Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu am mai scris nici eu cam din acelasi motiv ca si Adriana. Ideea ca cineva poate tipa la un copil de 7 saptamani e ca si cand vad o femeie tanara frumoasa pe strada care tipa singura la ea. pe amandoi ii plang de mila.
Si nu a fost o figura de stil, pt ca asta e reactia normal a unui bb cand cineva tipa la el sau un zgomot e prea puternic. Adoarme. De ce? Pt ca se ascunde in subconstient pt a se proteja de trauma. Cei mai marisori incep sa urle din panica dar trauma e asemanatoare.
Eu am 2 copii. Nu am pe nimeni sa ma ajute. Soacra-mea nu e in tara iar maica-mea a venit de 2 ori de cand am nascut si de fiecare data sta 10 min si pleaca. E pe principiul "tu i-ai facut, tu sa-i cresti". Si oricum relatiile noastre s-au racit destul de mult.
Uneori ma trezesc si eu si de 10 ori pe noapte, uneori cand am noroc doar de 2 ori. Fac mancare, spal, calc, smotru, tot ce trebuie... ca deh ...asta e. Insa niciodata nu i-am dat lui fi-miu nici macar una "dupa ceafa". Nici nu concep asa ceva... de fapt nici macar pedepse nu avem
Dupa ce am nascut am vazut ca fiul meu incepuse sa tipe ca apucatul din cand in cand. Am vb cu fetele de aici, de la "cab de psih", am cerut un sfat... fetele au venit cu ideea ca poate eu ridic vocea iar baiatul speriat ma imita. Nu prea imi venea sa cred la inceput apoi m-am analizat si da... de la oboseala aveam tendinta cand vorbeam cu el si nu ma asculta fie ridicam vocea fie apasam cuvintele. Exact in acele momente baiatul incepea sa tipe. Acum ma controlez si mai mult cand vorbesc cu el si se vede. Deja numai tipa de vreo sapt.
Copiii se sperie f tare de schimbarile noastre ale parintilor. Si sunt f sensibili la ele.
Nimic nu justifica abuzul fizic sau psihic asupra oricarui om. Cat despre un copil de 7 sapt ...prefer sa nu spun nimic.
Eu am fost un copil abuzat psihic si fizic "din cand in cand" si mi-au trebuit zeci de ani - pe la 30 de ani- sa ajung sa inteleg ca eu ca si copil nu am avut nici o vina si sa incetez sa-i gasesc scuze maica-mi pt a ma putea desprinde de ea. Cand eram mai tanara citeam carti de pshihologie si incercam sa vad de ce e asa... acum prefer sa o las in plata Domnului sa-si traiasca batranetea asa cum poate nimeni nu merita...singura.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Hello,
Nu stiu cum e la voi dar aici e muuulta zapaa, a nins pana putin mai devreme, zapada mare, noroc ca nu s-a mers la scoala astazi.
Olivia, nu sunt fan iarna, cu atat mai mult acum canda am copil mic si asta imi limiteaza iesirile, dar ma bucur si eu de zapada putin, pana incepe fleoscaiala si aparaia.
Mirabela, si eu mai am probleme cu sanul drept, in continuare, dar insist sa i-l dau ca sa produca si ala lapte. Noaptea il ia fara probleme, ziua se mai enerveaza la el. Astazi l-am cantarit si eu, tot asa prin diferenta, si ar avea 5500 g, ar fi super, il simt eu ca e mai greu.
Olivia, ti-ai comanda carrier pana la urma, ti-a dat un pret final?
In afara de Mirabela, a mai mancat cineva kiwi? As manca ca sa ma combat constipatia care ma tot chinuie inca.
Adriana, imi pare rau ca te retragi mai ales ca tu ai fost aducatoare de vesti bune in odiseea noastra. Din pacate, asa e comunicarea pe net, se poate intrpreta oricum ceea ce scrii. Ma gandesc totusi ca Elfica nu a vrut sa spuna chiar ceea ce s-a inteles,eu cand am citit nu asa am perceput.Nu mi-am batut niciodata copiii sa ii schingiuiesc, cu toate ca le-am dat cate o palmuta. Inca o data, imi pare rau.
Adina,am vazut poza cu caruselul ,e asa frumos Mihnea, sa va fie sanatos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Olivvet multumesc pentru link.

Mirabela te admir ca reusesti sa fii asa de activa pe forum cu 2 copii mici, eu nu reusesc, desi imi place f mult sa va citesc.

Fetelor de la 3 saptamani ma lupt cu un harait pe care il are bebe, l-am dus la 3 dr pediatri si mi-au dat pt asta tantum protect, ser fiziologic, pivalone, sol. colargon, insa fornaitul tot apare, nu este permanent, apare spre dimineata si uneori ziua.Am fost si la al patrulea pediatru, iar acest ane-a dat fluimucil.Suntem pe tratament de 4 zile, insa nu se vad imbunatatiri...Nu stiu ce sa mai fac...

Si, iar ma confrunt cu lipsa apetitului..bebe nu mananca decat f f putin.Banuiesc ca e de la constipatie, deoarece am observat ca in primele doua zile dupa ce are scaun, mananca mai bine.Eu ii dau si lm si lp...am schimbat de 3 ori si lp..,insa tot f constipat este.In prima luna nu am avut probleme cu scaunul, insa acum este ingrozitor nu reusesc sa l fac sa faca macar la 2 zile...

Interesanta ideea cu album de poze cadou pentru bunici

Am o mare dilema, deoarece nu stiu ce sa-i iau fetitei mele de 1 an si 5 luni, cadou de Craciun.As vrea jucarii educative pentru varsta ei.Avem carti cu sonor, joc in care introduci, patratul, rotundul etc, papusi, maimutoi...

Fetelor, sa va spun ce mai am in capusor... vreau sa schimb ceva la parul meu...mi a placut f mult in ultima perioada parul drept si tot mi l mai faceam cu placa, insa acum ma tot gandesc sa mi l fac undulat...sa-l fac permanent.Dar mi-e teama ca o sa iasa aiurea, ca o sa par mai batrana...parul meu este acum lungut si are culoarea lui naturala...Stiti persoane care au parul mai lung si l fac permanent?Eu nu stiu pe nimeni.Doar cateva doamne de varsta a doua, care si l fac avand parul scurt.

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Mi-aduc aminte ca am scris odata ca m-am rastit la Iris intr-o noapte agitata si ea s-a culcat imediat. Si nah, ma simt si eu acuma, ca vad ca se scormonesc franturi de postari si se scot in fata niste aiureli. Senzatia pe care mi-o lasa fetele astea de s-au suparat e ca unele de pe aici suntem niste denaturate nedemne de a fi mamici.
1. In primul rand, mie mi se pare de bun simt daca te deranjeaza ceva din ce scriu eu (eu general) sau consideri ca gresesc, sa spui : "uite, cutarica, parerea mea e ca nu e bine asa, daca-mi permiti, iti dau sfatul cutare". Multe suntem la primul copilas si categoric vom face greseli, daca noi gasim in cineva de pe forum un model de urmat, vom accepta sfaturi, daca nu, poate macar ne vom pune intrebari daca facem lucrurile corect. Si mai e varianta ca ne doare la banana si ignoram pe oricine ne contrazice. Daca avem 2-3-5 copii, nu inseamna ca detinem adevarul absolut, ci ca avem o experienta personala, care ne face experti in proprii copii, nu si in puericultura universala.
2. Fazele astea cu "am vorbit intre noi"/"am discutat pe privat", suna a grup arian. Puteti sa va consultati 24/7, ca nu se supara nimeni, dar nu e nevoie sa ne ziceti si noua asta, ca si cum noi nu meritam sa va citim.
3. Supararile astea si plecarile de pe forum, de parca Elvis a parasit cladirea, sunt putin infantile.

Parerea mea e ca un anumit grup are ceva personal cu una sau mai multe mamici si iac-asa apar niste conflicte jenante. Nimeni nu e mai mama ca alta !! Parerea mea !!

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Saluare!

Vero, imi pare rau pt problemele de sanatate avute. Este ok acum?

Mirabela, ce frumos! As trage si eu o bulgareala cu sotul, dar el e mai serios, nu l-as vedea facand asa :(

Eu n-am mai rezistat si am iesit cu ea afara, in brate. I-am pus o caciulita in cap, costumul de cosmonaut peste pijama si gata! Am stat 20 minute (ca nu mai puteam sa o tin), dar a fost tare bine, e placut afara. Rece, dar nu ger, numai bine!. Ne-am mai aerisit si noi. Azi a dormit doar 30 min. Am zis ca poate doarme si ea afara. N-a dormit, dar a fost tare cuminte si s-a uitat atenta in jurul ei.
Evident ca s-a gasit o baba binevoitoare: "aoleu, maica, pune-i ceva pe fata ca ingheata copilul!"
Am ajuns acasa, a supt 5 minute si a adormit la san!
Doarme de 10 minute. Sa vedem cat rezista, ca e cam nemancata.

Voi ce mai faceti? Ce va mai fac boboceii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Mirabelac - e pacat sa arunci lapte; sunt la farmacie niste pungi sterile speciale si le poti tine cu lapte 6 luni in congelator; poate vei merge si tu la un botez, la o nunta, la un mall si lasi la cineva laptele tau sa il dea bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, da, mi-am comandat carrier, mi-a trimis si ce huse are disponibile sa-mi aleg, am intrebat-o azi si de pret, cum primesc raspunsul te anunt. Cam in 1-2 zile raspunde. O inteleg, ca are 4 copii!
Eu am mancat kiwi, dar putin - tortul fetei a fost cu kiwi- jeleul, crema si cateva felii deasupra. Nu au afectat-o cu nimic. Ba chiar a dormit fb. Oricum, nu stiam ca e vreo restrictie la kiwi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Aoileu mai fetelor, va rog sa lasam certurile deoparte, vin sarbatorile si trebuie sa avem atmosfera de Craciun.

Of, of imi e tare necaz ca s-a ajuns la astfel de discutii, la mine nici neuronul nu mai functioneaza la ce zile am avut, cel putin aseara pe la 23:30 am tras un bocet pentru ca Stefan incepuse sa tuseasca si plangea iar Natalia adormise si s-a trezit si a mai adormit la 1:00, leganam patutzul nu mana pe suzeta si il auzeam pe S.cum tusea (ii dadusem sirpuri dar tot tusea) iar eu nu ma puteam misca de langa fata pt.ca s-ar fi trezit de tot. Din cauza neputintei m-am pus pe bocit pt.ca nu-l pot ajuta... dupa ce a adormit N. iar S.se potolise de juma de ora m-am dus si l-am pupacit tot... dimineata la 6 s-a trezit plangand ca-l doare urechea si gatul asa ca am facut planuri de tratamemt... deci, adio somn .
I-am dat otocalm si nurofen si e mai bine desi pe la 9:00 baiguia ca nu-l doare nimic, a mancat f.bine, nu stiu ce sa mai zic

Nici Natalia nu mai vrea san asa ca aplic metoda Merabelac si mai functioneaza cand si cand, mai bag pompa sa nu pierd laptele, nu stiu ce e cu ea, sper sa isi revina si sa lase mofturile

Catina - eu am facut in casa, am 5 borcane de 800gr. si sunt super-bune

Am intrat sa va zic ca e pacat sa stricam bunastarea forumului acum in prag de sarbatori .

Va pup pe toateeeeee!!!

P.S - nu va enerveaza treaba asta cu "sfarsitul lumii" ? Nu mai pot, zilnic primesc pe facebook astfel de prostii care ma dispera...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bob si Norma am ras de una singura de am speriat copilu' de fazele voastre, sunteti totale!

Moro iti urez succes si linisteste-te si tu, stimuleaza si ai sa vezi ca o sa creasca si productia de laptic, asa cum a fost si la alte fete.

Olivia te admir pt incercarile tale de a o alapta pe pitica.

Vero imi pare rau prin ce ati trecut, asta e riscul cu unul in colectivitate, de fapt si astia mari mai aduc virusi in casa, saracul sot al Oliviei, mai are un pic si nu-l mai primesc fetele in casa. Tare greu cu copilul la spital, cel mai greu moment este cand iti vezi copilul bolnav.

Anda am avut si noi probleme cu fornaitul la D, am incercat tot felul de medicamente, f greu a trecut de la sine. Nu stiu ce sfat sa-ti dau. Nici eu nu stiu ce sa iau cadou, al meu e mai mare oricum. Eu am avut parul permanent lung si la inceput nu mi-a placut ca era prea cret dar apoi s-a mai asezat si mi-a placut mult mai mult.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anda, nu ma pricep la cadouri pt copii mai mari. Poate fetele cu 2-3 copii iti pot da idei.

Din ce am citit si la piersicute si pe net, cand bbii au 4-5 luni noua ne cade parul rau. Cica in loc de 100 fire cate se pierd in mod obisnuit pe zi, ajungem la 500. Mie deja imi cade ca la balamuc, daca o sa cada si mai mult, chelesc.
Ma gandesc ca permanentul ala nu prea o sa-i faca bine parului. Nu stiu daca e o regula cu cazutul parului in alaptat, dar eu nu m-as risca sa-l supun la alte chestii msi ales la cat imi cade acum.

Mergi la inceput