copil cu anxietate separare -cum se vindeca?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vrajitoarea

sotul pt ca il cam bate si sotul imi spune sa plec de tot cu tot cu baiat,pe fetita nu mi-o da.altadata sunt f nervoasa pt ca tot eu stau cu copiii ,nu am serviciu,si sunt f neastamparati, mai ales baiatul si il mai bat si eu.le-am spus si ca plec si ii las si alte prostii.acum merg cu el la scoala clasa zero ,la inceput am stat pe hol ,dar l-am pacalit de 2 ori ca il astept si amplecat acasa.de atunci nu mai vrea sa ma lase pe hol si stau chiar in clasa cu el .cat ma mai rabda dna invatatoare.diana mami de andrei(19.10.2006)si26+


Cred ca tu ai ceva probleme , nu copilul. De copil imi e tare mila , mi se rupe efectiv sufletul cand aud asa ceva. Nici eu nu as mai avea incredere in cineva care imi spune ca ama asteapta si ma pacaleste si pleaca. Incredibil. Daca te as cunoaste as trimite protectia copilului la tine acasa, vorbesc foarte serios. Va bateti joc de sufletul copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Eu sunt unul din acei copii speriati de separare.
CAnd eram mica... stiti cum era pe vremea aia, copii erau niste catelusi nu prea dadeau parintii importanta "sentimentelor" si de multe ori tratau copii ca pe niste animalute.
Ai mei au facut o gluma ca ma arunca in apa (eram in masina si treceam pe langa o apa mare)... De acolo eu m-am speriat puternic si au trecut ani in sir de cosmaruri. Pentru o gluma.
Nu stii cum functioneaza imaginatia copilului. Trateaza foarte serios aceasta dorinta a copilui de a sta cu tine.
Eu nu puteam dormi singura in pat... ba mai mult trebuia cineva sa ma tina de mana. Au durat ani de zile problemele astea... Ai mei nu m-au batut... desi la vremea ai o palma la fundul copilului nu se considera batut (deci eu cred ca mama ma mai articula cand "nu eram cuminte" -- dovada ca apoi m-a batut ptr note, asta imi aduc aminte).
Deci... acum trebuie sa recastigi increderea baiatului.
Inarmeaza-te cu rabdare si asculta-l atunci cand iti spune ca are nevoie sa fii langa el. Fii langa el pentru ca este destul de mare si acum e momentul sa fii mama lui si sa-i arati ca il iubesti neconditionat.
N-am o reteta... decat iubirea si linistea.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Diana, tu intelegi ca problema lui Andrei vine de la voi?
Si ca terapia nu il ajuta daca nu este sustinuta de voi?
Daca voi parintii il abuzati, pentru ca tot ce faceti voi cu sufletelul lui e abuz si pe urma dintr-o urma de constiinta va intrebati unde sa-l trimit sa-l repare la suflet ... nu pot spune decat ca daca traiati in alta tara, copii ar fi fost departe de voi ... luati in custodie de protectia copilului unde ar fi fost tratati mai cu grija. Si uite asa. voi aveati tot timpul din lume sa va paruiti, spargeti capetele si rezolvati problemele voastre grave de adulti ... fara sa va descarcati pe pruncii vostri.
Rezolvati-va problemele de cuplu, divortati daca nu va mai suportati, purtati-va ca niste adulti si lasati copiii sa fie copii nu arbitrii in lupta voastra.
Iti iei tu toate rosiile si judecatile noastre, ca macar ai avut curajul sa pui probleme pe tapet, desi am puternica senzatie ca tatal e un mare factor perturbator acolo.
Ce ai de gand sa faci cu viata voastra, ca a niciunuia din voi nu e cum ar trebui sau ar putea fi ? Stii ca la tine e cheia si pe tine e efortul si stresul, dar ... esti dispusa sa faci ceva?
Sau doar intrebi: cine poate sa-mi repare copilul ca eu sa pot sa continui sa-l bat, mint si ignor?

viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Doamne,nu-l mai bate....toti copiii sunt obraznicuti,fac prostii,mai strica cate ceva,mai plang...dar nu-l bate.Nu pricepe de ce....cum ai inima sa dai cand se uita la tine obrajorii inlacrimati?



Esti epuizata..ok....inchide-te in baie,da drumul la apa si urla singura,da-ti palme..dar nu bate copilul...nu-l bate nu obtii nimic asa.

Pai tu si sotul nu-l iuiti?Cum poti sa-l lovesti....poate o palmuta la fundulet.ei na..sa zicem ca ar mai merge,dar copilul e copil.

De ce sa dai cand e sufiecienta iubirea?Empatia?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vrajitoarea

nu am actualizat semnatura mea.nu sunt gravida ,am deja o fetita de 4 ani si am avut multe probleme la care andrei a fost martor.in ultimultimp m-am certat cu sotul pt ca il cam bate si sotul imi spune sa plec de tot cu tot cu baiat,pe fetita nu mi-o da.altadata sunt f nervoasa pt ca tot eu stau cu copiii ,nu am serviciu,si sunt f neastamparati, mai ales baiatul si il mai bat si eu.le-am spus si ca plec si ii las si alte prostii.acum merg cu el la scoala clasa zero ,la inceput am stat pe hol ,dar l-am pacalit de 2 ori ca il astept si amplecat acasa.de atunci nu mai vrea sa ma lase pe hol si stau chiar in clasa cu el .cat ma mai rabda dna invatatoare.problema asta cu separarea a inceput vara asta,nu era asa ,mergea cu sotulla cumparaturi sau cu altii ,acum nu mai vrea fara mine niciunde si nici eu sa nu plec fara el sunt putin disperata.

diana mami de andrei(19.10.2006)si26+


m-au trecut fiorii
pune-te in locul copilului tau, macar o clipa - si vei realiza ca tu si sotul tau aveti nevoie URGENTA de consiliere!!! va comportati ca niste bestii!
TU esti putin disperata? ha? pai atunci cum e copilul tau? ce e in sufletul lui? la asta te-ai gandit vreodata?
sunt cu totul de acord cu anda141, si eu as trimite protectia copilului la voi, sa ia acele biete suflete din calvarul pe care il traiesc, iar voi doi adultii sa va puteti scoate ochii fara martori.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Diana, nimic nu te scuza, ca sa bati copiii. Nu vreau sa te judec pentru ca nu stiu ce e acasa la tine, dar bataie nu e o solutie. Epuizarea ta nu e o scuza.
Problemele grave sunt cele de sanatate,care nu mai au o solutie, umblatul ani de-a randul prin spitale cu un copil bolnav cautand poate-poate exista vreo speranta, sa ramai in mijlocul iernii cu un copilas de 2 ani pe strada, la -20 grade, fara adapost in conditiile in care a trebuie sa pleci din casa TA pentru a-ti salva viata ta si a copilului. Ani de chin, de urmarire si procese pentru a scapa de un obsedat bolnav cum sunt cei pe care ii vezi la TV ca isi injunghie fostele neveste. Si multe, multe altele. Si nici eu nu am avut scuza ca sunt epuizata si sa imi maltratez copilul.
Stii ca de la o astfel de violenta, care in viziunea mea a durat putin (2 luni), copilul meu face tratament deja de 5 ani? Ce scuza ai tu sa iti bati copilasul? Iti poti asuma faptul ca chestiile astea pot genera niste probleme grave de sanatate, cu care piticul tau sa ramana toata viata. Te vezi dandu-i tratament la fiecare 8 ore pentru ani de zile, un timp nedefinit, doar pentru ca tu nu iti puteai stapani nervii?
Diana, lasa copilul sa isi traiasca copilaria. Iubeste-l neconditionat, pentru ca va veni vremea in care sa iti doresti sa il strangi in brate, sa il iubesti si sa nu o mai poti face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Diana daca bagi capul in nisip ca strutul nu se va rezolva nimic.

Ai nevoie de terapie. Tu. Pentru ca esti epuizata si la limita, pentru ca si tu la randul tau ai probleme legate de separare (acum cea de sot care ameninta, ma gandesc ca si altele cu ceva ani in urma). Pentru ca nu-ti permiti sa iti dai seama ce se intampla cu copilul tau. Nu ai suficiente resurse pentru asta.
Ai nevoie de ajutor. Ajutandu-te pe tine, iti vei ajuta si copilul. El e doar oglinda problemelor tale si ale sotului tau. Si nu te amagi cu ideea ca cea mica ar fi intr-o situatie mai buna, doar fiindca e "favorita" tatalui... nu e.

Hotareste-te si fa ceva, pana nu e prea tarziu. Pentru voi toti.
Numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralcat

Sau doar intrebi: cine poate sa-mi repare copilul ca eu sa pot sa continui sa-l bat, mint si ignor?


fraza asta as vota-o de o suta de ori...
de fapt vrajitoarea cauta o solutie pt. ea in primul rand, apoi pt. copil. asa mi se pare mie.
sper din tot sufletul sa intelegi ceva din mesajele primite si sa faci ceva in privinta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

woow , cand am citit titlu am vrut sa intru sa scriu ceva de genu...la noi la gradinita, nu au voie parintii, ci doar copiii, si cand am fost la inceput , ca sa-i castig increderea ca vin dupa el , nu-l las acolo pe veci, a trebuit sa-i arat pe ceasul de pe peretele gradinitei ca la ora 3 (i-am aratat cum sunt limbile ceasului cand e ora aceea),eu vin sa-l iau si la ora ceea eram acolo, mort copt.Oricat spunea el ca vrea sa stau acolo sau pe sala, ii spuneam ca nu am voie, ca scoala, respectiv gradinita sunt pentru copii , asa cum el la servici nu poate sta ca nu am voie sa-l iau.Crede-ma ca a inteles , mai ales ca a vazut ca si alti copii fac la fel.Dar la ora 3 devenea agitat si era cu ochii pe geam, dar eu veneam negresit.
Dar asta era mesajul meu strict la intrebare...la restul ma depaseste.O terapie de familie, de cuplu ar fi de mult folos la voi, daca nu vreti separare, altfel orice ai incerca nu va duce la nici un rezultat, va invartiti in cerc si nu gasiti solutii.Oboseala duce la nervi, certurile la frustrari si nimic constructiv nu iese de aici.

Si totusi ai scris ca anxietatea a inceput la copil sau se manifesta dn toamna asta.Pana acum era ok cu el?
Ca doar situatia voastra familiala nu e asa doar din toamna din cate scrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

buna.mersi de raspunsuri ,le-am citit acum ca pc ul meu s-a stricat.aveti multa dreptate toate.referitor la ultima intrebare ,andrei doar din vara asta are problema de separare de mine, inainte mergea cu sotul cu bicicleta fara probleme ,sau cu alte neamuri cu masina.acum mergem la psiholog si facem terapie comportamentala,cu reguli pt amandoi, daca putem sa le respectam.si sper sa se rezolve situatia lui si a mea pe urma.

Mergi la inceput