paine neagra

paine neagra | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

voi ce mai puneti in painea neagra?
eu pun :
faina neagra/faina alba 80/20 %
gluten
drojdie
rye
molasa
cacao
chimen
flax seeds(macinate)...nu stiu cum se spuen in rom.

michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

tare multe puiin painea aia ....
Cand mi se pune pata pe paine neagra,iau de la Lidl faina de secara cu agent de crestere , adaug apa si-atat...
Paine fac tot la 3 zile dar din grau dur, in orice caz nu adaug nimic in afara de drojdie, sare , putin unt si apa.E foarte buna si tine pana la 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

In ultimul timp din pacate nu mai am timp de facut piine dar inainte faceam destul de des si puneam:
faina alba 60-70% faina neagra restul ( nu imi place prea neagra mai degraba semi)
miere
seminte de foarea soarelui crude
lapte
putin unt
bineinteles drojdie, sare apa

iesea f buna gustoasa;
cind am schimbat procentajul si am pus mai multa nearga am inceput sa dau rateuri asa ca am trecut inapoi la mai multa alba decit neagra;
flax seeds am inteles ca daca trec de o anumita temperatura nu mai au aceasi valoare nutritiva, se distruge omega acela din ele la inceput am pus dupa care nu am mai pus;( apropo de flax seeds, am ascultat sfatul cuiva care mi-a recomandat sa iau cite o lingurita pe orice mincare si am luat in greutate citeva kg, in momentul in care nu am mai consumat am stagnat/scazut putin la kg sint siguraca flax seeds a fost vina);
gluten nu am ffolosit niciodata nu cred ca e nevoie iasa piinea f buna si fara;
molasa nici nu stiu ce e...
am inteles ca daca poti lasa aluatul peste noapte sa stea in frigider si sa o faci a 2 a zi iasa f buna si sa nu speli castronul tot in acela sa faci si urmatoarea piine, nu am verificat insa daca e adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am facut si eu retzete si mai simple...dar asta imi palce cel mai mult.
dar as vrea o retzeta in care painea sa iasa mai deasa, mai grea ...cmai concentrata ca painea nemtzeasca.

molasa e un lichid obtinut din trestia de zahar.
flax seed nu am stiut ca ingrasa...hmmm...imi da de gindit.
glutenul o face sa iasa mai elastica si sa nu se sfarime dupa o zi.
...cat despre chestia cu castronul nespalat...no comments
am mai facut si eu coca seara si am tzinut-o in frigider pana a 2-a zi cand am copt painea. a iesti bine si asa.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Michelle- si nu iese dulce daca pui melasa?
Flax seeds - sunt seminte de in - de ce le pui in paine? ce gust da ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

pun doar o lingura de molasa la 600 g faina si nu iese dulce, iar semintzele de in sunt macinate mrunt ...nu mi se pare ca au nici un gust (de fapt se pot pune si in smoothies, sucuri....) dar le pun pentru calitatea nutritiva care o au.
de asta pun si un pic de chimen ca sa ii dea un pic de gust mai deosebit.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu fac paine la aparat , deci am retete de-a gata . insa fac si retetele mele , cu secara in special . asta-mi place cel mai mult .

pun 400 g faina alba
120 g secara
1 lingura ulei
1 lingurita sare
1 lingura lapte
1 lingura zahar
3 lingurite drojdie si aleg programul

deocamdata asa ma pricep sa fac . imi doresc sa devin experta sa pot face si la mana . atunci voi pune si alte ingrediente .

va felicit fetelor care va pricepeti la framantat !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am uitat . si 300 ml apa .

va pup si spor la bucatarit .

Mergi la inceput