bebelus alaptat nu mai ia in greutate

bebelus alaptat nu mai ia in greutate | Autor: Bridget85

Link direct la acest mesaj

salut!
am cautat pe forum si parca n-am mai intalnit problema asta, asa ca deschid un subiect nou.
am un bebelus de aproape 6 luni alaptat exclusiv pana acum, care pana la 4 luni s-a dezvoltat foarte frumos- a luat de la 3.75 kg(la nastere) pana la 6.9kg(la 4 luni). de atunci insa n-a mai luat deloc pana la 5 luni cand l-am dus la medic, si de-atunci il duc saptamanal, si n-a luat decat in a 2-a saptamana inca 200 grame, ajungand la 7.1 kg. medicul de familie mi-a recomandat sa-i dau supliment de lapte de vaca cu faina de orez, dar parca n-as vrea sa renunt asa usor la alaptare, si in nici un caz n-as vrea sa-i dau lapte de vaca. pana acum am continuat cu alaptatul, iar azi am inceput diversificarea si i-am dat radacina de patrunjel fiarta si pasata.
sunt cam in pragul disperarii pentru ca speram sa alaptez cat mai mult, si dintr-o data vad ca planul mi s-a naruit. copilul nu plange de foame, mananca cam la 3 ore(daca adoarme, sta si 4), iar pana acum vreo 2 saptamani dormea toata noaptea de la 22 pana pe la 7-8. in ultimile saptamani a inceput sa se trezeasca noaptea din ce in ce mai devreme, iar azi-noapte s-a trezit prima data la 1.
s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare, ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mi se pare o greutate buna 7.1kg. Fetita mea a luat 200g intre 6-9 luni, adica in trei luni. E ok si daca ia mai putin, de la 6.9kg la 7.1 kg mi se pare bine, ei oricum diminueaza ritmul acela sustinut de crestere in greutate din primele luni. Important e sa nu scada si sa faca caca/pipi.
Nu te baza pe diversificare, in primele luni e doar pentru gust/joaca cu consistenta mancarii, laptele e baza, iar laptele tau e cel mai bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Bridget, spune-mi si mie te rog care e medicul ala foarte destept.
Iti pot recomanda un medic pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

De la 4-6 luni (in general de la 6, dar la fiica mea de pe la 4) scade ritmul de crestere in greutate, de unde pana la 6 luni iau cate appx 800 grame in greutate, mai apoi rar depasec 300-400 g pe luna. E normal, mai ales ca de pe la 3-4 luni consuma mai multa energie, se intorc de pe burta pe spate si invers, apoi o iau in 4 labe etc.
Eu as zice ca daca bebe e vioi ca de obicei, uda destule scutece, suge macar la cateva ore, e absolut ok. Nu are rost sa-l duci saptamanal la medic (unde in sezonul asta cine stie ce virusi de la alti pacienti mai prinde), mai ales la un doctor care da sfaturi atat de tampite ca al tau
Copilul tau a luat foarte bine in greutate, de acum nu mai ia atat de spectaculos, nu trebuie sa-l tii numai pe cantar, nu-ti mai fa griji, continua alaptarea si cu diversificarea ia-o incetisor, ca nu e graba. Trezirile mai frecvente mai mult ca sigur au drept cauza eruptia dentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bridget85 spune:

medicul de familie este d-na gana. oricum, nu am de la ea pretentia sa imi dea sfaturi f specializate, pentru ca nu este pediatru, este medic de familie.
ideea este ca de vreo luna incoace e si mult mai marait- daca nu il tin in brate sau nu-i distrag atentia mereu scanceste, plange. nici in perioada colicilor nu am avut asa probleme cu el. inainte dimineata il lasam singur in patut cu jucarelele, si se juca linistit chiar si 20-30 minute, uneori chiar adormea acolo. acum daca simte doar ca intentionez sa-l las jos incepe concertul.
dintisorii de jos ne-au iesit inca de pe la 4 luni, si n-am avut nici un fel de problema atunci, deci am exclus si motivul acesta.
de supt suge la 3 ore, dar daca doarme, il las si sta si cate 4-4.5 ore, si il schimb inainte de fiecare masa, deci face si pipi.
eu stiu si inteleg ca nu mai ia in greutate la fel de mult, si nici nu ma astept la asta, dar totusi timp de 2 luni nu a luat decat 200 grame. ma gandesc ca e totusi foarte putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Gana sau Ganea?
Incearca sa o consulti pe dna doctor pediatru Cojocea( are cabinetul pe str. Bucovinei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bridget85 spune:

gana. am sa incerc sa-l duc si acolo, dar intai sa faca cele 6 luni, si sa vad daca a mai luat in greutate intre timp. oricum, de vreo 2 zile a inceput sa doarma mai bine noaptea, si parca e mai linistit. ce e drept, am inceput si eu sa mananc mai bine, mai consistent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai normal ca vrea atentie, incepe sa cunosca lumea si ii trebuie siguranta emotionala ca sa poata procesa totul:)

Uneori copiii se lungesc si nu mai iau in greutate cand iau in cm.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

e absolut normal ce se intampla, insa fiind la primul copil probabil nu stii la ce sa te astepti. e normal sa vrea atentie, credeai ca va sta un an intreg in patut cuminte, fara sa ceara nimic? copilul progreseaza, incearca sa te ghidezi dupa el, nu dupa ce spun altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bridget85 spune:

poate nu m-am exprimat corect cand am zis ca vrea atentie. este foarte marait, nu este copilul vesel si bine-dispus care era inainte. inainte se trezea bine dispus, radea, chicotea, se inveselea tot cand veneam la patutul lui, iar in ultima perioada s-a trezit plangand, si toata partea de schimbat, pana sa-i dau papica urla cat il tineau plamanii. inainte statea in landou sau scoica, si eu pe langa el, ma strambam, ii cantam, ii zdranganeam jucarii, si era vesel. acum maraie si se calmeaza doar cand il iau in brate. inainte se trezea si studia acvariul, peretii, sau ce vedea pe langa inca vreo 10-15 minute inainte sa inceapa sa chicoteasca si sa ma duc la el, iar acum nici nu deschide bine ochii si plange.
asta inteleg prin "vrea atentie"
ancamak, am fost la cabinet, dar doamna are concediu pana anul viitor, asa ca am fost la doamna cobzariu, care mi-a spus ca e posibil sa fie o reactie legata de vaccinul de la 4 luni. mi-a recomandat sa-i fac vaccinul de 6 luni cat mai tarziu, si daca se poate, cu o luna intre cele 2 injectii. nici de acolo n-am iesit foarte impacata pentru ca mi-a dat o tona de "siropuri si granule" homeopate pe care sa le dau copilului, cand eu as fi preferat sa-mi spuna mai bine ce schimb eu in alimentatie ca sa ii aduc lui aportul de vitamine/minerale necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Or iesi dintii, la noi de la 5 luni a inceput "distractia". E o perioada, va trece, va reaparea din nou...acum fetiteti ii apar caninii si tot asa, are i dispozitie tare schimbatoare Curaj !

P.S. Si din septembrie n-a mai luat un gram dar s-a inaltat...

Mergi la inceput