Lorena are nevoie urgent de transplant!Avem paypal

Lorena are nevoie urgent de transplant!Avem paypal | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Intr-o seara imi suna telefonul si la celalt capat de fir, verisoara mea Raluca imi povesteste disperata despre o nepotica de la tara, din Coplean (langa Dej) de numai 5 luni care are nevoie urgenta de transplant, iar parintii, Ciprian si Simona nu mai stiu de unde sa isi adune banutii pentru interventiile medicale in strainatate.
I-am promis atunci ca o sa o ajut si eu cum pot, si asa, am ajuns aici, sa va rog sa o ajutati alaturi de mine pe micuta Lorena sa duca o viata normala alaturi de parintii ei.

Voi reveni cu detalii pe parcursul acestei saptamani, pana atunci va descriu mai jos ceea ce am primit pe mail de la Andrea din Cluj care tine legatura telefonic cu parintii fetitei si imi comunica mie pe mail pana o sa reuseasca sa-si faca cont aici sa poata tine legatura direct cu noi.

Vekoni Lorena Cipriana are doar 6 luni si deja si-a petrecut mai mult de jumatate din viata prin spitale. Lorena a fost diagnosticata cu ciroza hepatica prin atrezie de cai biliare extrahepatice si are nevoie urgenta de transplant de ficat. Din pacate aceasta procedura medicala nu se realizeaza in Romania la copiii cu varsta de pana la 1 an, iar micuta Lorena nu poate astepta inca cateva luni deoarece starea ei de sanatate se degradeaza treptat. In momentul de fata este internata la Spitalul de Pediatrie I Cluj-Napoca unde se fac demersurile pentru transferarea copilului in Belgia, Anglia sau Germania. Medicii au recomandat interventie medicala de urgenta in una dintre tarile mai sus mentionate insa costurile depasesc suma de 125.000euro.

Micuta Lorena are nevoie de ajutorul nostru pentru a invinge aceasta boala care sta ascunsa in spatele unui copil ce ne zambeste nevinovat si lupta in fiecare clipa pentru inca o zi de viata.

Le multumim din suflet tuturor celor care ne pot ajuta cu donatii la unul din conturile de mai jos:

BCR - Agentia Dealul Florilor, Dej

cont in RON (LEI) : RO41 RNCB 010805 49895 30001

cont in EUR : RO70 RNCB 063305 49895 30001

SWIFT : RNCB RO BU

Titular cont : VEKONI CIPRIAN

paypal: roxana . pavlicu @ gmail.com

confirmari paypal:
15.12.2012 - 25 eur - strumphitza
27.12.2012 - 5 eur - MM
01.01.2013 - 20 eur - buli
05.01.2013 - 50 eur - marcia03
11.01.2013 - 20 eur - ioanacarmen
15.01.2013 = 52 eur(70 CAD) - EG

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc DespreCopii pentru aprobare.

Am sa revin in cel mai scurt timp cu noutati despre starea Lorenei.




blog
proud
"Distinctia intre trecut, prezent si viitor este numai o iluzie ce persista cu incapatanare" Albert Einstein



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Of, Doamne! Multa sanatate micutei si vom ajuta si noi cum vom putea!

Acum 2-3 ani a mai fost aici un baietel, Siluan, cu o situatie similara, transplantul a reusit... Asa ca pastrati-va speranta vie!

Fiind perioada aceasta a Sarbatorilor, poate mai multi oameni isi vor deschide inima in fata suferintei micutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ana, te rog, scrie si numele titularului de cont.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

of Doamne, sper sa se stranga banutii si sa fie un succes transplantul, cat mai repede cu putinta.

Sa treceti cazul si la bazar
Sunt si eu prin zona sa ajut



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Monnvas, am editat primul mesaj si am scris in partea de jos si titularul contului, tatal fetitei.

De maine sper sa am mai multe vesti, fetita cu mamica ei se afla in Cluj, Ciprian este acasa cu fetita cea mare de 4 anisori intr-un sat de langa Dej si eu sunt la Bistrita, dar am convenit sa corespondam pe mail si telefon si sper ca Andrea (care din cate am inteles este studenta in Cluj) si verisoara cu Simona - sa poata intra cat mai repede sa ne dea mai multe detalii.


Va multumesc mult pentru feedback.

Maine ma ocup si de bazar. Multumesc.




blog
proud
"Distinctia intre trecut, prezent si viitor este numai o iluzie ce persista cu incapatanare" Albert Einstein



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ana, cai de actiune:
- in Libertatea, la rubrica Ajuta copiii - ziarista se numeste Simona Ionescu. Nu stiu daca mai am nr ei, dar are adresa de mail pe site.
- la ROMTELECOM, pt teledon. Noi la Iulia am cerut numerele prin Asociatia MAME. Nu s-au strans f multi bani, nu stiu exact cat, dar cata vreme nu costa nimic, e un castig in plus.
- la fundatia Mereu Aproape. Sunt singurii care pot oferi numere de sms. Iarasi, nu pot zice o suma exacta pt Iulia, zilele astea ar trebui sa aflam, dar e modalitatea cea mai comoda de donatie si prin urmare cea mai de succes. Aici iarasi iti pot da numele si numarul persoanei care se ocupa de copii.

Intai de toate trebuie sa se ocupe cineva de blog. Apoi contactati ziaristii respectivi.

Se mai pot organiza muuulte; pentru Iulia n-a fost nevoie de o suma chiar atat de mare, in plus o parte din costuri au fost acoperite prin formularul S2 (fostul E112). Trebuie sa se poata folosi formularul si pt Lorena.

Daca va pot ajuta cu ceva si inainte de ziua de leafa (contacte in principiu), trimite-mi un mail la monica.vasileanu@gmail.com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ana, posteaza si niste poze cu Lorena, aici la topic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna seara,

Monnvas, multumesc de aceste informatii.

Eu recunosc ca inca nu stiu cum sa ma organizez, mai devreme am vorbit la telefon cu Andrea, azi nu are internet dar de maine am inteles ca va fi on line si o sa vada cum poate ajunge la caile propuse de Monnovas.
Formularul S2 (fostul E112) o sa-l foloseasca binenteles si ei, din cate am inteles actele sunt in curs, asteapta raspuns saptamana aceasta sau viitoare.

Am incarcat cateva fotografii cu micuta Lorena - pe care le puteti vedea aici:
https://picasaweb.google.com/112031291133609460666/Lorena#5820384631870034610

Multumesc.


http://two-green-wings.blogspot.ro/" target="_blank">blog
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135348&whichpage=8" target="_blank">proud
"Distinctia intre trecut, prezent si viitor este numai o iluzie ce persista cu incapatanare" Albert Einstein



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Intr-adevar, a fost un baietel aici, Siluan cu o problema similara.
Contactatii pe parintii lui, stiu ca pastrasera legatura cu medicii din Hanovra unde Siluan a fost operat si ajutau copiii cu situatii similare.



Blogul lui Siluan Bota:
http://bebesiluan.wordpress.com/

Cred ca pe blog veti gasi datele de contact ale parintilor.
Am gasit, aici este despre fundatia Sfantul Siluan Athonitul

http://bebesiluan.wordpress.com/2010/12/21/fundatia-sfantului-siluan-athonitul/

Doamne Ajuta sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ana, si noua ne-a luat ceva timp sa ne organizam. Of, Doamne, ce suferinta pe puiul mic!

Pe vremea cand cautam pt Iulia oferte de la clinici, am remarcat ca mai toate clinicile - Paris, Geneva, Dusseldorf - au estimat costuri mai mari decat la Tubingen. Deci luati in considerare si varianta asta. Va putem trimite un contact de la Clinica de copii de acolo - un medic roman.

Citesc ca a ajuns deja in faza de ciroza. Inseamna ca transplantul este f. urgent. Incearca sa vorbesti direct cu mama fetitei, nimic nu se face fara un acord macar telefonic al parintilor.

Mergi la inceput