CITIM. 3

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

J G, galisia, multam! Le caut ca mi-ati facut pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Citesc - "Marea,marea"/Irish Murdoch
Imi place felul in care tipa s-a jucat realmente cu planul exterior al actiunii( comedie burleasca,desen animat)si cum ,in ciuda absolut ne-verosimilei povesti,"vocea" personajului principal,de care te atasezi iremediabil,suna atat de autentic.
S-a zis ca e o carte despre obsesie,despre recuperarea trecutului ;este o "mica" dar perfecta reflectie despre captivitate,inteleasa ca o constructie ,ca o "capodopera" a celui captiv.Ritm captivant,de thriller,umor,very nice !
Voua v-a placut ceva de Irish Murdoch,ce ati mai recomanda ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Vreau si eu o poveste frumoasa si POZITIVA de dragoste, nu Shakespeare, dar nici Brown, Steele et co. Poate sa nici nu fie tema centrala a cartii. Simt nevoia de romante Ceva recomandari?


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Edit, ca sa nu imi dati drame :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ioana si eu caut o recomandare de poveste de iubire, ultima citita a fost "Impreuna" a Annei Gavalda, care m-a emotionat bine de tot.

Am terminat "Moarte subita" - super, super carte, mi-a placut enorm. Cred ca e prima data cand citesc o carte lipsita aproape complet de clisee si patetisme, foarte "genul meu". Chiar daca nu e o poveste frumoasa, eu am terminat-o cu un sentiment de speranta si de bine. De fapt, cred ca povestea mi s-a parut foarte umana, autentica... probabil de aceea mi-a placut asa de mult.

Acum urmeaza una profesionala, nu stiu ce sa citesc dupa aceea... astept inspiratie si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Despre Impreuna auzisem ca este cumva pe o linie pesimista... Care e titlul original?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Despre Impreuna auzisem ca este cumva pe o linie pesimista... Care e titlul original?


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




"Ensemble, c'est tout"
Mie nu mi s-a parut pesimista, din contra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ok, o sa o caut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ensemble c'est tout = Hunting and Gathering... Mai ce permutari se fac la traduceri...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Ioana si eu caut o recomandare de poveste de iubire, ultima citita a fost "Impreuna" a Annei Gavalda, care m-a emotionat bine de tot.


Oare asta s-a tradus si in engleza ? M-am uitat rapid pe net si nu am vazut ...

Later edit: Gata, m-am lamurit ..s-a tradus, se numeste :Hunting and Gathering ...poate o gasesc si eu, ca imi place tema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Despre Impreuna auzisem ca este cumva pe o linie pesimista... Care e titlul original?


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




"Ensemble, c'est tout"
Mie nu mi s-a parut pesimista, din contra.

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Si mie la fel. Mi-a placut mult.

Mergi la inceput