsson.net/?cat=15 vad ca e tradusa si in germana.

pur si simplu...

Hobby

calator de profesie
Mergi la inceput

viviana

3953 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Iarina_r am citit toate acele carti pe care le-ai scris.
Imi place Nikos Kazantzkis mult. A fost prieten cu Panait Istrati

Mihaela_s m-ai facut curioasa cu Linda Olsson. Pana acum nu am gasit traduceri.
Mergi la inceput

Mik

4739 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mik un Mesaj Privat  Reply with Quote
Micaelca, ca de obicei imi dai niste sugestii foarte faine.
Mihaela, am vazut ca Linda Olsson are o singura carte tradusa in franceza "Astrid et Veronika". Am sa o comand sa o citesc daca spui tu ca e buna.
De N. Kazantzakis n-am citit prea multe : Zobra, Cristos rastignit a doua oara si o carte pe jumatate (cumparata rupta :) ) despre o calatorie in Asia. Pe aici se mai gasesc (rar) carti doar pe la anticariate.
Marox, ceea ce citesti e si pentru tineret ? (asta ca sa stiu ce as mai putea sa-i cumpar celui mare)

Am citit o groaza de "minuni" : inclusiv o carte cu vampiri ! Adica "Domnisoara Cristina" de Eliade. E foarte interesanta, insa nu va sfatuiesc sa o cititi seara la culcare.

Va sfatuiesc doua aparitii recente :
- Toni Morrison "Home"
- Patrick Deville "Peste et choléra" (in Elvetia sigur se gaseste cartea) despre un savant-explorator-botanist Yersin.

Citesc acum Raymond Queneau "Exercices de style" : o aceeasi povestioara scrisa in enorm de multe feluri.

Mik.
Mergi la inceput

viviana

3953 Mesaje
Mik,
Nu stiu daca te ajuta, insa fii-mea a citit "Jocurile foamei" anul trecut. Abia implinise 14 ani. A devorat cele 3 volume intr-o saptamana.
Mergi la inceput

iarina_r

243 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui viviana

Iarina_r am citit toate acele carti pe care le-ai scris.
Imi place Nikos Kazantzkis mult. A fost prieten cu Panait Istrati

Da stiu ca au fost prieteni. Sotul meu e fan Istrati, eu nu prea.
Ai terminat Raport catre El Greco? Ceva impresii?

A citit cineva Tache de catifea a lui Agopian. O sa ma apuc sa-l citesc si eu dar dupa ce termin Cartea soaptelor a lui Varujan de la care am luat o pauza cu Jocurile foamei.

Am inceput cam multe carti pe care le-am lasat treptat din mana pentru ca nu m-au mai atras. Una din ele e Necazuri cu scoala a lui Daniel Pennac. In ultimii 2 ani mi se intampla cam des sa las o carte daca nu ma prinde, nu prea mai am rabdare sa o duc pana la capat. Si apropo de lasatul cartii am reluat dupa aproape un an o carte lasata care pana la urma mi-a placut foarte mult se numeste O zi mai lunga decat veacul de Chinghiz Aitmatov.

Mergi la inceput
Pag. din 9 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com