Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

LML Mihai -Fat Frumos al lui Iiuli!

Vlad al Anei, sanatate, sa iti treaca repede raceala.

Si un pupic special lui Eric al Balantei, sa treaca tusea cea urata si mai ales problemele cu rinichii, sa fii cat mai repede vesel si perfect sanatos.
(Mergeti la Viena pt o a doua opinie sau ati hotarat deja o interventie?)

Ilenuta, Freedelia a spus de aerosoli, nu eu. eu recunosc ca nu ma pricep, sper sa nu am nevoie.

Despre diversificare, iar!... apropo de intrebarea lui iiuli, eu as incepe, asa usurel. Nu e vorba doar de greutatea lui bebe ci de nutrientii necesari daca nu mai ia lapte suficient. as incepe cu cereale imbogatite cu fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Of, mai fetelor, pai daca ar manca lapte credeti ca i-as da ceai?? Pana sa inceapa crizele astea cu mancatul nu gustase nicio picatura de ceai, dar dupa ce am ajuns de doua ori cu el lesinat de deshidratare la urgente stiu ca trebuie sa ii dau minim minim 600 ml lichide pe zi. Dr a zis ca nu conteaza nici dc bea mai mult ceai decat lapte, important e sa trecem cu bine de perioada asta.
Aruba: oho, toate trucurile le-am incercat, si cu schimbatul biberoanelor, cu pacaleli, prin somn, a baut pana si lapte amestecat cu ceai; pana la urma m-am calmat, ii dau cat vrea si restul ceai. Ceaiul il bea in completarea mesei - cand da afara de cateva ori la rand hiberonul cu lapte, ii dau ceai pana ajung la minim 100 ml de lichid per masa. In perioadele nasoale am avut si zile cu 300 de ceai si 200 lapte..
Balanta: asta a fost si presupunerea dr, ca nu i mai place gustul de topfer, i-am schimbat cu hipp, pe care l-a refuzat, apoi cu humana, de la care a inceput sa vomite, acum alternam topfer cu nan. Ceai ii dau baby calm amestecat cu baby drink (cate un pliculet din fiecare in 200 ml apa). Da, stiu, baby drink sunt niste chimicale ordinare, dar a trebuit sa alegem raul mai mic. :(

Hai ca iar nu am apucat sa raspund din urma si iar s-a trezit bb. Ramane pe maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hey! cum copila nu-mi mai lasa deloc timp liber intru scurt k sa nu ne dati disparute
despre noi - suntem bine, vrem tt atentia din lume, cam facem mofturi la nani - trebuie sa stau langa ea in pat sau langa patutul ei cand e f obosita adoarme in brate. e fascinata de ciupercuta de la mos nic, molfaie la ea tt ziua, deja s-a prins cum s-o stranga k sa o faca sa chiuie gangureste tt ziua, uneori ma rog de ea sa taca 30 de sec k sa inteleg si eu ceva la tv striga ghighi si gheghe tt ziua (asa k inainte de mama sau tata cred k o s-o strige pe buni gigi ). alaltaseara am observat k a inceput sa-si suga degetul mare cu o mega pofta era tare dulce cand facea asta dar i l-am scos urgent k e cel mai prost obicei posibil a mai incercat aseara o tura, azi vad k a uitat de el. am iesit afara la zapada azi - proasta inspiratie am avut sa iau carutul pt k nu merge pe zapada asa k am stat pe aici pe alee in fata scarii unde se topise zapada. nu stiu cum o sa fac de acum cu iesitul...cu manduca e riscant k pot sa cad, in brate e cam acelasi lucru...carutul cred k mai inainteza usor doar pe zapada batatorita...baza cred k ramane balconul...
sambata am fost in metro si am luat decoratiuni, am gasit niste globuri deosebite+beteala asortata, am mai luat o instalatie, o soseta de agatat pt antonia k noi aveam deja mi-am luat si storcator de fructe - e super tare! mult mai compact in realitate decat parea pe net. e mic si dragalash, abia astept sa-l pun la treaba. ieri am facut si pomul si a iesit f dragutz antonik e fascinata de beculetze, sclipiciuri etc
am mai si bucatarit - sambata am luat un crap proaspat dn metro si l-am prajit in malai+mujdei+mamaligutza iar duminik am facut curcan la cuptor cu garnitura de broccoli+lamaie/mujdei+parmezan.
am vaz k vbeati despre rel de cuplu - e un capitol deficitar din pacate adik vbim, comunicam, petrecem timp impreuna doar k toti 3 nu noi 2...de sex nici nu incape vorba...mie imi lipseste cheful de cateva luni bune, el a zis k nu-i simte lipsa si k nici nu a avut timp sa se gandeasca la asa ceva...o sa ne revenim noi.
trimit asta si revin cu raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Iuli la multi ani lui mihai.ceaiul il bea cu pl#259;cere?poate nu ii place laptele?????si eu as începe asa usurel diversificarea m#259;car de curioasa sa vad daca altceva papa.
Laura ii dai m#259;r cu biscuiti?de care???ca eu am c#259;utat dar nu am gasit ptr 4luni.voi nu mancati legume ,noi nu vrem sa auzim de fructe.il mai pacalesc cateodata si ii bag cate o lg in cereale.
Ina multumim ptr informa#539;ii
Ada ce Dr nebuna .cred ca ea avea ceva probleme cu capul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Iiuli -- o mamica ce avea bebe cand am avut-o eu pe Jodie, deci acum aproape 7 ani avea EXACT aceeasi problema. Era disperata, nu manca fetita lapte mai deloc. Nimeni nu stia ce are, toate analizele iiieseau ok. In final, cineva s-a gandit la exces de vitamina D, au testat si asta era!!! A trebuit sa ii dea lapte special, fara vitamina D, pe atunci nu se gasea innRomania si au ajutat-o alte mamici sa cumpere din strainatate. Tu cate picaturi de Vigantol i-ai dat? Poate ii sugerezi doctorului vostru sa investigheze...

Roxy -- poti sa iesi linistita cu port bebeul, chiar daca cazi, copilul este bine tinut, nu se zdruncina. Ca doar nu o sa cazi lata pe burta! Daca alunecinpe gheatza in principiu cazi in fund. Iar de impiedicat, poti si vara... Si doar ai iesit cu port bebeul...

Eu am cazut foarte nasol cu Jeff in port bebe, poate am scris atunci, mergeam pe o bordura intre un gard viu si o zona de iarba, m-am impiedicat si am cazut, m-am rostogolit, dar el nu a patit absolut nimic, nici macar nu aplans. Dormea, a deschis ochii si apoi a adormit la loc...

O zi buna, mi-au plecat copiii la scoala si eu cu cei mici ne pregatim de Bible Study, Jane la inceput nu voia sa stea, o lasam si o aduceau imediat la mine, dar acum s-a obisnuit si in fiecare zi imi zice "I wanna go Babi Tadi -- adicaelea Bible Study)

Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Balanta pup lasa ca il faceti voi bine pe bb

Iuli of nu stiam ca e asa nasol cu ceaiul. Pe de alta parte puiutul e grasanel la 8 kg, uite a mea cred ca nu are nici 7 kg la 4,5 luni

Freedelia scz ca am scris gresit, tot telefonul bata-l vina, am citit pe diagonala

Carmen sa inteleg ca ati dormit asta noapte

Ali cand ma lupt cu carutul prin trotuare sparte, gropi, noroi, asa imi vine sa pleeeeec din tara asta, ma bucur pt voi

Cu imbracatul copiilor, pe bb o las ultima
In general eu ma preg de plecare cu muult inainte, imi fac geanta, preg hainele , o imbrac de plecare daca e cazul sa ii schimb hainele de casa, de obicei nu, si cand suntem toti gata, o iau , ii pun combinezonul si iesim, sau mai suge putin inainte cu geamul deschis
Si Rafi e mic sa stii, ai mila si de el cum zice bunica-mea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si hai la cafea.
Clay, sanatate micutului si la multi ani.
Ada, cred ca ea avea probleme cu capul. Nu stiu pe nimeni cu bebe prematur in afara de voi pe forum, dar mi se pare logic sa se tina cont de varsta corectata. Pacat ca sunt si dr din astia. In loc sa te incurajeze, iti spune baliverne. Sa ma anunti joi ce zice prof de transpiratie.
Iuli, si eu stiu ca daca bebe nu papa sau nu ia in greutate se incepe diversificarea mai repede. Probabil pe idea ca ii va placea mai mult hrana solida si se va ajunge repede la inlocuirea unor mese. Presupun ca doar cand mananca cantitati semnificative de hrana solide ia totusi si ceva nutrienti ca la inceput din 5-10 ml.....In alta ordine de indei, La multi ani lui Mihaita.
Inaf, bine ai revenit, multumim de info interesante si te asteptam mai des.
Of, balanta, tusea va mai lipsea...Sanatate multa si sper ca la Viena sa se rezolve toate problemele. Cu masina vreti sa mergeti? Eu am citit ca cerealele de quinoa are fi ok, dar nu iti pot spune din experienta.
Freedelia, citisem si eu recent ceva despre posibilele efecte secundare la D3 si nu mi-a placut deloc. M-am intrebat daca e normal ca la noi sa se prescrie 2 picaturi/zi la toti bebeii.
Iuli, daca dai vit d3, eventual fa un test si scoate-o cateva zile. Si daca nu e de acolo, nu are ce pati bebe daca o scoti. Doar nu o sa faca rahitism de la cateva picaturi lipsa. M-am gandit si eu sa fac asta cand manca Aurora rau. Ce-i drept nici acum nu mananca chiar excelent, dar e totusi mai bine.Tie ti-a spus care e cantit minima de lichide/zi sa nu se deshidrateze? Se calc in functie de greutate?
Am si eu dileme cu iesitul afara. Cam greu cu caruiciorul prin nameti si eu nu am folosit niciodata port bebe de nici un fel. Oricum, si eu incep ca si Ile cu ceva timp inainte pregatirile, geanta, hainele, paturicile, apoi bebe imbracat doar la sfarsit.
In rest noi suntem bine, Aurora papa cand 200 ml in 10 min cand 60 ml intr-o ora. Ea pare vesela si se pare ca a luat in greutate, cel putin asa zice cantarul de acasa. Doarme in continuare super bine...Doar faptul ca nu prea putem iesi pe afara ne incurca.
Eu astept cu nerbadare liberele sotului de sarbatori ca m-am saturat de rutina asta zilnica. Poate cu el liber si cu mama libera mai se schimba peisajul la mine acasa.
M-am intins o gramada...
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ina, da, stiu ca eric va trebui sa manance cu prudenta proteine, dar marc nu are restrictii. asa ca o sa iau (si) cereale de quinoa pt cand vom incepe diversificarea.
am decis ca odata cu diversificarea sa folosim doar produse bio/eco pt ei, in special pt a scuti rinichii lui eric de filtrarea chimicalelor din mancare.
freedelia stiu ca nurofenul si panadolul nu sunt pt tuse. insa niste nurofen ar fi mers la el, laringita fiind un proces inflamator. dar daca nu mai are voie ibuprofen, asta e.
laringita lui este virala, virusul fiind luat din spital (spitalul ala era plin de bronsiolite, inclusiv o fetita ce statea in salon cu noi avea si bronsiolita plus alte afectiuni).
nu il facem noi sa planga la aersoli. la primele 2 sedinte a fost ok, n-a plans. apoi a inceput sa se enerveze si sa riposteze. il inteleg, e satul de atatea proceduri medicale.
dr mi-a spus sa ii facem tinandu-l in pozitie oarecum verticala (adica tinut in brate, in fundulet), fiindca daca sta la orizontala, secretiile alea care se fluidifica il pot ineca.
ii facem cu ser si adrenalina.
azi noapte a tust mai putin, asa incat n-a fost nevoie sa ma mai ridic din pat cu el. sper sa ii treaca pana joi, ca sa poata merge la kineto (deja a pierdut cateva sedinte fiind internat).
fleur, deocamdata vrem sa mergem la viena pt evaluarea rinichilor lui.
muraturica, da, cu masina vom merge.
iuli, am inteles ca nici humana n-ar fi bun la gust; poate de aia l-a vomat.
stiu ca bune la gust sunt nan si aptamilul. cu siguranta mai sunt si altele, dar nu le stiu eu. zicea cineva ca aptamilul constipa. pe ai mei nu-i constipa deloc. chiar si cand erau mai mici, cel mai rar faceau o data la 2 zile. de la 3 luni jumate, fac zilnic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatzaaa

Ile m-ai prins :))) Aseara am avut musafiri asa ca am decalat putin ora de somn pana pe la 11 si ceva. Incepuse prost noaptea, a adormit greu, avea un somn agitat, tot maraia, pana la 2 s-a tot trezit. La 3 eu pompa, dupa care somn de voie pana la 8. Nu am auzit nimic. La 8 m-am trezit speriata ca micul nu a cerut papa, dar m-am culcat la loc pana la 9.10

Ce soare e afara, si mai tarziu vine codul peste noi... Saniutaaaaa

Fleur am preferat varianta cu lapte ca sunt mai usor de preparat. Am luat tor humana ca sa nu schimb laptele.

Brb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Iuli LML lui Mihaita. Incearca cu ceva lichide care ar putea sa-i placa, suc de morcov, supita, suc de mar. Ca sa fii undeva la mijloc cu diversificarea.

Balanta eu ziceam ca aptamil constipa. Depinde de la copil la copil, probabil cei predispusi la constipatie nu il tolereaza bine. Cum e Patrick... De gustul humana nu stiu ce sa zic, al meu cred ca ar manca si pietre. Singurul gust care nu i-a placut a fost ceaiul de musetel.

Roxy ce harnicute ati fost. Sa folositi cu placere storcatorul. Dezavantajul la cele micute este ca se umple repede cosul de gunoi. Cand eram gravida si faceam cate 2 l de suc de fructe, cam atat rezista cosul.

Mergi la inceput