am nevoie un sfat

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

ei nu zau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Intr-un fel, Deceneus (nu spun chiar des acest lucru) are si el dreptatea lui. Daca mama ar fi fost cea care ar fi facut copilul si ar fi disparut, motivele nu mai conteaza (ca era tinara, ca parintii au fost contra, ca pur si simplu nu a stiut ce sa faca atunci cind a constatat ca a ramas gravida si ea nu era pregatita, ca trebuia sa-si termine scoala etc. - sint o gramada de situatii de acest fel) si s-ar intoarce pentru ca si-a dat seama ce greseala a facut, toti am fi sustinut-o probabil pe mama si i s-ar fi gasit o multime de justificari. Daca tatal face acelasi lucru, el ramine doar un 'donator de sperma' si se presupune din start ca nu are intentii bune (nu spun ca le are, dar nici ca nu le are).

Asa cum am spus, adevarul trebuie spus, copilul trebuie sa stie adevarul despre indentitatea lui, nu cred in vieti bune bazate pe minciuni sau, sa fiu mai delicata, pe adevaruri ascunse sau spuse pe jumatate.

Sint de acord cu Andacos ca dezvaluirea adevarului nu ar trebui sa fie facuta in corelatie cu aparitia 'donatorului' si ca trebuie gasit un moment bun de a vorbi copilului despre tatal lui.

De asemenea, cred ca patipats17 ar trebui sa stie bine ce doreste (pe undeva, am simtit-o usor flatata ca a auzit de la el ceea ce probabil ca a asteptat ani de zile sa auda si nu s-a intimplat, scuze daca m-am inselat), cum sta fata de el, cum sta fata de barbatul care e acum in viata ei si sa aiba o discutie cu tatal copilului explicindu-i si lui clar situatia. Si daca acesta doreste inca sa faca parte din viata copilului chiar daca nu mai are nici o sansa sa fie intr-o relatie cu ea, atunci sa gaseasca toti trei adultii o cale buna si de mijloc pentru a face asta.

Insa, indiferent cum ar fi situatia, faptul ca tatal lui este altul decit cel care il creste, ar trebui adus, intr-o forma cit mai pe intelegerea si acceptarea lui, la cunostinta copilului si asta cit mai repede posibil.

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Mai, dar are ceva tupeu ex-ul, eu nu cred ca as putea sa stau de vorba cu el fara sa-i scot ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Voi care dati sfaturi nu aveti dileme, aveti numai certitudini.
Pentru voi nu exista femei care recug la sarcina ca mijloc de santaj sa-si "lege" partenerul, si sa-i influenteze viitorul profesionala si matrimonial.
Pentru voi femeia este intotdeauna victima barbatilor, niciodata victima proprilor planuri si ambitii.
Barbatul este un simplu "donator de sperma", sau dupa altele un "vibrator" mai complex, fara sentimente, fara drepturi, doar cu obligatii fata de copii, chiar si pentru copii pe care altcineva a decis unilateral sa-i aduca pe lume.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


In cazul asta nu cred ca evalabil ce spui tu. Da, femeia poate a decis singura sa pastreze copilul, dar si-a asumat, l-a crescut singura. El nu l-a vrut si a plecat, acum ce mai vrea? sa isi vada de viata lui...

Ea nu a spus ca e o victima, nu se comporta ca o victima, a pastrat copilul, si-a refacut viata, ii merge foarte bine, doar el se intoarce acum sa tulbure apele.

Si eu cred ca ar trebui sa ii spui adevarul cat mai repede. Nu i-as spune ca s-a intors tatal, cel putin nu acum, doar adevarul, ca tatal lui natural este altul. Apoi in functie de cum va reactiona copilul si daca va cere el sa il cunoasca, l-as introduce in viata lui.

In paralel as avea grija ca ex-ul sa inteleaga cat de clar se poate ca acum am o relatie frumoasa si nu sunt deloc interesata sa reiau relatia cu el. Asa vei putea sa iti dai seama pentru ce anume s-a intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu consider ca acel om nu se poate numi "tata" -un tata recunoaste copilul si il considera parte din viata lui .
Asa ca,vorba lui Baby blue : la gara cu el , si un picior in fund ca supliment ca nu v-a a reusi sa faca pe tata nici de acum incolo .
Copilul cred ca trebuie sa stie, dar atunci cand poate decide cum sa-l considere : un bastard sau un om care merita sa faca parte din viata lui.
Bineinteles, este parerea mea , Patipats , faci cum crezi ca e mai bine pentru copil, sper sa iei decizia corecta, oricare ar fi ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Deceneus nu a generalizat, incerc sa fiu OBIECTIVA si cred ca in cazurile la care face el referire are dreptate.... exista si categoriile de femei de acest gen! Si nu sunt putine, uitati-va in jurul vostru si le veti vedea ....
INSA, majoritatea cazurilor, din pacate, sunt cele in care tatal biologic decide UNILATERAL ca nu mai are chef sa fie tata pt copiii lui si se poarta ca un "donator" de sperma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu nu zic ca trebuie trimis ura si gara. ci ca trebuie testat totusi.

pe scurt, pt. ca nu vreau sa ma repet, acest om ar trebui sa priceapa ca nu are dreptul moral, doar pe considerentul ca este tata biologic, sa bulverseze viata mamei si a copilului.
acest om ar trebui mai intai sa demonstreze ca are RABDAREA necesara de a astepta sa arate ca merita sa i se spuna copilului ca el este tatal biologic.
a fi tata biologic nu este un merit si in cazul lor nu este un criteriu pentru a i se spune copilului. pt ca acum 6 ani i-a abandonat cu buna stiinta. ca tata putea fi si acum 6 ani, fara sa mai aiba o relatie cu mama, dc aceasta nu mai corespundea.

dar pt ca orice om merita o sansa si el are acest drept, insa conditonat.
dupa opinia mea, posibil sa fie si gresita, eu l-as supune la f multe teste.
- unul dintre ele este testul timpului. sa aiba rabdare enorma si sa nu pretinda sa i se spuna copilului adevarul prea repede.
- sa nu interfere in viata mamei si sa nu-i strice actuala relatie. nici macar sa nu aduca in discutie o posibila impacare. care chiar nu-si are locul si nu pare credibila pe termen lung.
- sa respecte dreptul tatalui adoptiv (chiar dc in acte nu este), de a decide in egala masura cu mama, de a participa la viitoarele posibile vizite.
- sa accepte o totala transparenta fara de "tatal" actual.
- sa se implice neconditionat, financiar, in cresterea copilului. dar nu la modul, ii dau bani dc ii spui cine sunt etc.

dupa parerea mea, dc acest barbat, rezista in aceste conditii, cateva luni, un an...poate dupa ar trebui sa i se spuna copilului adevarul. pt ca demonstreaza ca poate fi un tata bun, de la care copilul poate avea ceva de invatat.

dc nu se implica financiar, neconditionat, dc incearca sa o desparta pe mama de actualul iubit, dc nu-l respecta pe actualul iubit, dc incearca sa aiba relatii erotice cu mama in ideea amintirilor, dc face presiuni sa i se spuna copilului adevarul si conditioneaza de acest aspect, implicarea lui, eu l-as cataloga un om care nu este de buna credinta si nu m-as risca la adevaruri traumatizante.

iar din punct de vedere legal, unde a stat copilul 6 ani fara numele sau, mai poate sta mult si bine. de ce sa-i oferi unui om, pe tava, niste drepturi, cand inca nu a demonstrat ca sta f bine la capitolul responsabilitati? pana la urma mama are un iubit, care s-a dovedit un tata bun pt copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

cat despre frumoasa poveste de dragoste, vorba ta, ai trait-o acum 7 ani, adica este la timpul trecut.
in prezent tu ai o alta poveste de dragoste, e drept, nu stim dc la fel de frumoasa, dar care ti-a conferit stabilitate si copilului tau un "tata", la vremuri de restriste. ceea ce eu as respecta, pentru ca dupa cum vezi, nici tatii biologici nu-si mai asuma responsabilitatea, dar unul care creste copilul altuia ca fiind al lui, este demn de respect.
nu sunt neaparat credincioasa, dar sa-i dai acum un sut in fund, actualului iubit, pentru ex-ul, parca l-ar mania si pe Dzeu.

dar noi vorbim fara sa stim prea multe detalii.
poate ar trebui sa ne dai ceva amanunte.

Mergi la inceput