varicela!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Chestia asta cu izolarea la varicela e diferit tratata. La noi e bau-bau. Pe afara se fac petreceri de varicela ca sa ia toti.
Recunosc ca mie mi se pare o boala urata (cea mai urata dintre toate bolile copilariei) - poate unde e singura pe care n-am facut-o.

Anya


e si firesc sa fie bau bau pt ca eu nici acum nu stiu de unde am luat varicela gravida fiind, ca nu stau printre copii, lucrez cu adulti, merg servici-acasa-eventual magazin

si cum am stat pana mi-am vazut copilul cu care eram gravida sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Si noi avem de luni...o forma destul de urata ,cu bube multe si febra si agitatie si mancarimi...offf.Doctorita ne-a spus ca ne izoleaza pentru cei din jur nu pentru noi.Dar la ce stare proasta a avut nici vorba sa putem iesi afara chiar daca ne-ar fi dat voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Eu nu l-am izolat pe fimiu cand a vut varicela deoarece avea o forma usoara si s-a pricopsit cu o enterocolita. Combinatia a fost nasoala copilului i-a fost rau zile intregi, vomita in continuu, dureri de cap.... La Babes ne-a zis doctorita ca de la varicela are sistemul imunitar slabit si de aceea reactia a fost atat de nasoala ca l-au suspectat ca a facut encefalita (o complicatie a varicelei).

Nu cred ca este o regula, mai degraba e vorba de cat noroc ai sa nu ia si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya
Referitor la contagiozitate, daca intra in colectivul din care a luat (sa zicem ca de la o familie de prieteni sau chiar de la gradi) nu e problema. Vorba pediatrei mele: de unde a luat-o? Sa o duca inapoi . Pe de alta parte, daca nu stii exact de unde s-a pricopsit cu ea, nu e ok sa o dai altor copii.


deci daca stii de unde-a luat-o e ok sa o dai si altor copii? ca ma gandesc ca nu-i contamineaza pe toti primul caz, da' se merge pe principiul sa facem toate eforturile sa da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Anca, mie mi-a spus pediatra ca nu mai sunt contagiosi in momentul in care toate bubele sunt uscate. Ai mei nu au stat doua saptamani acasa, nu a fost cazul... Insa erau toate uscate cand le-am lasat in colectivitate.
In ce priveste sistemul imun si posibilitatea unor alte imbolnaviri, tot de la pediatra stiu ca pana la 3 luni sistemul imun este foarte slabit dupa varicela. A zis ca e experienta ei si asa a fost (fata mea, care de la 3 ani si pana la 8 jumate, la varicela, nu a mai fost niciodata bolnava mai mult de o zi, in urmatoarele luni dupa varicela a facut raceli, otite, de toate...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Miana, citeste mesajul lui Mcoca. Repet: pe afara la varicela copiii sunt dusi in colectivitate ca sa faca toti. Deci trendul general e sa faca toti.
Personal am zis ca mi se pare o boala urata, dar nu cred ca la modul general intereseaza pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.Noi am iesit cu ea afara aproape zilnic la cate o plimbarica mica,la depozit sa ducem hainute pentru actiunea de Craciun ,la votare si sa vedem luminitele in oras.Bubele au inceput sa se usuce cam de ieri asa ca o mai tin acasa pana joi cand o sa mearag la serbarea de la gradi.Multumesc.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Miana, citeste mesajul lui Mcoca. Repet: pe afara la varicela copiii sunt dusi in colectivitate ca sa faca toti. Deci trendul general e sa faca toti.
Personal am zis ca mi se pare o boala urata, dar nu cred ca la modul general intereseaza pe cineva.

Anya


Am auzit si eu mitul asta cu "pe afara". SUnt curioasa unde, ca aici in Germania nu striga nimeni iupiii, adu-ti copilul bolnav sa fie si al meu. Si pina nu trece boala, nu ai voie sa il readuci la gradinita. Si asta e valabil si pt boli mult mai banale precum "gura-mina-picior".

Toata sarcina mi-a fost teama sa nu faca juniorul varsat de vint. Asta e singura la care nu am nici strop de anticorpi (cu toate ca ma fost in colectivitate de la 6 luni) si nici vaccin (pe celelalte le-am refacut la maturitate). Mama mea a facut una dintre bolile astea cind era cu mine gravida, daca nu ar fi fost in luna a cincea, probabil eu nu as mai fii pe aici: doctorii au speriat-o ca voi ramine cu retard de inteligenta sau oarba sau fara auz, sau sau sau. Au stat ai mei ani in sir cu grija in sin. Am avut noroc si sunt doar f bolnavicioasa si am probleme cu ochii.

Asa ca voi parintii cu copii bolnavi de boli infectioase, ginditi-va ce bine le faceti altora cind ii luati pe afara unde pot da altora bau-baul... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Sunt deacord cu tine,mi se pare aiurea sa stiu ca este contagioasa si cu toate astea sa ii expun si pe altii.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

http://desenenoi.info/laboratorul-lui-dexter-varicela/

Unii chiar exagereaza: http://jurnalul.ro/stiri/externe/superoferta-la-americani-acadele-cu-varicela-pentru-imunizarea-copiilor-50-de-dolari-cutia-596191.html

Mergi la inceput