Compatibil LR14

Compatibil LR14 | Autor: MadalinaM

Link direct la acest mesaj

Am cumparat niste jucarii ce necesita, fiecare, cate 2 baterii LR-14 1.5V. Mi se par scumpe si intuiesc ca jucariile vor fi ff folosite.
Stie cineva, exista acumulatori compatibili?

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Scumpe???

R14 sunt baterii clasice, formatul intermediar intre alte clasice, R20 si R6 (AA). Pretul unei baterii R14, ca si al oricarui alt format de baterie, depinde in primul rand de densitatea de sarcina stocata - cu cat e mai mare cu atat capacitatea ei e mai mare. Bateriile cu capacitate sporita au preturi de 2 pana la 10 ori mai mari decat gama inferioara (la subsolul careia roiesc bateriile made in China).

In ce priveste acumulatorii, formatul R14 nu l-am vazut pe nicaieri. Exista in schimb adaptori de plastic de forma R14 in care se introduce un acumulator format R6/AA (cel mai utilizat format de acumulator). Si la acumulatori e aceeasi poveste, chinezariile trebuiesc evitate (indiferent daca au nume de marca sau nu) pentru ca isi pierd foarte repede proprietatile - dupa cateva reincarcari nu mai sunt bune de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

O ultima precizare, LR14 si LR6/AA au (aproape) aceeasi lungime. Acesta e si motivul pentru care nu se fac acumulatori LR14.
Un acumulator AA sau o baterie AA sta in general foarte bine in locasul LR14, jocul arcului sau lamelei de contact pentru terminalul negativ acoperind foarte bine mica diferenta de lungime (de numai 0.5mm). Doar daca e nevoie de mai multa siguranta (jucaria sau unde-o fi se zdrangane tare) e de preferat un adaptor de plastic care sa rigidizeze acumulatorul in locasul lui.

PS. Locomotivele Tomy ale capcaunasilor au locasuri pentru baterii LR14. Dar la toate folosim cu succes bateriile AA. Si se zgaltaie bine locomotivele la macaze sau cand urca si coboara, basca forta centrifuga din curbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Multumesc,Capcaunul!

am verificat! merge brici(tot trenulet)

P.S.
Adevarul e ca nu desfacusem jucariile cand am intrebat!
doar cautasem pe net bateriile si uite ce gasisem

http://www.batteryupgrade.ro/shopBrowser_search.php?tracker=adwords_ro_modelnummers_2250lt&adkeyword=LR14&langId=18&gclid=COOK5OXWkrQCFUpb3godoFEAuw#/searchphrase/LR14/searchType/searchByPartnumber

apoi le-am gasit si pe cele la ~11RON/2buc(tot Duracell), dar varianta cu acumulatori AA e cea mai convenabila.

Mergi la inceput